HDMI Bağlantı ile Oyun Oynayınca Laptop Kapanıyor

Teşekkürler cevap için, problem kapağı kapatmam ile alakalı fakat nedenini çözemedim, sıcaklık değerlerinde sıkıntı yok.
Laptobun kapagı kapanırsa PC kendını kapatır zaten ısı ile alakası yok bunu bılmıyor musunuz? :D Güç seçeneklerinde kapagı kapattıgınızda PC'nın yapacagı görevleri bulun oradan devre dışı bırakın kapagı kapatsanız bile laptop acık kalacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptobun kapagı kapanırsa PC kendını kapatır zaten ısı ile alakası yok bunu bılmıyor musunuz? :D Güç seçeneklerinde kapagı kapattıgınızda PC'nın yapacagı görevleri bulun oradan devre dışı bırakın kapagı kapatsanız bile laptop acık kalacaktır.
Konuya cevap yazan diğer arkadaşı alıntılayarak belirtmiştim, kapak kapatıldığında hiçbir şey yapma seçeneği seçili. Zaten oyun oynamadığımda internette gezinirken sıkıntı yok ancak oyun oynarken 4-5 dakika sonra kapanıyor bilgisayar.

NVIDIA Control paneli açın ve bu seçenekleri uygulayın bir de böyle deneyin.

Dosya Ekleri

• adaptive_performance.jpg
    adaptive_performance.jpg
    100,9 KB · Görüntüleme: 88
  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    72,2 KB · Görüntüleme: 93
Laptoplarda kapağın kapanması, harici monitöre çözünürlük değişikliği tetikleyebilir. Yansıtma seçeneklerinden sadece 2. Ekranı seçerek deniyorsanız, her iki ekrana da görüntü vererek deneyin.

Konuyla alakalı olduğunu düşünmesem de şunu ekleyeyim, daha önce kapağı kapanınca anakarta giden güç kablosu kıvrıldığı için restart atan bir bilgisayar görmüştük. Tabi anladığım kadarıyla laptopunuz monitöre takılı değilken kapağı kapandı diye aynı problemi çıkarmıyor...

Cok basit gelebilir ama yuksek guc secenegine alip uyku ve ekran koruma modlarini devre disi biraktiniz mi? Yani baska sebep gelmiyor aklima ekran kapaliyken 4-5 dk ya kapanip diger turlu kapanmamasi.

Ekran paylaşım ayarlarından sadece monitör seçin. Aynı anda laptop ekranında da görüntü vermesin. Kapandığını ilk kez duyuyorum. Bana adaptör kaynaklı olabilir gibi geldi. Düşük watt olabilir ya da eskimiş ve orijinal değerde güç beslemesi yapamıyor olabilir. HDMI daha çok güç çeker çünkü.

NVIDIA Control paneli açın ve bu seçenekleri uygulayın bir de böyle deneyin.
Laptoplarda kapağın kapanması, harici monitöre çözünürlük değişikliği tetikleyebilir. Yansıtma seçeneklerinden sadece 2. Ekranı seçerek deniyorsanız, her iki ekrana da görüntü vererek deneyin.

Konuyla alakalı olduğunu düşünmesem de şunu ekleyeyim, daha önce kapağı kapanınca anakarta giden güç kablosu kıvrıldığı için restart atan bir bilgisayar görmüştük. Tabi anladığım kadarıyla laptopunuz monitöre takılı değilken kapağı kapandı diye aynı problemi çıkarmıyor...
Cok basit gelebilir ama yuksek guc secenegine alip uyku ve ekran koruma modlarini devre disi biraktiniz mi? Yani baska sebep gelmiyor aklima ekran kapaliyken 4-5 dk ya kapanip diger turlu kapanmamasi.
Ekran paylaşım ayarlarından sadece monitör seçin. Aynı anda laptop ekranında da görüntü vermesin. Kapandığını ilk kez duyuyorum. Bana adaptör kaynaklı olabilir gibi geldi. Düşük watt olabilir ya da eskimiş ve orijinal değerde güç beslemesi yapamıyor olabilir. HDMI daha çok güç çeker çünkü.
-Lexsus hocam dediğiniz ayarlarda herhangi bir değişiklik olmadı. Zaten yüksek performans seçili idi, sadece physx ayarını değiştirdim, sonuç aynı.
-Barış hocam ve Fatih hocam, çeşitli ekran paylaşım modlarını denedim sonuç aynı, kapak kapalı olduğunda oyun oynarken 4-5 dakika sonra sanki bilgisayarın elektrik bağlantısını aniden kesmiş gibi kapanıyor ve yeniden açılıyor.
-Mr.Ace hocam tüm seçenekler yüksek performansta, ekran karartma ve uyku modlarının tamamı kapalı.

Çok ilginç bir sorun anlayabilmiş değilim, yani bilgisayar çok ani bir şekilde elektrik kesilmiş gibi kapanıyor ve artık korkuyorum başına bir şey gelicek bilgisayarin diye. Kapağı 45 derecelik açı ile kaldırıp monitörden oynuyorum sıkıntı yok. Ama bu seferde önümde yarım da olsa açık bir bilgisayar olması tüm dikkatimi dağıtıyor.
Olay görüntüleyicisinde 3 adet Kernel-Power kaynaklı hata buldum. Bilgisayarın kapanma sebebi olarak gösterilmiş. SS'i ekliyorum.

Kod:
  <EventData>
    <Data Name="BugcheckCode">0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
    <Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
    <Data Name="SleepInProgress">0</Data>
    <Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
    <Data Name="BootAppStatus">0</Data>
    <Data Name="Checkpoint">0</Data>
    <Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
    <Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
    <Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
    <Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
    <Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
  </EventData>
hata.png

Son düzenleme:
Sistem guc kaynagiyla ilgili sorun yasiyor demis de bir ihtimal laptop pilini cikartip ekrani kapatarak deneyebilir misiniz?
Ya da sokete belki baski uygulaniyordur kapak kapaninca ondan da olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı