Hepsiburada 18 yaş altı alışveriş yapabilir mi?

XLlonKJEE

Hectopat
Hepsiburada'dan 600 TL'ye Dark R20 500W kasa alacağım ancak yaşım 18'in altında ve İninal'le ödeme yapacağım. Sıkıntı çıkabilir mi?

Sıkıntı çıkmaz fakat ailenden birisi alsa daha iyi olur. En azından faturayı annen veya baban adına kestir. Bir sorun çıkarsa en azından annenle baban ilgilenebilir. Çocuk sayıldığın için (hepsiburada tarafından satılıyorsa çıkmaz ama başka bir satıcıysa ve iş resmi bir şikayete giderse) bazı işlemleri yapman zorlaşabilir.

Defalarca internet üzerinden gerek Hepsiburada gerek N11 gerek de Sinerji üzerinden İninal kart ile kendi adıma alış veriş yaptım, şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım. Hatta kendi sistemimi bile kendim topladım:)

NOT: 15 yaşımdan beri alış veriş yapıyorum, şu an 17 yaşımdayım.

Son düzenleme:
Parayı verdikden sonra 10 yaşındaki bir birey bile alışveriş yapabilir. Teslimatta imza alırken annen veya baban imza atarsa herhangi bir sorun olmaz. Sen yeter ki paradan haber ver :)

Parayı göstersen yeter, ama ilerde ürünün ayıplı çıkması vs. olay THH yada mahkemelik olursa 18 yaş olması iyi olur.

Sorun çıkmaz genellike postacılar ürünleri teslim ederken imza istiyorlar ürünün alındığına dair ve verirler merak etme.
Normalde imza atamaz. 18 yaşından küçük kişilerin resmi devlet işlemlerinde yanlarında yasal varisleri varsa imzası geçerli sayılırken diğer şeylerde imza atmaya yetkileri yok. Çünkü kanun önünde sınırlı ehliyetsizler sınıfındalar. Senin dediğini arkadaş bak çok iyi bir şekilde özetlemiş alttaki alıntıda.
sen yeter ki parayı ver yaşını kim umursar bu ülkede

Detaylı açıklayayım bu konuyu;
Eğer olurda mal ayıplı çıkar iade alınmaz vs. ise THH'ye başvurman gerekir. Fatura senin adına olursa yasal varisin eğer annen ve baban evli veya ikisinden biri vefat etmemiş ise ikisinde ortaktır. Fatura senin adına olduğundan senin başvurman gerekir ama imza hakkın yanında varislerin varken bulunduğundan hem annenin hemde babanın yanında olması gerekir çünkü kanunen mümeyyiz küçükler (tam ehliyetsizler) sınıfındasın ve senin adına karar alma hakkı yasal varislerine ait. Hatta kanunda borç altına giremeyeceğinde yazılı. Borcu açıklayamayacağım çünkü çeşitleri çok sadece maddi algılama. İkisi beraber yanında yoksa görevlinin işlemi yapmayabilir. Bu yüzden faturayı annen veya babandan birinin adına kestir. Orada senin adın yazınca bir şey değişmiyor merak etme kargoyu yine alırsın çünkü kargocular umursamıyor.

Normalde imza atamaz. 18 yaşından küçük kişilerin resmi devlet işlemlerinde yanlarında yasal varisleri varsa imzası geçerli sayılırken diğer şeylerde imza atmaya yetkileri yok. Çünkü kanun önünde sınırlı ehliyetsizler sınıfındalar. Senin dediğini arkadaş bak çok iyi bir şekilde özetlemiş alttaki alıntıda.

Detaylı açıklayayım bu konuyu;
Eğer olurda mal ayıplı çıkar iade alınmaz vs. ise THH'ye başvurman gerekir. Fatura senin adına olursa yasal varisin eğer annen ve baban evli veya ikisinden biri vefat etmemiş ise ikisinde ortaktır. Fatura senin adına olduğundan senin başvurman gerekir ama imza hakkın yanında varislerin varken bulunduğundan hem annenin hemde babanın yanında olması gerekir çünkü kanunen mümeyyiz küçükler (tam ehliyetsizler) sınıfındasın ve senin adına karar alma hakkı yasal varislerine ait. Hatta kanunda borç altına giremeyeceğinde yazılı. Borcu açıklayamayacağım çünkü çeşitleri çok sadece maddi algılama. İkisi beraber yanında yoksa görevlinin işlemi yapmayabilir. Bu yüzden faturayı annen veya babandan birinin adına kestir. Orada senin adın yazınca bir şey değişmiyor merak etme kargoyu yine alırsın çünkü kargocular umursamıyor.
Yani siparişi 18 yaşından küçük birisi verdiğinde imzayı bu siparişten haberdar olmaları için anne ya da babanın mı atması lazım?

Geri
Yukarı