Hepsiburada'dan laptop alınır mı?

Cauchy_48

Decapat
Herkese merhaba, Hepsiburada'dan dizüstü bilgisayar satın aldım, deneyimimi paylaşmak ve Hepsiburada üzerinden laptop almak isteyenlerin nelerle karşılaşabileceğini söylemek istiyorum.

Bilgisayarım FreeDOS idi. İlk geldiği zaman Windows işletim sistemini kurdum ve seste arıza tespit ettim. BIOS güncellemesinden sonra sorunum azalmıştı ama tamamen geçmemişti. Bilgisayar yeni olduğu için yazılımsal sıkıntı olabileceğini düşündüm, birkaç gün boyunca aynı bilgisayarı almış forumdaki arkadaşlara danıştım. (Ürünü cumartesi teslim aldım ve bugün çarşamba.)

Servisle ilgili deneyimleri araştırdığımda, çok fazla negatif mesaj gördüm ve ürün henüz 5.günündeyken iade etmenin mantıklı olacağını düşündüm. (Servise gönderirsem ve herhangi bir problem tespit edilmedi diye bana geri gönderilirse 2 haftalık iade hakkımın yanmasından endişe ettim. )
Hepsiburada'yı aradım. İade etmek istediğimi belirttim. Ürünü açıp, Windows kurduğum için iade alınamayacağını belirttiler.
Kolay iade seçeneğimin olduğunu söyledim. Onlarda aşağıdaki son 2 maddeyi karıştırıp iade edilemez dediler.

1.PNG

MSY 9. Madde Cayma hakkı;
(1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Tüketici haklarına göre 2 hafta içerisinde ürünü iade etme hakkımız bulunuyor. İlaveten Hepsiburada'nın kendi sitesinde cayma durumlarına dair bilgiler paylaşılmış, VCD, DVD gibi ürünler özellikle belirtilmişken laptop belirtilmemiş. Belli ki laptop satışında kendi sayfalarında özellikle belirtmeden vb. maddelerine atıfta bulunarak tüketici kolay iade seçeneği ile kandırılıyor.

Aynı problemi yaşayan pek çok insan olduğunu gördüm. Ürünü iade ettikten sonra para iadesi alamamışlar ve tüketici haklarına başvurmuşlar. Tüketici hakları heyetine başvurduktan sonra davayı kazanmışlar ve para iadesi almışlar, fakat kimisi 3 ay sonra, kimisi 6 ay sonra, kimisi 1 sene sonra. Benim için sorun da tam bu noktada başlıyor. Ürünü aldığım tarihte laptopun fiyatı 2X ise, para iadesi alacağım zaman laptop fiyatı belki 3X olacak. (Dolar/tl kaynaklı) Alacağım para iadesi ise 2x. Bu koşulda para iadesi almak hem yorucu hem de benzeri bir paraya aynı ürünü almak mümkün değil. Hepsiburada bu durumu muhtemelen biliyor ve alıcıyı yıldırmaya çalışıyor, sonunda para iadesi verse de aslında yine kazanan.(Paranın değer kaybından dolayı) Burada şu anki 2x ile 6 ay sonra ödeme yapılacak 2x aynı değil, paranın zamana göre maliyetinden kar ediliyor. İstanbul Bilişimde de ödemeler önceden alınıyordu, para iadeleri aylar sonra yapılıyordu. Servise göndersem benim için rahatsızlık veren ses durumu, onlar için standart bir durum olabilir, tolere edilebilecek bir hata olabilir. Yıllarca para biriktirdim, 8 yıl sonra tekrar laptop almaya heves etmiştim, şimdi çok mutsuzum.

Bir kişinin daha ben gibi mutsuz olmamasını isterim, Hepsiburada üzeriden laptop almak isteyenler için deneyimlerim umarım yardımcı olur.

Herkese merhaba, Hepsiburada'dan dizüstü bilgisayar satın aldım, deneyimimi paylaşmak ve Hepsiburada üzerinden laptop almak isteyenlerin nelerle karşılaşabileceğini söylemek istiyorum.

Bilgisayarım FreeDOS idi. İlk geldiği zaman Windows işletim sistemini kurdum ve seste arıza tespit ettim. BIOS güncellemesinden sonra sorunum azalmıştı ama tamamen geçmemişti. Bilgisayar yeni olduğu için yazılımsal sıkıntı olabileceğini düşündüm, birkaç gün boyunca aynı bilgisayarı almış forumdaki arkadaşlara danıştım. (Ürünü cumartesi teslim aldım ve bugün çarşamba.)

Servisle ilgili deneyimleri araştırdığımda, çok fazla negatif mesaj gördüm ve ürün henüz 5.günündeyken iade etmenin mantıklı olacağını düşündüm. (Servise gönderirsem ve herhangi bir problem tespit edilmedi diye bana geri gönderilirse 2 haftalık iade hakkımın yanmasından endişe ettim. )
Hepsiburada'yı aradım. İade etmek istediğimi belirttim. Ürünü açıp, Windows kurduğum için iade alınamayacağını belirttiler.
Kolay iade seçeneğimin olduğunu söyledim. Onlarda aşağıdaki son 2 maddeyi karıştırıp iade edilemez dediler.

Eki Görüntüle 985917

(1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Tüketici haklarına göre 2 hafta içerisinde ürünü iade etme hakkımız bulunuyor. İlaveten Hepsiburada'nın kendi sitesinde cayma durumlarına dair bilgiler paylaşılmış, VCD, DVD gibi ürünler özellikle belirtilmişken laptop belirtilmemiş. Belli ki laptop satışında kendi sayfalarında özellikle belirtmeden vb. maddelerine atıfta bulunarak tüketici kolay iade seçeneği ile kandırılıyor.

Aynı problemi yaşayan pek çok insan olduğunu gördüm. Ürünü iade ettikten sonra para iadesi alamamışlar ve tüketici haklarına başvurmuşlar. Tüketici hakları heyetine başvurduktan sonra davayı kazanmışlar ve para iadesi almışlar, fakat kimisi 3 ay sonra, kimisi 6 ay sonra, kimisi 1 sene sonra. Benim için sorun da tam bu noktada başlıyor. Ürünü aldığım tarihte laptopun fiyatı 2X ise, para iadesi alacağım zaman laptop fiyatı belki 3X olacak. (Dolar/tl kaynaklı) Alacağım para iadesi ise 2X. Bu koşulda para iadesi almak hem yorucu hem de benzeri bir paraya aynı ürünü almak mümkün değil. Hepsiburada bu durumu muhtemelen biliyor ve alıcıyı yıldırmaya çalışıyor, sonunda para iadesi verse de aslında yine kazanan.(Paranın değer kaybından dolayı) Burada şu anki 2X ile 6 ay sonra ödeme yapılacak 2X aynı değil, paranın zamana göre maliyetinden kar ediliyor. İstanbul Bilişimde de ödemeler önceden alınıyordu, para iadeleri aylar sonra yapılıyordu. Servise göndersem benim için rahatsızlık veren ses durumu, onlar için standart bir durum olabilir, tolere edilebilecek bir hata olabilir. Yıllarca para biriktirdim, 8 yıl sonra tekrar laptop almaya heves etmiştim, şimdi çok mutsuzum.

Bir kişinin daha ben gibi mutsuz olmamasını isterim, Hepsiburada üzeriden laptop almak isteyenler için deneyimlerim umarım yardımcı olur.

Hocam ben de Hepsiburada'dan aldım bir sorun yaşamadım. Teknoloji şans işidir bence. Geçmiş olsun.

Ürünü para iadesi şeklinde THH ye vermeyin. Değişimini isteyin ki verdiğiniz para erimesin. Bunu belirtmezseniz para iadesi yapılır ve mağdur olan siz olursunuz.
Ek olarak daha önce cep telefon aldım 2 gün hat takıp kullandım beğenmedim ürünü iade ettim 3 gün sonra para hesaptaydı.

Hepsiburada'dan bende çok kez aldım ama sorun çıkmadı cihazlarda.

Ayrıca cayma hakkı bizim ülkemizde yanlış yorumlanıyor.
Bu hak cihazın orijinal kutusunu ve tekrar satılabilirliğini bozmadığınız sürece size verilmiş bir haktır.
Kullanılmış ürünü iade etme hakkı değildir.
Hoşunuza gitmeyebilir ama burada Hepsiburada haklı.

Cihazdaki arıza olayına gelince sıfır cihazlardada arıza olabilir servisine götürürsünüz servis değişim kararıverirse Hepsiburada değişim yapmak zorundadır.

Hepsiburada'dan bende çok kez aldım ama sorun çıkmadı cihazlarda.

Ayrıca cayma hakkı bizim ülkemizde yanlış yorumlanıyor.
Bu hak cihazın orijinal kutusunu ve tekrar satılabilirliğini bozmadığınız sürece size verilmiş bir haktır.
Kullanılmış ürünü iade etme hakkı değildir.
Hoşunuza gitmeyebilir ama burada Hepsiburada haklı.

Cihazdaki arıza olayına gelince sıfır cihazlardada arıza olabilir servisine götürürsünüz servis değişim kararıverirse Hepsiburada değişim yapmak zorundadır.

Hocam problem Hepsiburada'dan alınan cihazda problem olup olmaması değil, problem olduğu zaman satış sonrası destekte.

Ülkemizde yanlış yorumlandığını belirtmişiniz,
"Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir." bu cümle herkes için açık değil midir? Yorumda problem olduğunu düşüyorsanız değişmesi gereken yasa değil midir?

Ayrıca cayma ürünlerinin geçerli olmadığı listesinde telefon kontor siparişlerini belirtip laptop belirtmeyen satıcı bence iyi niyetli değildir, tüketiciyi kandırmaya yöneliktir.

Hoşunuza gitmeyebilir demişsiniz, keyfi durum gibi algılanmış sanırsam. Seste problem var.

Ülkemizdeki sisteme güvenebilsem dediğiniz gibi servise göndericem, çünkü olması gereken bu normalde. Ürünü almamı takip eden 5.gün satıcı kaçıyor, sorumluluk kabul etmiyor, iş sattığı ile kalıyor. Herkes kaçak yoldan çalışıyor, işlerini yapmış olmak için yapıyor.

Umarım bir gün sizde emeğinizin çalındığını hissetmezsiniz.

Hocam iyi günler öncelikle. Kanun da hicbir sebep belirtmeksizin iade edebilirsin laptopu. Ayrıca kanunlara aykırı maddelerin kanun önünde bir geçerliliği yoktur.
Mesela kanun sana 14 gün içinde iade edebilirsin demişse ve sözleşmede 10 gün dese bile geçersiz istersen imza atmis ol sözlesmeye isterse böyle madde madde bahane yazsınlar. Geçersizdir kanun ne derse odur unutmayın hakkınızı yedirmeyin kanuna aykiri ne olursa olsun gecersizdir sizin haklariniz devlet tarafindan koruma altindadir.

Eki Görüntüle 985917

Aynı problemi yaşayan pek çok insan olduğunu gördüm. Ürünü iade ettikten sonra para iadesi alamamışlar ve tüketici haklarına başvurmuşlar. Tüketici hakları heyetine başvurduktan sonra davayı kazanmışlar ve para iadesi almışlar, fakat kimisi 3 ay sonra, kimisi 6 ay sonra, kimisi 1 sene sonra. Benim için sorun da tam bu noktada başlıyor. Ürünü aldığım tarihte laptopun fiyatı 2X ise, para iadesi alacağım zaman laptop fiyatı belki 3X olacak. (Dolar/tl kaynaklı) Alacağım para iadesi ise 2x. Bu koşulda para iadesi almak hem yorucu hem de benzeri bir paraya aynı ürünü almak mümkün değil. Hepsiburada bu durumu muhtemelen biliyor ve alıcıyı yıldırmaya çalışıyor, sonunda para iadesi verse de aslında yine kazanan.(Paranın değer kaybından dolayı) Burada şu anki 2x ile 6 ay sonra ödeme yapılacak 2x aynı değil, paranın zamana göre maliyetinden kar ediliyor. İstanbul Bilişimde de ödemeler önceden alınıyordu, para iadeleri aylar sonra yapılıyordu. Servise göndersem benim için rahatsızlık veren ses durumu, onlar için standart bir durum olabilir, tolere edilebilecek bir hata olabilir. Yıllarca para biriktirdim, 8 yıl sonra tekrar laptop almaya heves etmiştim, şimdi çok mutsuzum.

Hocam Windows'u silseydiniz keşke belki anlaşılmazdı.

Yetkili servis donanımsal bir arıza olduğu zaman 6 ay içerisinde iade işlemini gerçekleştirebileceklerini söyledi ve ürünü servise göndermeye karar verdim. Olumlu ya da olumsuz oluşacak durumları buraya ekleyeceğim.

Geri
Yukarı