Hepsiburada Hepsipay taksitli alışveriş nedir?

Emil Breivik

Kilopat
Daha fazla  
Baktığım telefonun biraz altında "hemen al sonra öde" yazıyordu ve tıkladım nedir diye. Üstünkörü baktığımda; Hepsipay 1 ay ertelemeli ve taksitli alışveriş gibi bir şey yazıyordu. Bunun detayı nedir? Mesela iPhone 11 almak istesem 22.399 TL'ye, süreç nasıl işler. Daha önce bu şekilde alışveriş yapmış veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazabilir mi?

Mesela iPhone 11 almak istesem 22.399 TL'ye, süreç nasıl işler.

Hepsipay bakiyesi sizin Hepsiburada'daki harcamalarınıza göre oluşturuluyor. Çok sık alışveriş yapan biri değilseniz başlangıçta Hepsipay bütçesi maksimum (kampanyalı ürünler hariç) 500TL ile sınırlı oluyor diye biliyorum (çok sık alışveriş yapsanız bile iPhone 11 alacak kadar bakiye verir mi ondan da emin değilim gerçi). Hepsipay bakiyenizi görebilirsiniz alışveriş yapmasanız da.

Bu aralar telefonlarda limit artışı yapıyorlar. Benim normal limitim 40 bin ₺ ama telefon ekleyince kampanya özel limiti 100 bin ₺ gözüküyor. Mesela 22.399 TL'ye iPhone 11 almak istesem, 3 taksite bölüyor ve 2 bin ₺ işlem ücreti alıyor. 24.399 TL'yi 3 eşit taksitle Hepsiburada'ya ödüyorsun.

Bir de şimdi al 3 ay sonra öde diye bir kampanyası var. Onda da peşinat ödetiyor, 3 ay sonra da kalan tutarı tek seferde. Sepete ekleyip devam edince size sunduğu seçenekleri görebilirsiniz. Biraz da hesap bazlı değişiyor.

Ek olarak, en sevdiğim özelliği şudur:
25 bin ₺'lik bir ürün alacaksanız ilk girdiğiniz kartta bu kadar limit olması gerekiyor ama daha sonra her taksitte kredi/banka kartı istediğiniz gibi değiştirerek taksidi ödüyorsunuz. İlk girdiğiniz kartın limitinden 25 bin ₺ düşmüyor yani, günü geldikçe düşüyor.

Aşırı faiz koyuyor bankadan daha kötü.

Örnek olarak
1694844578690.png

4.699 TL olan ürünü tek çekim hemen al sonra ödeyle alırsan 427 TL fark alıyor. Tek çekim bu. Her hangi bir bankadan 3 taksit 4.699 TL kredi çekersen 5.279 TL ödüyorsun. Tamamen dolandırcılık sistemi.

Aşırı faiz koyuyor bankadan daha kötü.

Örnek olarak Eki Görüntüle 1945400
4.699 TL olan ürünü tek çekim hemen al sonra ödeyle alırsan 427 TL fark alıyor. Tek çekim bu. Her hangi bir bankadan 3 taksit 4.699 TL kredi çekersen 5.279 TL ödüyorsun. Tamamen dolandırcılık sistemi.

iPhone 11 için baktım ama verdiği limit 2.000 TL falan. 19.000 TL peşin ödüyorsun ve kalan 2.000 TL'yi de 3 taksite bölüyor hizmet bedeli de ekleyerek. Gidip bir bankadan düşük faizli kredi çekmek daha mantıklı.

Hocam Hepsiburada sizin kredi notunuzu baz alarak size banka gibi bir kredi limiti tanımlıyor. Bu şekilde taksitle veya ertelemeli ödeme yapabiliyorsunuz.

Kredi kartı daha önce çok az kullandığım için notuma baktım ve ''Az Riskli (1461 puandı sanırım)'' olarak gösterdi. Ondan sonra siteye girip denedim ve 2.000 TL gibi bir limit vermişler. Yani 22.000 TL'lik telefon için önce 19.000 TL peşinat ödüyorsun, kalan ücreti de içine hizmet bedeli ekleyerek 3 taksite bölüyor.

Bu yüzden bana pek mantıklı gelmedi, gidip bir bankadan düşük faizli kredi çekmek (tabi varsa) daha mantıklı gibi.

Bu aralar telefonlarda limit artışı yapıyorlar. Benim normal limitim 40 bin ₺ ama telefon ekleyince kampanya özel limiti 100 bin ₺ gözüküyor. Mesela 22.399 TL'ye iPhone 11 almak istesem, 3 taksite bölüyor ve 2 bin ₺ işlem ücreti alıyor. 24.399 TL'yi 3 eşit taksitle Hepsiburada'ya ödüyorsun.

Bir de şimdi al 3 ay sonra öde diye bir kampanyası var. Onda da peşinat ödetiyor, 3 ay sonra da kalan tutarı tek seferde. Sepete ekleyip devam edince size sunduğu seçenekleri görebilirsiniz. Biraz da hesap bazlı değişiyor.

Ek olarak, en sevdiğim özelliği şudur:
25 bin ₺'lik bir ürün alacaksanız ilk girdiğiniz kartta bu kadar limit olması gerekiyor ama daha sonra her taksitte kredi/banka kartı istediğiniz gibi değiştirerek taksidi ödüyorsunuz. İlk girdiğiniz kartın limitinden 25 bin ₺ düşmüyor yani, günü geldikçe düşüyor.

Ben de dediğiniz gibi bir limit olmadı maalesef. Kredi kartı çok kullanmadığımdan dolayıdır muhtemelen. 2.000 TL gibi bir limit verdi, onunla da hiçbir şey olmuyor zaten.

Denediğim zaman ise iPhone 11 için en başta 19.000 TL peşinat istiyorlar. 22.000 TL'lik telefon için 19.000 TL peşinat ödeyebilecek birisi kalan parayı da taksite böldürmeyi kafaya takmaz herhalde. O yüzden şuan saçma geldi bana bu sistem.

Son düzenleme:
iPhone 11 için ben baktığımda 3 ay taksit yapıp, 1400₺ işlem ücreti alıyor.
Eskiden işlem ücreti yoktu. İlk zamanları diye ücretsiz yararlanabiliyorduk.

Yeni konular

Geri
Yukarı