HDD'ye RAID yapmak

Bay

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba değerli forum sakinleri,
Son günlerde SSD+HDD konfigurasyonu ile kullandığım sistemde 1TB'lık HDD yetersiz gelmeye başladı. Ben de biraz RAID teknolojilerini araştırdım. Sorularım ise aşağıdadır.
1) Kullandığım HDD'nin birebir aynısını alsam hemen RAID 0 konfigurasyonu uygulayabilir miyim? Kullanmakta olduğum HDD'yi formatlamam gerekir mi?
2) Farklı kapasitede 2 HDD RAID 0 yapılabilir mi?
3) RAID hakkında ne düşünüyorsunuz? Ne kadar gerekli? RAID 0'da 1 veri 2 HDD'den sağlandığı için performansın arttığı söyleniyor. Fark edilir bir sonuç oluyor mu?

Şimdilik sorularım bu kadar teşekkürler iyi forumlar.

1) Birebir aynısını almanız gerekmez. RAID 0 uygulayabilirsiniz. Kullandığınız sabit diski formatlamanız gerekir. Şunu da belirtmemde yarar var. Örneğin 120 GB'lık ve 320 GB'lık iki diski RAID 0 yaptınız. Toplam kullanabileceğiniz alan 2x120=240 GB olur.
2) Evet.
3) Performans artar ama hdd'den ssd'ye geçiş kadar dramatik değil. RAID 0'ı önermem çünkü bir diskteki sorun tüm iki diskteki veriyi kullanılmaz hale getirir ama hata toleransı benim için önemli değil diyorsanız kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Performans için RAID 0, güvenlik için RAID 1 yapmalısınız. İkisinin faydaları ise RAID 10 ile karşılanabilir. Bu kombinasyonda ise en az 4 diske ihtiyacınız oluyor. Aynı kapasitede ve mümkünse aynı marka diskleri kullanın. Anakartınızın desteklediğinden de emin olun.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Performans için RAID 0, güvenlik için RAID 1 yapmalısınız. İkisinin faydaları ise RAID 10 ile karşılanabilir. Bu kombinasyonda ise en az 4 diske ihtiyacınız oluyor. Aynı kapasitede ve mümkünse aynı marka diskleri kullanın. Anakartınızın desteklediğinden de emin olun.

Keşke 4 tane HDD alıp yapabilsek güzel olur tabii ama benim depolamada alanında ucuz yollu artışa ihtiyacım var.

1) Birebir aynısını almanız gerekmez. RAID 0 uygulayabilirsiniz. Kullandığınız sabit diski formatlamanız gerekir. Şunu da belirtmemde yarar var. Örneğin 120 GB'lık ve 320 GB'lık iki diski RAID 0 yaptınız. Toplam kullanabileceğiniz alan 2x120=240 GB olur.
2) Evet.
3) Performans artar ama HDD'den SSD'ye geçiş kadar dramatik değil. RAID 0'ı önermem çünkü bir diskteki sorun tüm iki diskteki veriyi kullanılmaz hale getirir ama hata toleransı benim için önemli değil diyorsanız kullanabilirsiniz.

1. maddeye yazdıklarınız ile alakalı merak ettiğim bir şey var. Büyük olan HDD'nin arta kalan 200GB'lık alanı ne oluyor? Hiç mi kullanılamıyor yoksa başka bir E diski falan mı oluyor? 3. Maddeye yazdıklarınızla alakalı olarak ben hata toleransını şöyle düşünüyorum. Şu anda kullandığım HDD'ye 2 yılda 10TB veri yazmış 46TB veri okumuşum. Eğer başka bir HDD ile RAID 0 yaparsam 2 yılda ulaştığım bu değere 4 yılda ulaşacağım çünkü veriler artık yarımşar şekilde yazılacak. Doğru bir düşünce mi bilmiyorum ama bana uzun zamanlar yetecek gibi geliyor.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Keşke 4 tane HDD alıp yapabilsek güzel olur tabii ama benim depolamada alanında ucuz yollu artışa ihtiyacım var.

1. maddeye yazdıklarınız ile alakalı merak ettiğim bir şey var. Büyük olan HDD'nin arta kalan 200GB'lık alanı ne oluyor? Hiç mi kullanılamıyor yoksa başka bir E diski falan mı oluyor? 3. Maddeye yazdıklarınızla alakalı olarak ben hata toleransını şöyle düşünüyorum. Şu anda kullandığım HDD'ye 2 yılda 10TB veri yazmış 46TB veri okumuşum. Eğer başka bir HDD ile RAID 0 yaparsam 2 yılda ulaştığım bu değere 4 yılda ulaşacağım çünkü veriler artık yarımşar şekilde yazılacak. Doğru bir düşünce mi bilmiyorum ama bana uzun zamanlar yetecek gibi geliyor.
Evet o 200 GB'lık alan kullanılamaz oluyor. Hata toleransından demek istediğim bir hdd'de sorunla karşılaşırsanız ikinci hdd'niz sağlam olsa bile tüm verileriniz gider. Hdd sorunları çok yaygındır. RAID 0 yapmayın demiyorum sadece yaparken risklerin farkında olun.

Evet o 200 GB'lık alan kullanılamaz oluyor. Hata toleransından demek istediğim bir hdd'de sorunla karşılaşırsanız ikinci hdd'niz sağlam olsa bile tüm verileriniz gider. Hdd sorunları çok yaygındır. RAID 0 yapmayın demiyorum sadece yaparken risklerin farkında olun.
Anladım hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Dikkate alacağım.
Merhaba uzun bir süreden sonra aklıma takılan başka bir RAID sorusu ile geldim. Kullandığım anakart Asus B450 plus gaming ve Ryzen 2700x işlemci kullanıyorum. Doğru mu yanlış mı anladım bilimyorum ama sata portlarını RAID moda aldığım zaman bütün portlar RAID moda geçiyor sanırım. Benim yedek dosyalarımı tuttuğum eski laptop hdd mi bağlayıp yeni oluşturduğum RAID kurulumuna dosyalarımı atamayacak mıyım? Sata portları RAID durumunda olduğu için tek hdd algılanmayacak mı? Daha açıklayıcı olması için bu bilginin kaynağını atıyorum.
1609944593396.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı