R9 280, 4K TV ile 60 Hz alamama

faoyrm

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı, 4k (3840x2160) olan televizyonuma bağladım, ekran çözünürlüğü ayarlarına baktığımda 29Hz ile çalıştığını görüyorum ; dip not : 30Hz seçeneği de mevcut ;

Ekran kartım R9 280 (384 bit) tüm modlara baktığımda 1920x1080'den yukarısına 60Hz seçeneği yok :S

Şimdi burada 2 sorum var :
1) Ekran kartı 1920x1080 çözünürlüğün üstüne 60Hz desteği veremiyor mu ?
2)Veriyor ama HDMI bağlantısından değil Displayport'tan mı ?

Sorunumun asıl kaynağı:

Bilgisayar masaüstünde iken fare tepkimesi yavaş ; Asetto Corsa oynarken (3840x2160) çözünürlükte en ufak bir lag yok, Pes 17 oynarken (3840x2160) lag var ; film izlerken lag yok, fareyi oynattığımda tepkisi direkt değil gecikmeli.

Sebebi 3840x2160 pikselde 60Hz veremediginden mi ? Yoksa HDMI'dan çıkış aldığımdan ötürü 30 Hz'e kadar görüntü aktardıgından mı ?

Önemli not : Kullandıgım TV'nin tüm HDMI portları HDMI 2.0, arttırılmış 4K desteği mevcut ; kullandığım HDMI kablosu da Philips 200 serisi altın uçlu 2.0 HDMI kablo.

Konuya açıklık getirebilecek arkadaşlara yan bilgi olsun diye şöyle bir makale buldum "AMD R9 280x hdmi 4k out question | Community" bu makaledeki "dp to HDMI" modül benim 3840x2160 görüntüyü 60Hz almamı sağlar mı ?

Ya da bambaşka bir fikir olarak lag'ın Hz'den degil başka bir numaradan dolayı olduğunu ve çözüm yolunun farklı şekilde olduğunu düşünen ya da test etmiş biri var mı? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi sorularının cevaplarını biraz kendin vermişsin aslında. Ekran kartında HDMI 1.4 olduğu için senin bağladığın televizyondaki HDMI sürümü veya kullandığın kablonun hiçbir önemi yok. Her şekilde Full HD üzerinde 30Hz. Ancak o konuda bahsedilen adaptör sana yardımcı olacaktır. Lag yaşamanın sebebi de HDMI sürümü ve Hz ile alakalı bence.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı