HDD'ye nasıl Low Level Format atarım?

Arıcan

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
[Sistem 1] İşlemci: AMD Ryzen 5 5500 Ekran kartı: ASUS DUAL RTX 3060 V2 OC RAM: 8X2 3200 MHz SSD: WD SN570 500GB PSU: FSP HYPER H3-550 80+ PRO 550W Kasa: VENTO VG15FE RGB ATX

[Sistem 2] İşlemci: İntel Core i3 3217U Ekran kartı: NVIDIA GT740M RAM: 4X1 1600 MHz Disk: Sandisk U100 24GB / Hitachi HTS545050A7E380 500 GB
Selam, yeni bilgisayarımda alan yetmediğinden eski laptopumdaki 500 GB'lik HDD'yi buna taktım ama şöyle bir sorun var, bu diskin içinde Linux ve Windows yüklü bende bunları tamamıyla silmek için HDD'ye Low Level Format atmak istiyorum. Nasıl yaparım?

Not: Şu anda kullandığım Windows SSD'me yüklü, HDD'ye değil.

Selam, yeni bilgisayarımda alan yetmediğinden eski laptopumdaki 500 GB'lik HDD'yi buna taktım ama şöyle bir sorun var, bu diskin içinde Linux ve Windows yüklü bende bunları tamamıyla silmek için HDD'ye Low Level Format atmak istiyorum. Nasıl yaparım?

Not: Şu anda kullandığım Windows SSD'me yüklü, HDD'ye değil.

Bunu yapınca içindeki bütün birimler silinecek değil mi?

1675429765786.png

Sürekli böyle hata çıkarıyor. Normal mi?

Low-level format, diskteki tüm veriyi tamamen siler ve diski sıfırlar. Ancak, bu işlem geri alınamaz ve diskteki tüm veriler kaybedilir. Windows'ta low-level format yapmak için Disk Management (Disk Yönetimi) aracını kullanabilirsiniz. Linux'ta ise, terminal üzerinden "dd" komutunu kullanabilirsiniz. Her iki işlem de tehlikeli olduğundan, verilerinizi yedeklemeden önce yapmanız önerilmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı