HDD'den Gelen Tıkırtı Sesi

Hocam laptopun garantisi yoksa içini açıp coil whine yapan bobini tam olarak tespid edin sanırım indüktör bobininin nüvesi aşınmışondan dolayı bobinin hareket payı fazla olduğundan ses yapıyor olabilir muadil bir indüktör bobini ile değişiminin yapılması gerek diye düşünüyorum konuyu ben yalış anlamışım kusura bakmayın.

Yok hocam estağfurullah, laptopun garantisi yokta ben donanimdan maalesef anlamıyorum bu indüktör bobini dediğiniz HDD üzerinde mi yoksa alakart üzerinde mi yer alıyor? Yani ben anlamam ama bu değişim isini normal bilgisayarcı yapabilir mi, bu isin riski var mı hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle kusura bakmayın mesajınızı göremedim hard diskten kaynaklanma ihtimali yoktur sebebi stail donanım olduğundan dolayı çekeceği akım bellidir bu nedenle ferrit nüveleri bunu hesap ederek entegre edilmiştir sorun daha çok harici GPU ve CPU'nun VRM devrelerindeki ferrit grubundan kaynaklanıyor gibi geldi bana sebebi de CPU gile GPU yük altında iken fazla akım çeker ve bobin bu akım nedeniyle nüveye daha çok çarparak ses çıkarır bobin değişimini elektronikçide yapmak daha mantıklı görünüyor hocam bilgisayarcılar güvenli değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı