Hem Müslüman olunup hem de bir akım savunulabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Müslüman olan birisi Kur'an-ı Kerim ne diyorsa onu yapmak, onu desteklemek zorunda.
Tabii sadece Kur-an'ı Kerim'den başka kaynak bilmiyorum demek doğru olmaz.
Sünnet, İcma(İcma-i Ümmet, yani ictihad eden kişilerin fikir birliğine varması) ve Kıyas(ve bir müctehidin diğer üç unsurda bulunabilen farklı olaylar ile kıyas yaparak hüküm vermesi ) şeklinde farklı unsurları da var şer'i delillerin.

Savunacağın akım inandığın dine, kitaba ters düşmediği sürece sorun olacağını sanmam.
Ben de bundan bahsediyordum zaten. Yoksa hem Müslüman olup hem de kitaba ters düşen bir şeyin savunulamaz olacağını bilecek kadar düşünebiliyorum. Yine anlamadan dinlemeden konuşanlar var da neyse.

İman'ın şartlarını inanıyorsanız ve kelime-i şehadet getirmişseniz, tebrikler siz bir müslümansınız.

Müslüman olarak kuran-ı kerim ve muhammete uymanız gerekiyor. Uymazsanız müslümanlıktan çıkmıyorsunuz günahkar oluyorsunuz. Ama burda ince bir çizgi var, sen fikirden bahsediyorsun. Sen müslümansın kardeşim. Kuran ve muhammet dışında hiçbir şeyin doğru olduğuna inanamazsın. Zaten inanırsan çakışma oluyor ve dolayısıyla iman'ın şartlarını yerine getirmemiş oluyorsun. DİNDEN ÇIKARILDIN.

Çok karışık konular, din zaten bana göre saçmalık. İsterse insan maymuna tapsın karşılığında da muz beklesin umrumda olmaz. Ama bana gelip maymun böyle diyor sen şunu yapamazsın derse o muzu alır, ... ona geri veririm.

Ben de bundan bahsediyordum zaten. Yoksa hem Müslüman olup hem de kitaba ters düşen bir şeyin savunulamaz olacağını bilecek kadar düşünebiliyorum. Yine anlamadan dinlemeden konuşanlar var da neyse.
O halde her bir akım için ayrı ayrı sormalısınız. Yalnızca ortaya genel bir soru fırlatıp verilen mantıklı bir yanıta tepki göstermek biraz saçma değil mi sizce de?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı