HDD'den SSD'ye sadece Windows'u aktarma

Xlazy1

Hectopat
Arkadaşlar başlıkta da gördüğünüz gibi sadece Windows'u aktarmak istiyorum diğer tüm veriler HDD'de kalsın istiyorum. Bunun için video yapılmış ama orada bütün diski kopyalıyor ben sadece Windows'u kopyalamak istiyorum nasıl yapabilirim?

Arkadaşlar başlıkta da gördüğünüz gibi sadece Windows'u aktarmak istiyorum diğer tüm veriler HDD'de kalsın istiyorum. Bunun için video yapılmış ama orada bütün diski kopyalıyor ben sadece Windows'u kopyalamak istiyorum nasıl yapabilirim?

Bu mümkün değil, SSD'ye temiz kurulum yapıp sonra HDD üzerindeki Windows'u silin.

Yerel diskteki kişisel belgelerinizi başka bir diske taşıyıp SSD'ye temiz kurulum yaparsanız SSD'de yalnızca Windows olur kişisel dosyalarınızı da kaybetmemiş olursunuz. Şayet temiz kurulumu Windows ayarlarının korunması için yapmak istemiyorsanız kişisel dosyalarınızı taşıdıktan sonra içinde yalnızca Windows bulunan HDD'yi kopyalayarak SSD'ye yine yalnızca Windows'u aktarabilirsiniz. Şu an için bildiğim kadarıyla diskin bir bölümünü tek uygulama üzerinden seçerek kopyalayamıyoruz.

1. Harddiski sistemden sökün. Fiziksel olarak bağlantısını kesin. Sadece SSD ve format USB'si takılı olsun.
  2. SSD'ye Windows kurun.
  3. Windows açıldıktan sonra HDD'yi sisteme takın.
  4. Bilgisayarım'ı açın. HDD'ye sağ tıklayıp diski temizle'ye tıklayın.
  5. İşletim sistemi dosyalarını temizle butonuna basın.
Bende yaptım, yaklaşık 20 dakika sürdü sistem dosyalarını silmesi. Ardından erişimleyen tüm kişisel dosyalara erişebildim. Böylece HDD'yi biçimlendirmeye gerek kalmadı.

Daha sonra gerekli klasör ayarlarını yaparsın.

1. Harddiski sistemden sökün. Fiziksel olarak bağlantısını kesin. Sadece SSD ve format USB'si takılı olsun.
  2. SSD'ye Windows kurun.
  4. Bilgisayarım'ı açın. HDD'ye sağ tıklayıp diski Temizle'ye tıklayın.
Bende yaptım, yaklaşık 20 dakika sürdü sistem dosyalarını silmesi. Ardından erişimleyen tüm kişisel dosyalara erişebildim. Böylece HDD'yi biçimlendirmeye gerek kalmadı.

Teşekkürler deneyeceğim :)

2. SSD'ye Windows kurun.
  4. Bilgisayarım'ı açın. HDD'ye sağ tıklayıp diski temizle'ye tıklayın.

Yalnız bunu böyle yaparsa olmaz. Windows'un geri yükleme ve kurtarma dosyalarını cmd ekranından dahil silemiyorsunuz. O dosyalar güvenlik amacı silinmiyor. Yani disk yöneticisinde de cmd ekranında da manuel olarak silinmiyor. En temizi dosyalarını harici bir diske yedekleyip, iki disk de takılıyken windows'u hangi diske kuracağımız ekranda yedekleme ve geri yükleme diskleri dahil tüm diskleri silip, SSD'yi kurulum yeri olarak seçmek olur. Diski biçimlendirmek yetmiyor. Aksi taktirde açılışta çift işletim sistemi görüp seçim yapmanıza ister.

Yeni konular

Geri
Yukarı