Çözüldü HDD'deki veriler kurtarılamaz biçimde nasıl silinir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RoaringLion

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Araf
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Gainward GeForce RTX 4070 Ti 12GB Ekran Kartı
• Intel Core i7 13700K İşlemci
• GSKILL 64GB(2x32) TRIDENT Z5 RGB SİYAH DDR5 5600MHz CL28 Çift Kanal Bellek
• Asus Prime Z790-A Anakart
• Samsung 990 Pro Soğutuculu 2 TB SSD x2
• Samsung HD103SI HDD
• Asus ROG Strix Helios GX601 Kasa
• MSI MPG A1000G PCIE5 1000W 80+ Gold Güç Kaynağı
• Asus ROG Ryuo III 360 ARGB 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
• Asus VP249QGR
• SS Apex 7
• SS Rival 600
• Logitech Z207
Profil Kapağı
1522506711
SSD veya HDD modeli
Western Digital Black (WD6003FZBX)
Merhaba,
Yakın zamanda aldığım bir HDD'yi iade edeceğim. Bunun içine yazdığım verileri sileceğim ancak iade ettiğim satıcı veya aynı ürünü alan başkaları dosyaları kurtaramamalılar. Dosyaları geri getirilemez biçimde silmeliyim. Bunu nasıl yaparım?

Disk bilgisayara takarak kurtarılmasın istiyorsan: 0 yazdır.
Diske fiziksel olarak veri kurtarma denenmesine rağmen başarısız olunsun istiyorsan: 1 yazdır, sonra 0 yazdır.
Diskin verileri kurtarılamaz hale getirilmiş imajı verilmesin istiyorsan: Us DOD formatıyla diskin üzerine yazıdr (1 > 0 > rastgele)

Disk bilgisayara takarak kurtarılmasın istiyorsan: 0 yazdır.
Diske fiziksel olarak veri kurtarma denenmesine rağmen başarısız olunsun istiyorsan: 1 yazdır, sonra 0 yazdır.
Diskin verileri kurtarılamaz hale getirilmiş imajı verilmesin istiyorsan: Us DOD formatıyla diskin üzerine yazıdr (1 > 0 > rastgele)
Knkim hiçbir şey anlamadım. 0 yazdırmak, 1 yazdırmak ne demek oluyor?

Low Level Format ile.
Low level formattan veri kurtarılabiliyor.
Low level formattan veri kurtarılabiliyor deniyor. Sence güvenilir mi?

Son düzenleme:
Disk, verileri bitler halinde depolar. Düz kullanıcı bu bitleri göremese de diske çıplak gözle bakarsan oradalar.

Sen işin tekniğini boşver de şu programla diski silebilirsin:
Eğer disk senin tek diskinse bir USB belleğe Arch Linux yazdır ve UEFI sistem ayarlarından bilgisayarı USB'den başlat. Ardından şu komutları gir:
  1. fdisk -l sistemdeki diskleri listeler. Boyutuna göre falan kendi diskinin /dev/SD<a,b,c> değerini bul.
  2. pv /dev/zero |tr \\000 \\377 >/dev/sda diske 1 yazdır. Pozitif yükle doldur.
  3. dd if=/dev/zero of=/dev/sda diske 0 yazdır. Negatif yükle doldur.
Tekrar bir şey yazmana gerek yok. Şu an fiziksel olarak da veri kurtarılamaz (teorik olarak).

Low level formattan veri kurtarılabiliyor deniyor.
Veriyi cımbızla tutup olduğu gibi çekemezsin. Bu mesajın diskte olduğunu varsayalım, kamyon kadar para harcayarak içinden %1 ihtimalle kurtaracağın veri şu olur: "f~|<bozuk veri kümesi>di"
Önden 1 yazarak, yani diski pozitif yükleyerek bunu da yok etmiş oluyoruz.

@RoaringLion Bana sorarsan kim ne yapsın senin verini. Formatlarken hızlı biçimlendir tikini kaldır, yeterli.

Disk, verileri bitler halinde depolar. Düz kullanıcı bu bitleri göremese de diske çıplak gözle bakarsan oradalar.

Sen işin tekniğini boşver de şu programla diski silebilirsin:
Eğer disk senin tek diskinse bir USB belleğe Arch Linux yazdır ve UEFI sistem ayarlarından bilgisayarı USB'den başlat. Ardından şu komutları gir:
  1. fdisk -l sistemdeki diskleri listeler. Boyutuna göre falan kendi diskinin /dev/SD<a,b,c> değerini bul.
  2. pv /dev/zero |tr \\000 \\377 >/dev/sda diske 1 yazdır. Pozitif yükle doldur.
  3. dd if=/dev/zero of=/dev/sda diske 0 yazdır. Negatif yükle doldur.
Tekrar bir şey yazmana gerek yok. Şu an fiziksel olarak da veri kurtarılamaz (teorik olarak).

Veriyi cımbızla tutup olduğu gibi çekemezsin. Bu mesajın diskte olduğunu varsayalım, kamyon kadar para harcayarak içinden %1 ihtimalle kurtaracağın veri şu olur: "f~|<bozuk veri kümesi>di"
Önden 1 yazarak, yani diski pozitif yükleyerek bunu da yok etmiş oluyoruz.

@RoaringLion Bana sorarsan kim ne yapsın senin verini. Formatlarken hızlı biçimlendir tikini kaldır, yeterli.
Bağlantı çalışmıyor. Disk tek diskim değil. Windows 11 kullanıyorum ve SSD'ye kurulu. Yanında 2 tane HDD kullanıyorum. Bir tanesini iade edeceğim. Yazdığın üç maddeden oluşan komutları nereye gireceğim?

HDD'nin içinde çok kıymetli belgelerimi vardı. Şu rehberden faydalanarak Low Level Format ile temizledim. 8,5 saat sürdü. Birim oluştururken D harfini atayıp hızlı biçimlendirdim. Birim oluşturduktan sonra da yavaş biçimlendirdim. Yavaş biçimlendirdikten sonra da yönetici olarak çalıştırdığım komut istemine şu komutu yazdım: "cipher /w:d". Ancak endişeleniyorum. SSD sıcaklığı 80°'lere kadar çıkıyor ve SSD (C sürücüsü)'ye veri yazıp siliyor.
1.png

2.png

Bu sorunu çözdüm: Kodu Cipher /W:D şeklinde yazmam silmek istediğim diski (D) silmeme yetmedi. Yine de işletim sisteminin kurulu olduğu diski (C) sildi. İstediğim diski temizleyebilmek için komut istemini yönetici olarak çalıştırdıktan sonra Cipher /W:D kodunu yazmadan önce "D:" yazıp Enter'a bastım. Sonra Cipher /W:D kodunu yazdım ve istediğim diski silme işlemi başladı.

Özetle; Low Level Format, yavaş biçimlendirme ve cipher işlemlerinden sonra feriştahı gelse bu diskten veri kurtarabilir mi?

Son düzenleme:
@RoaringLion Diski silmediğinin farkındasındır umarım. Şifreliyorsun.

Yukarıdaki uzun mesajım her ihtimali ele alması içindi. Disk farklı olduğundan şu programı indirip silin.
Dediğim gibi, bağlantı çalışmıyor.
1.png

Bende çalışıyor. Farklı bir taracıyla veya VPN ile deneyin.

Olmadı programı internette aratabilirsiniz.
Eki Görüntüle 1941637
Sourceforge..net'in tarayıcıdaki çerezlerini silerek sayfaya erişim sağlayıp indirdim. Teşekkürler. Korkarım Cipher işlemiyle Eraser'ı aynı anda çalıştıramam değil mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı