Hepsipay ile karttan izinsiz alışveriş yapıldı

ANIL007

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, lütfen dikkatli olun. Üşenmeyip okuyunuz.

Önceki gün laptop Chrome tarayıcı üzerinden Hepsiburada'daki kayıtlı kredi kartımı ve Hepsiburada'nın Hepsipay ödeme sistemini kullanarak bir laptop soğutucu aldım.

Dün gece saat 00:05'te Hepsiburada'dan:

3.850 TL Hepsipay cüzdanınıza iade edildi.
1.970 TL Hepsipay cüzdaniniza iade edildi.

Diye mesaj aldım ve irkildim.

Hepsiburada uygulamasina girip baktigimda Hepsipay cüzdanimda bu toplam meblağın oldugunu gördüm.

İki adet sipariş verilmiş ve kolayca alışveriş yapilabilsin ve kredi kartını iptal etsem bile bakiye Hepsiburada'da kalsın diye sipariş iptal edilerek tutar Hepsipay'a aktarılmıştı.

Hemen şifre ve e-posta adresimi degistirdim fakat dolandırıcı kişi o esnada 250 TL'lik toplu sipariş vermişti bile. Direkt musteri hizmetlerini aradım, müşteri temsilcisinin eli ayağına dolaşmış olacak ki beni beklemeye aldiginda hat kesildi dedi. Hatti kendinin kestigine eminim.

Ardindan tekrar musteri temsilcisine ulastim, siparişleri iptal ettirdim fakat 70 TL'lik “dijital kod siparişi” bana mesaj olarak yollandığı için iptal edemeyeceğini ve bir üst yetkiliye bildirilecegini söyledi.

Tabii bu esnada Hepsipay'deki bakiyemi hemen kredi kartina geri aktardım. Yani gece gece 5-6 bin liradan olacaktim ki dikkatim sayesinde 70 TL'den oldum. İlk müşteri temsilcisi hattı bilerek kapatmasaydı 70 TL de gitmeyecekti. Neyse, gelelim problemlere:

Şahıs hesabıma giriş yaptiginda herhangi bir bildirim ya da uyarı gelmedi.

Kayitli İş Bankası kredi kartimdan 3850 TL'lik ve 1970 TL'lik alisveris yapilmasina rağmen hiçbir sekilde doğrulama kodu ya da bilgilendirme mesaji gelmedi.

3D güvenlik doğrulaması çalışmadı. (Banka suçu Hepsiburada'ya, Hepsiburada suçu bankaya attı.)

En önemlisi durumun başından sonuna kadar müşteri temsilcisiyle görüşülmesine rağmen her seyin apaçık dolandırıcılık olduğunun belli olmasına rağmen kullanıcı Hepsiburada oluşturduğum iade talebine dijital ürün olduğu için iade alamıyoruz diye yanıt verdi ve savcılığa gidin dediler.

Sistemde iki aşamalı dogrulama ve 3D güvenlik doğrulaması eksikliği var.

Öneriler:
  • Hepsipay gibi saçma cüzdan uygulamalarını kullanmayın.
  • Her zaman dijital kart kullanın.
  • Kredi kartınızı sitelere kayıt etmeyin.
  • PC üzerinden işlem yapmamaya çalışın, cracklı oyun uygulama ve Windows kullanmayın.

70 TL yerine 5-6 bin TL olsaydı Hepsiburada yine sizi yalnız bırakacaktı. Oysa aracılığını yaptığı satıcıya durumu bildirip dijital içeriklerin kullanılıp kullanılmadığını denetlemesini isteyebilir ve iade gerçekleştirebilirdi ama bunu yapmadı.

Lütfen öne çıkarın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun, dün gece satın alım yaparken Hepsipay ile uğraşmayayım demiştim, iyi demişim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun, eklentilere ve virüslere dikkat etmek lazım, en iyisi bir sanal kart oluşturmak ve oradan alışveriş yapmak, hayatımda hiç böyle bir şey yaşamadım ve hiç kimse böyle bir sorun yaşamaz umarım, erken gördüğünüz için şanslısınız.

Bence sizin güvenlik açığınızla ilgili bir durum olmuş, hepsiburada ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Şifreniz hacklenmiş ya da chrome üzerinde kullandığınız zararlı bir eklenti buna sebep olmuş olabilir. 3D Secure ile ödemeyi kaldırma seçeneği sunuyor siteler zaten o yüzden bu işi kim yaptıysa o kaldırmış olabilir gayet basit şekilde.

Şifrem chromdan çalınmış buna eminim, hemen yıllık Norton alıp tarama yaptırdım onun öncesinde Windows Defender de bir şey bulmuştu. Ama artık kesinlikle PC'den işlem yapmayı düşünmüyorum. Konuyu okuyan arkadaşlar da dikkat etsin diye bilgilendirmek istedim. 5000 TL buhar olacaktı 70 TL ile yırttık.

Yeni konular

Geri
Yukarı