HDMI ile 4K 60 Hz ve 120 Hz Alamama Sorunu

SamAly

Hectopat
Daha fazla  
Monster Black Platinum Ultra HD HighSpeed HDMI Cable ile görüntüyü TV'ye aktarıyorum. Ben bu kabloyu 4K 120 Hz alabilmek için yurtdışından aldım.

Bu model ülkemizde henüz mevcut değil yahut ben görmedim, 27 Gbps hıza sahip bi ürün
"8K 60 Hz" ve "4K 120 Hz" desteği var.

Sorun şu ki ben bu verimi nasıl alacağım?

Ekran kartı R9 290, HDMI 1.4 ve DisplayPort 1.2'e sahip.

DisplayPort 1.2 to HDMI 2.0 dönüştürücü ile dönüştürsem dahi HDMI 2.0 en fazla 18 Gbps akım sağlıyor. O da 4K'da maksimum 60 Hz demek oluyor.

Ne yapmalıyım ki 27 Gbps'de ekran kartımdan çıkış sağlayabileyim ? DisplayPort 1.4'e sahip yeni ekran kartları var fakat ben TV'e bağladığım için HDMI kullanmak zorundayım.
Technopat yetkililerinden ya da üyelerden uzman bir tavsiyeye ihtiyacım var, teşekkürler.

IMG_3290.JPG

IMG_3289.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

öncelikle şu anda HDMI'da 4K 120 Hz verebilen bir standart yok. Son standart HDMI 2.0 ve onda da 4K 60 Hz çıkabileceğiniz en yüksek çözünürlük.

Bir sonraki standart olan HDMI 2.1 ile belki 120 Hz desteği gelebilir.

4K 120 Hz alabilmek için şu an tek seçeneğiniz DisplayPort 1.4 destekli ekran kartları.

Bu kartların listesi de burada:

DisplayPort 1.4 Destekli Ekran Kartları

Yalnız bu kartlardan alsanız da DisplayPort'tan HDMI'a dönüştürücü ile 4K 120 Hz alamazsınız. Çünkü TV'nizde de olsa olsa HDMI 2.0 olacaktır. Bu durumda TV'niz en fazla 4K 60 Hz görüntü alabilir.

Zaten sizin baştan beri atladığınız bir nokta var. Siz, TV'nin teknik özelliklerine bakıp 200 Hz, 400 Hz veya 600 Hz gibi değerleri görüp HDMI'dan da bu hızı alırım zannediyorsunuz. Böyle bir şey yok. TV'niz 1000 Hz bile olsa, HDMI 2.1 girişi bile olsa 4K 60 Hz'ten fazla görüntü vermeyecektir...

Amacınız 4K 120 Hz görüntü almak ise bunu destekleyen monitörlerin piyasaya çıkmasını bekleyeceksiniz.

mrblar bende awox 4k 55 inç tv var b205500s modeli bilgisayarımdan görüntü aktarıyorum asus gtx 1050 ti ekran kartım var 30 hz üstü alamıyorum.hdmı kabloyu değiştirip 8k hdmı 2.1 kablo aldım ama halen görüntü 30 hz geçmiyor nedendir aceba yardımcı olabilecek varmı?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    66,3 KB · Görüntüleme: 117

Geri
Yukarı