HDD'den SSD'ye geçiş

KemSay

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Art Director
Selamlar, 10 gün içerisinde Samsung Evo Plus 250 GB sipariş ettiğim SSD'im gelecek fakat kafam karışık Google Drive ne olur ne olmaz diye yedekleme yapıyorum şu an fakat temiz format atıp öyle mi başlatsam düşüncesindeyim. Ama orijinal Windows bozulur mu? Korkum var orijinal almıştım sırf bilgisayarı ya da klonlayıp devam mı etsem acaba bilmiyorum. Ayriyeten uzun zamandır format atmıyorum USB'ye yükledikten sonra Boot ayarlarından girip değiştirmek gerekiyor değil mi? Sonrasında HDD bölümünü biçimlendir mi diyoruz sil mi diyorduk internetten bayağı araştırma yaptım ama yine de sorayım dedim. Sizce ne yapmam gerekiyor, bununla alakalı güzel bir video var mı Technopat klonlamayı izledim birçok videosunu ama anlayamadım.

Temiz kurulum en iyisi bence. Key varsa elinde bozulacağını sanmıyorum. Ama zaten ucuz oem key temin edebilirsin. Bence format atmalısın.

Öncelikle Windows'u SSD'ye kurmanı öneriyorum. SSD ve HDD'yi aynı anda kullanma fikrin varsa her ikisini de taktıktan sonra biçimlendirmek şart her iki diskte de Windows olurda bilgisayar içinde sorunlarla karşılaşırsın. SSD'ye Windows'u kurduktan sonra BIOS ayarlarından bilgisayarın açılış diski olarak SSD seçmelisin yoksa bilgisayar açılmaz. En son olarak HDD'yi göremeyeceksin. Onun için de disklerim kısmından harf ataman gerekecek.

Öncelikle Windows'u kesinlikle SSD üzerine kurmanızı tavsiye ederim. Veri klonlama hakkında bir şey diyemem ama format konusunda Boot menüden UEFI USB seçeneğini başlatma seçeneklerinde en başa alıyorsun, kaydedip çıktıktan sonra tekrar açılışta sistem USB üzerinden çalışıyor ve formatına başlıyorsun. Format atmadan önce sana, bağlı olan diskleri gösteriyor ve Windows'u hangisine kurmak istediğini seçebiliyorsun. Ayrıca aynı menüden HDD'yi biçimlendirebilirsin. Sil seçeneği HDD veya SSD üzerinde ayırdığın sürücü kısımlarını(C,D,E vb. sürücüleri) silmek için kullanılır. HDD'yi bu menüden tamamen biçimlendirebilir, dilersen HDD içerisinde ayırdığın sürücüleri sil seçeneği ile silebilirsin.
Windows konusu: Orijinal OEM Windows lisansı tek bir PC üzerine kurulabiliyor. Farklı bir bilgisayara satın aldığın lisanslı Windows'u yüklemeye çalışırsan Windows yüklenmeyecektir. Bu bağlamda aynı bilgisayara Windows'u tekrar kurabilirsin. Buradaki önemli husus lisansının türü.
OEM
lisans kullanıyorsan sadece ilk kurduğun bilgisayarda kullanılabilir.
Retail lisansa sahipsen aynı anda kullanmamak şartı ile 3 farklı bilgisayara kurabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı