HDD'den Gelen Tıkırtı Sesi

G3258

Kilopat
Makaleler
5
Arkadaşlar HDD'den tıkırtı sesi geliyor. Kafa atma sesi değil. Tıkır tıkır değişik bir ses bu normal mı? Çok kafama taktım bu sesi.

HDTune ile yavaş tarama yaptırdım tüm kutular yeşildi. HDD 33 derece civarlarında.

Ekran Alıntısı.PNG

HDD Modeli :
ST1000DM010

Son düzenleyen: Moderatör:
SMART izlemenin data değerleri temiz. Harddiskinizde herhangi bir arıza yok. O tıkırtı sesi veri okuma, yazma ve erişme sırasında çıkan bir okuma kafa sesidir. Aslında o ses okuma kafasındaki bobin yatağından gelir.

Aynı problem bende de var. Fakat bi problem mi orası makul. Sebebine gelince, E: diskime kurduğum herhangi bir uygulamayı açtığımda o ses geliyor, yani okuma veya yazma yaptığının göstergesi olarak "tık" "tık" sesi geliyor. Sizde fazla kafaya takmayın sonuçta Harddisk'ler eski nesil bir kullanıma sahip. Bu yüzden böyle şeyler olur.

Kasanın dışına çıkartıp yumuşak ve yassı bir yere koyup sesi aynı uzaklıktan dinleyin. Fark etmiyorsa diskte sorun yok. Ses yok ise kasanız titreşimleri kasaya da yansıtıyor demektir. Plastik slotlu bir kasaya geçiş yapabilirsiniz size bağlı.
Normalde eskimeye başlayan veya RPM değeri çok yüksek olan HDD'lerde bu ses sorunu olur ancak HDD'de sorun yoksa kafanıza takmayın sesi.

Kasanın dışına çıkartıp yumuşak ve yassı bir yere koyup sesi aynı uzaklıktan dinleyin. Fark etmiyorsa diskte sorun yok. Ses yok ise kasanız titreşimleri kasaya da yansıtıyor demektir. Plastik slotlu bir kasaya geçiş yapabilirsiniz size bağlı.
Normalde eskimeye başlayan veya RPM değeri çok yüksek olan HDD'lerde bu ses sorunu olur ancak HDD'de sorun yoksa kafanıza takmayın sesi.
Dediğiniz şekildeki bir zeminde denedim lakin ses hala geliyor. Yeni alınan HDD'de böyle bir sorun olması sinirimi bozdu açıkçası. Bu ses yeni bir disk için yakın bir sorunun habercisi midir?

Geri
Yukarı