HDMI to VGA görüntü kalitesini düsürür mü?

zafer5280

Hectopat
Daha fazla  
.

Bu ekran kartını almak istiyorum ama monitörüm VGA cıkışlı. Bu ekran kartına dönüştürücü taksam görüntü elbette HDMI kalitesi beklemiyorum ama VGA altı bir kaliteye düser mi?
Dalgalanma gibi şeyler olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiçbir problem olmaz. 4K bile kullanıyorum cihazdan. 4 devamlı bende olna bir cihaz 3 farklı platformda kullanmama rağmen bir sıkıntı yaşamadım. Ama görüntü aldığın cihaz 144Mhz çalışıyorsa 60 Mhz üstü göstermiyor.
Dalgalanma gibi şeyler olmuyor fakat en az yüzde on performans düşüklüğü oluyor.
Eğer cihaz normal ve üstü kalitede ise herhangi bir performan kaybı olmaz hocam. Bu sayısal verileri nerden buluyorsunuz ? 😂

Hiçbir problem olmaz. 4K bile kullanıyorum cihazdan. 4 devamlı bende olna bir cihaz 3 farklı platformda kullanmama rağmen bir sıkıntı yaşamadım.

Eğer cihaz normal ve üstü kalitede ise herhangi bir performan kaybı olmaz hocam. Bu sayısal verileri nerden buluyorsunuz ? 😂
Labaratuvarımda ölçüyorum.
Tabii ki tahmini değerler. :D

Hayır kesinlikle dalgalanma veya VGA altı bir kaliteye düşme durumu olmaz.
Ben kendim kullanıyorum VGA çıkışı ne alıyorsam benzer alıyorum.
Performansa etki eder diyenler nedense hangi performansa etki ettiğini söylemiyor :D
Ben söyleyeyim gecikme süresine etki ediyor, görüntü kalitesine değil. Onun da senin farkedeceğin kadar etkisi olacağını hiç sanmıyorum.

Hayır kesinlikle dalgalanma veya VGA altı bir kaliteye düşme durumu olmaz.
Ben kendim kullanıyorum VGA çıkışı ne alıyorsam benzer alıyorum.
Performansa etki eder diyenler nedense hangi performansa etki ettiğini söylemiyor :D
Ben söyleyeyim gecikme süresine etki ediyor, görüntü kalitesine değil. Onun da senin farkedeceğin kadar etkisi olacağını hiç sanmıyorum.
Evet yazmayı unutmuşum. :D
Dediğiniz gibi görüntü kalitesine hiç bir şekilde etki etmiyor.
Fakat tazeleme hızında veya tepki süresinde göze batmayacak şekilde etki ediyor.
Üstteki yüzde onluk miktar biraz fazla olmuş olabilir. :)

Son düzenleme:
Buradaki herkes neden atıp tutmuş anlamış değilim. Evet etki ediyor. Bunu da bir tarafımdan sallamıyorum 3-5 farklı dönüştürücü ile 1.5 yıl civarı kullandığımdan biliyorum.

Öncelikle piyasadaki dandik HDMI to VGA'ları alırsan siyah renkler bile gri gibi gözüküyor. Renk ve kalite inanılmaz düşüyor. Gecikme olayını denemedim bile. Anında çıkardım geri.

Ben Ugreen'in 125 TL'lik (Uyguna almıştım) dönüştürücüsünü kullanıyordum. Piyasadaki en kalitelilerdendi. Buna rağmen görüntü VGA'ya göre bir tık daha kalitesiz oluyordu. Oyun oynarken VS. fark edebileceğin bir şey değil ama masaüstü gibi yerlerde belli oluyor. Yani netliği %100'den %85-90'a getirmiş gibi. Demek istediğimi anlamışsındır umarım. Renk konusunda da aynı şekilde. Yine de oyunda fark edemezsin.
Gecikme, dalgalanma veya görüntü gitmesi yaşamadım. Oyun oynarken gecikme konusunda sıkıntı olmuyor yani.

Bu yazdıklarımın hepsi kaliteli bir dönüştürücü için geçerli. Gidip markasız dandik bir dönüştürücü almayın.

@FantastikTürk Bizim atıp tuttuğumuzun senin doğru söylediğinin kanıtı ne? Ben sana bir çok forum linki atabilirim, diğer insanlar da aynı şeyi söylüyor. Kardeşim gözümle görmesem inanacağım da neyse. Monitör yanımda şu an ve aşırı kaliteli kullanıyorum. Gidip çok ucuz bir dönüştürücü aldım, görüntü de çok iyi :D Renkler canlı, her şey normalde kullandığımda neyse o.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bütün bunların dışında; ben de @AlperenŞık da kendi tecrübelerimizi söylüyoruz, ne atıp tutması?

Buradaki herkes neden atıp tutmuş anlamış değilim. Evet etki ediyor. Bunu da bir tarafımdan sallamıyorum 3-5 farklı dönüştürücü ile 1.5 yıl civarı kullandığımdan biliyorum.

Öncelikle piyasadaki dandik HDMI to VGA'ları alırsan siyah renkler bile gri gibi gözüküyor. Renk ve kalite inanılmaz düşüyor. Gecikme olayını denemedim bile. Anında çıkardım geri.

Ben Ugreen'in 125 TL'lik (Uyguna almıştım) dönüştürücüsünü kullanıyordum. Piyasadaki en kalitelilerdendi. Buna rağmen görüntü VGA'ya göre bir tık daha kalitesiz oluyordu. Oyun oynarken VS. fark edebileceğin bir şey değil ama masaüstü gibi yerlerde belli oluyor. Yani netliği %100'den %85-90'a getirmiş gibi. Demek istediğimi anlamışsındır umarım. Renk konusunda da aynı şekilde. Yine de oyunda fark edemezsin.
Gecikme, dalgalanma veya görüntü gitmesi yaşamadım. Oyun oynarken gecikme konusunda sıkıntı olmuyor yani.

Bu yazdıklarımın hepsi kaliteli bir dönüştürücü için geçerli. Gidip markasız dandik bir dönüştürücü almayın.

Kendim sürekli Photoshop ile uğraşıyorum. Emin ol öyle bir durumda senden daha çok fark ederdim. Bahsettiğin gibi bir durum olsa idi ilk başta kontrast tam belli olmazdı, ileri seviye Photoshop veya video edit program kullanımlarında monitörü ona göre bile kalibre ediyoruz. D55, rec709, sRGB vs. düzende olacak şekilde kalibreler yaptığım işe göre değişiyor tabii ki çok ileri seviye değil ancak bu tür sıkıntılar farkedilmeyecek kadar da değil. Hadi ben yalan söylüyorum diyelim. Şu başlıktan da "Recep Baltaş"ın yazdıklarına bakmanı tavsiye ederim. (LINK) Senden rica ediyorum detayını bilmediğin konularda mesaj atma, platformda bu konularda bilgi birikimi olmayıp senin yorumunu görünce gerçekten öyle olucağını sanan birçok insan var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı