Hem Mobile developer hem de Video Game developer olmak

Redux89

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba dostlarım. Şöyle bir problem ile karşı karşıyayım ve ne yapacağımı bilemedim. Size sormak istedim. Ben programlama kariyer seçeneği konusunda hem Mobile developer hem de video Game developer olmak istiyorum. Bu ikisini aynı anda yapmak çok zor olabileceğini hatta imkansız bile olabileceğini biliyorum. O yüzden buraya geldim. Ne yapmam lazım? Kafam karışık, iki adet seçmek istediğim kariyer yolu var ve hangisini seçeceğime karar veremiyorum.

Oyun sektöründe en çok para kazandıran platformlar; Android-Playstation-PC-XBOX-VR olarak sıralanabilir.
Kazanç işini bir kenara bırakıp kariyer yönelimine dönecek olur isek, kısa vade de mobil oyun geliştiriciliği güzel kazanç ve tecrübe getirebilir.
Ancak gerçekten yazılım alanında bir üniversite, lisans hatta yüksek lisans yapabilecekseniz video oyun geliştiriciliğine yönelin. Önü oldukça açık ve kazancı da bol.

Video Game devpoler ol daha kazançlı.

Oyun sektöründe en çok para kazandıran platformlar; Android-PlayStation-PC-Xbox-VR olarak sıralanabilir.
Kazanç işini bir kenara bırakıp kariyer yönelimine dönecek olur isek, kısa vade de mobil oyun geliştiriciliği güzel kazanç ve tecrübe getirebilir.
Ancak gerçekten yazılım alanında bir üniversite, lisans hatta yüksek lisans yapabilecekseniz video oyun geliştiriciliğine yönelin. Önü oldukça açık ve kazancı da bol.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Üniversiteye gideceğim, lisans ve yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bu yüzden bir alan seçmek istiyorum. Şimdiden o alana yönelip bir tecrübem olursa, Steam, Google playde yayınlanmış bir oyun ya da yayınlanmış bir mobil uygulama veya bir freelancerlık geçmişim olursa ileride yardımcı olacağını düşünüyorum. Bu yüzden bu noktada bir karar verip o alanın üzerine yönelmeliyim. Günümüzde herkesin bir mobil cihazı var. İnsanlar bilgisayar almak yerine telefon tablet alıyor. Öğrenciler derslerini takip etmek için bir laptop yerine gidip ekranı büyük olan bir tablet alabiliyor. Ofis işleri bile(Word, Excel, PowerPoint) mobil cihazlardan yapılmaya başladı. Bu yüzden mobil programcılık mantıklı geliyor. Öte yandan oyun geliştirmek bütün kitleye hitap ediyor. İnsanlar evlerinde zaman geçirmek için oyun konsolları alıyor. Telefonlarda, tabletlerde oyun oynuyorlar. Bilgisayarlarda oyun oynuyorlar. Oyun sektörü çok büyük bir sektör ancak mobil uygulamada öyle. Zorluk anlamında oyun geliştimenin çok daha zor olacağınıjn farkındayım ancak zorluk konusunda hiçbir sıkıntım yok. Bir şey öğrenene kadar zor gelir. O şey üzerinde çalışırsan çaba sarf edersen zor gelmez. İleride kendi şirketimi kurma gibi bir isteğim var. Bunun için önce biraz iş alanında tecrübem olması lazım. Bir işe girmek içinde bir alanda uzmanlaşmam lazım. İki alanda uzmanlaşmak çok zor olabilir. Ancak çabalarsam yapabileceğimi düşünüyorum. Sadece disiplinli bir çalışma şekli ve istek. Siz ne dersiniz dostlarım? Sizce dediğiniz gibi oyun geliştirme sektörüne mi yöneliyim, mobil uygulama geliştirmeyemi yöneliyim yoksa ikisi üzerindede mi çalışayım? Fikirlerinizi önemsiyorum ve bazı insanlar gibi dalga geçmeyeceğinizi düşünüyorum(çünkü dalga geçenler oldu).🙂

Saygılarımı sunarım.

Mobile Game Developer olarak ikisini aynı anda yapabilmek mümkün. Hem Mobil cihazlara geliştirme yapmış oluyorsun hem oyun geliştirmiş oluyorsun. Paranın hangisinden geleceği belli olmaz.
Mobil oyun sektöründe reklam çok önemli. Peak Games'in 1.8 Milyar dolara satıldığını herkes biliyor ama sadece 2018 yılında reklama 400 milyon dolar harcadıklarını çok az kişi biliyor. Bunun daha 2016'sı, 2017'si, 2019'u, 2020'si (satışın gerçekleştiği yıl) var. O paralara satılmak hiç kolay değil.

Mobile Game developer olarak ikisini aynı anda yapabilmek mümkün. Hem mobil cihazlara geliştirme yapmış oluyorsun hem oyun geliştirmiş oluyorsun. Paranın hangisinden geleceği belli olmaz.
Mobil oyun sektöründe reklam çok önemli. Peak Games'in 1.8 milyar dolara satıldığını herkes biliyor ama sadece 2018 yılında reklama 400 milyon dolar harcadıklarını çok az kişi biliyor. Bunun daha 2016'sı, 2017'si, 2019'u, 2020'si (satışın gerçekleştiği yıl) var. O paralara satılmak hiç kolay değil.

Mesela ben Unity C# kullanarak mobil oyun geliştiriyorum diyelim. Mobil uygulama yazmak istersem Android için Kotlin(Java) ya da cross-platform bir Framework bilmem gerekir. Bunları bilmeden nasıl mobil e uygulama geliştirebilirim?

Mobil oyun geliştiricisi hâli hazırda mobil geliştirici sayılır, mobil oyun geliştirdiğinde de mobil geliştirici sayılırsın demek istiyorum. Başta mobil uygulama yazmamıştın ama neyse, C# ile oyun geliştirirken bir yandan da yeni şeyler öğrenmeye vakit harcayıp Kotlin vs öğrenip mobil uygulama da geliştirebilirsin zamanla. Birine başladın diye ömür boyu onu yapmak zorunda değilsin. Şartlar hangisini gerektirirse oradan ilerlersin.

Mobil oyun geliştiricisi hâli hazırda mobil geliştirici sayılır, mobil oyun geliştirdiğinde de mobil geliştirici sayılırsın demek istiyorum. Başta mobil uygulama yazmamıştın ama neyse, C# ile oyun geliştirirken bir yandan da yeni şeyler öğrenmeye vakit harcayıp Kotlin vs öğrenip mobil uygulama da geliştirebilirsin zamanla. Birine başladın diye ömür boyu onu yapmak zorunda değilsin. Şartlar hangisini gerektirirse oradan ilerlersin.

Demek istediğinizi anladım. Fakat üniversitede yazılım mühendisliği okurken ya da okuduktan sonra bir alan yoğunlaşmam lazım. Bu alanı seçme konusunda kararsızlığa düştüm. Onun için bu konuyu açtım. Tabii ki birine başladım diye ömür boyu onunla uğraşmak zorunda değilim. İkinci yazdığım mesajın sonlarına doğru söylediğim gibi iki alandada uzmanlaşmak fikri geldi aklıma. Sırayla önce oyun geliştirme ardından mobil uygulama geliştirme.

Yeni konular

Geri
Yukarı