Her ekran kartı PCI-Express desteği olan her anakarta takılabilir mi?

Kerem Bayer

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar , forumlarda da sık sık karşılaşıyorum bu durum ile. PCI-Express girişi olan her anakarta her ekran kartının takılabileceği yönünde bazı bilgilendirmeler görüyorum. Zamanında ben başka bir konu açmıştım bununla alakalı ama o dönem imkanın olmadığından ekran kartı alamadım ve konuyu kapattım. Şimdi tekrar açıyorum ve daha farklı bir durum ile buradayım. Şöyle ki;
Bir GTX 700 serisi ekran kartını en azından PCI-Express 1.o girişi var takılır diyerek alıp kullanmaya çalışmak doğru olur mu? Özellikle bana chipsetten dolayı sorun olur o yüzden bu sevdadan vazgeç dediler hep bende iyice öğrenmek istiyorum bunun detayını. Altta belirteceğim sistemin anakartına ben bu serilerden bir ekran kartı takamaz mıyım? Özellikle ASUS GTX 750 STRIX Ti OC edition almak istiyorum. Olur da ben alıp taksam çok mu kötü yaparım? Ne derece sorun yaşarım?

Sistemim ;
  • Anakart : asus m4n68t-m v2
  • İşlemci : AMD Athlon II X2 250 3.00 GHZ
  • İşletim sistemi : Windows 8.1 Pro Türkçe
  • Ekran Kartı : ZOTAC Nvidia Geforce GT 630 4 GB 128-bit DX.11.1
  • Bellek: 2X4 GB Kingston kvr1333d3n9/4g
  • Güç Kaynağı : Everest 254p real 200 peak 250 watt

Son düzenleme:
Anakartınızda VIA yonga seti yok. Sisteminiz için böyle bir mesaj yazdığımı da hatırlamıyorum. Öte yandan GTX 750 bu anakarta akılır ama tam performans almayı bekleyemezsiniz tabii.

Başlığa verilebilecek cevap: Takılır ama çalışması sistemden sisteme değişiklik gösterir.

Sisteminiz darboğaz yapacak ve Güç kaynağınız yetmiyecek. ASUS GTX 750 STRIX Ti OC en az 400watt güç kaynağı uygun görülüyor. EVGA GTX 750 Ti FTW Graphics Card Review | Overclockers
Dostum güç kaynağı değişecek zaten o kafamda işlemcide alacağım yanında çünkü.

Bence bu sisteme yatırım yapmayın.
Dostum şu aralar mecburum bunu yapmaya yaza kadar beklemek istemiyorum. Özel nedenlerden dolayı bu durumda kalıyorum ve bu upgrade olayını bu sisteme yapmam lazım. Gene de saol.

Anakartınızda VIA yonga seti yok. Sisteminiz için böyle bir mesaj yazdığımı da hatırlamıyorum. Öte yandan GTX 750 bu anakarta akılır ama tam performans almayı bekleyemezsiniz tabii.

Başlığa verilebilecek cevap: Takılır ama çalışması sistemden sisteme değişiklik gösterir.
Hocam özür dilerim şu konuya siz '' çok eski yonga setleri sorun yaratabilir. Örneğin VIA. Desteğimizde yok zaten bunlara'' demişsiniz. Ben benim ana konumda hatırladım bir an. Yanlışlık için kusuruma bakmayın. Hemen düzeltiyorum. :/

Dostum güç kaynağı değişecek zaten o kafamda işlemcide alacağım yanında çünkü.

Dostum şu aralar mecburum bunu yapmaya yaza kadar beklemek istemiyorum. Özel nedenlerden dolayı bu durumda kalıyorum ve bu upgrade olayını bu sisteme yapmam lazım. Gene de saol.

Hocam özür dilerim şu konuya siz '' çok eski yonga setleri sorun yaratabilir. Örneğin VIA. Desteğimizde yok zaten bunlara'' demişsiniz. Ben benim ana konumda hatırladım bir an. Yanlışlık için kusuruma bakmayın. Hemen düzeltiyorum. :/
Eski anakartların yeni nesil ekran kartları ile uyumluluğu

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı