HDD'nin 36.935 saattir bozulmaması normal mi?

• Konuyu başlatan WD40
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 889
W

WD40

Ziyaretçi
Halihazırda evde bulunan, çocukların video vs. izlemek için kullandığı 11 yaşındaki bilgisayarıma bakım yaparken fark ettim. HDD 11 yılda 36.935 saat çalışmış :D Bu kadar dayanması normal mi? Bu kadar saat çalışıp, hiç sorun olmaması gerçekten çok şaşırttı beni.

Not: Eğer siz de merak ediyorsanız; HD Tune, CrystalDiskInfo gibi programlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    63,2 KB · Görüntüleme: 131
Son düzenleyen: Moderatör:
Çalışması değilde DATA yazımı daha mühim. Bu şekilde kullanmaya devam ederseniz 36.935 saati daha var diskin. 😂

Bad sector yok, şu ana kadar herhangi bir hata ile de karşılaşmadım. Ne gibi sorunlar çıkabilir?

Darbe aldımı zaten çubuk kraker gibi olur. Sık data yazımı olduğunda ölüyor herkes gibi. Ortalama 5-6 yılda falan.

Yaşlandığı için dikkat etmek gerekir tabii ki, fakat üzerinde az okuma/yazma yapılmış sanırım. 2003 model Dell laptop'umun diskinde de hiç bir sorun ile karşılaşmadık, babam ona çok veri yazmamış, uzun süredir kenarda duruyor vesaire. Kenarda durması ve az veri yazılması, yıpranmasının önüne geçen etkenlerden demek istediğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı