HDD'den SSD'ye Sistemi olduğu gibi klonlamak sağlıklı mı?

Scorpion28

Hectopat
Daha fazla  
An itibariyle kargom geldi 1 adet ssd ve hdd kutusu.
1.5 sene önce yayınladığınız HDD den SSD ye terfi rehberinizi izledim adım adım uygulamayı düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama aklıma takılan bir kaç husus var casper gibi yazılımlarla klonlama işlemi yapmak ne kadar sağlıklı? Sistem veya herhangi bir dosyayı eksik klonlama ihtimali varmı? İnternette bir kaç yazı gördüm klonlama işlemini tavsye etmeyen o yazılar kafamı karıştırdı doğrusu?

Ve son olarak eğer klonlama yöntemiyle pürüzsüz şekilde SSD ye terfi edebileceksem bunun için güncel tavsiye edebileceğiniz yazılım var mı? Zira çoğu kullanıcı video rehberdeki kullanılan programın değiştini ve artık video da anlatıldığı gibi olmadığını yazmış.

@Recep Baltaş @Ali Güngör @MF @M Berker Güngör @Muhsin Bayram

Son düzenleme:
Merhaba.
Genellikle AOMEI Partition Assistant kullanırım.
O&O SSD Migration Kit
Paragon Migrate OS to SSD

Bu işlemi yapabileceğiniz birçok yazılım mevcut.

Merhaba.
Genellikle AOMEI Partition Assistant kullanırım.
O&O SSD Migration Kit
Paragon Migrate OS to SSD

Bu işlemi yapabileceğiniz birçok yazılım mevcut.
Merhabalar
Yazılım tavsiyeleri için teşekkürler peki klonlama işlemi yapmak riskli midir? yani klonlama işlemi daha sonra ileride başımızı ağrıtacak sistem aksaklıklarına sebep olabilir mi?
Dediğim gibi internette gördüğüm 1-2 olumsuz yazıdan etkilendim, bu işlemin yapılmaması gerektiğini sıfırdan temiz bir kurulamla ssd nin kullanılması gerektiğini içeren kişisel yazılar gördüm o yüzden soruyorum?

Herhangi bir problem yaşatmaz eski diskinizde var olan bilgileriniz sağlıklı şekilde SSD ye geçer. Eski HDD deki verilerin boyutu ile yeni HDD kapasitesinin uygunluğuna dikkat edin.

Peki, bu bahsettiginiz yöntem ile tam tersini de yapmak mumkun oyle değil mi ?

SSD to HDD seklinde de yapılabilir klonlama değil mi ?

Acronis WD Edition, Acronis 2015, Casper, Norton ghost, AOMEI gibi uygulamaları deneyerek klonlamaya çalıştım ama harddiskimin partitionlarını ya eksik klonladı yada hiç klonlamadan yazılımı satın almanız gerek uyarısı verdi. Piyasadaki klonlama yazılımlarının çoğunun ücret dayatması var ne yazık ki.
Tesadüfen bir süredir zaten kullandığım olan uygulama, MiniTool Partition Wizard Free Edition 9 yazılımının HDD - SDD klonlaması yaptığını fark ettim, eksiksiz ve basit bir şekilde harddiskimi ssd'ye klonladım. :)
Herkese tavsiye ederim.

Peki, bu bahsettiginiz yöntem ile tam tersini de yapmak mumkun oyle değil mi ?

SSD to HDD seklinde de yapılabilir klonlama değil mi ?
bu sorunun cevabını bende merak ediyorum bilgisi olan biri cevaplarsa iyi olur.

Klonloma olayı recovery gibi degilmi. Onceden yuklenmis sistemi tekrar sisteme atma. Gerekli yazilimlar yüklenip guncellemelerde yapildiktan sonra recovery bolomune sistemin son halini atmak gibi birşey bu. Aslinda bilenler boyle bi durum var mi bilgilendirsinler. Yani bn yeni hdd-ssd alip windows kurdum. Gerekli yazilimlarimi ve en son guncellemeyi kurduktan sonra bu haline recovery alip sorun cikmasi durumunda bunu kuralabilir mi. Orjinal recovery gibi

Klonloma olayı recovery gibi degilmi. Onceden yuklenmis sistemi tekrar sisteme atma. Gerekli yazilimlar yüklenip guncellemelerde yapildiktan sonra recovery bolomune sistemin son halini atmak gibi birşey bu. Aslinda bilenler boyle bi durum var mi bilgilendirsinler. Yani bn yeni hdd-ssd alip windows kurdum. Gerekli yazilimlarimi ve en son guncellemeyi kurduktan sonra bu haline recovery alip sorun cikmasi durumunda bunu kuralabilir mi. Orjinal recovery gibi
Valla bende recovery olayını tam olarak bilmiyorum. Klonlama olayı adı üstünde bir olay,hardiskinin boyutu, c,d,e sürücüleri vs, ne varsa herşeyini olduğunu gibi klonlıyor. Bir dosyayı kopyala yapıştır yapmak gibi. Klonlamadan sonra hiç bir işlem yapmadan bilgisayarını aynı şekliyle kullanmaya devam ediyorsun.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı