Her el attığında 20 tel saç gelmesi

Ben 17 yaşına yaklaştım, bu sene bende de aynı durum vardı. Zaten bende genetik olduğundan yapabileceğim kesin çözüm yoktu :D Her gün saçımı yıkamak yerine saçımı yıkama aralığını biraz açtım bir de saçın uzun olunca zaten dökülme söz konusu olur bu uzunlukta vücudunla alakalı bir durum o uzunluğu saptarsan o uzunluğun altında neredeyse hiç dökülmüyor.

Bir de kafan ıslakken havlu vurma muhtemelen saç tellerin benimki gibi ince, dediğin gibi saç kalmaz :D

Dostlarım bu saça uyguladığınız ürünlerden vs. önce içerisiyle alakalıdır. Genetik, fizyolojiniz ve beslenmeniz önemli. Şekerden uzak durun, protein ihtiyacınızı karşılayın, yeterli miktarda uyuyun yani uykusuz kalmayın. Bununla beraber günlük 2,5-3 litre su tüketin. Ek olarak mevcut bir dökülme varsa bunun kaynağını bulun ve tedaviyi o yönde ilerletin. Bunun için de dermatoloğa görünmeniz gerekiyor. Detaylı bir analiz yapıldıktan sonra sorunun genetik mi, çevresel faktörlerle vs. mi olduğu tespit edilip o yönde ilaç vb. yazılabilir.

Eczaneden biotin hapı alıp tüketmenizi öneririm. Günde 2,5 mg yeterli olacaktır. Dökülme karşıtı (alopecia) şampuanları kullanabilirsiniz. Ve bu minoxidil, finasteride şeklinde gider. Ancak bunları doktor gözetiminde kullanmak gerek. Her tavsiye edilen ürünü de kullanmamanız yararınıza olacaktır. İşte sabun, şampuan vs. gibi. İlk paragrafta da söylediğim üzere uzman bir doktora görünmeniz elzemdir.

Dostum genetikte zaten varmış senin. Vitamin değerlerini bir kontrol ettir istersen. Sana zigavus markasını araştırmanı öneririm. Bitkisel kaynaklı. Silikon içermediği için saç gözeneklerini kapatmıyor böylelikle saçların hava almış oluyor. O marketten aldığınız çoğu şampuanlar silikon içerir. Ve günde 50-100 tel arası sanırım doktorlar normal diyor.

Benim saçlarım Normal kuru iken çekince. Max 1 2 tane geliyor. Bazen hiç gelmiyor. Fakat duş alırken elimde min. 10 15 tane olur. Saçlarım da seyrek. Daha 18 yaşındayım. Bazı amcalarımın saçı halen var. Dayılarımın da. Fakat babamın ortası kel. Tabii 50 yaşın üstünde. Gençlik fotoğraflarında 35 40 aralarında bile saçı halen var. Bir amcam 60'ın üstünde saçı seyrek bile değil. Ama korkuyorum açıkçası. Bu arada bir berber bana saçınız seyrekse veya dökülüyorsa sıfıra vurmak iyi gelir demişti.

3 yıl sonra güncelleme: Arkadaşlar saçlarımdaki dökülme 2020 yılında durmuştu. Mevsimsel bir şeymiş sanırım, geçip gitmişti. Ancak şimdi hayatımdaki en şiddetli dökülme ile karşı karşıyayım ve bu sefer mevsimsel de değil cünkü en az 2 mevsim geçti dökülmeye başladığından bu yana. Konuyu açtığım zamanlarda veya herhangi bir zamanda hiçbir zaman saçımda seyrelme olmamıştı. Şu an saçlarım seyreldi, şakaklarımda kel görünüyor artık 😔😭. Saç tellerim inceldi. Dökülen saçlarımın bazısının ucunda kök olduğunu düşündüğüm o beyaz şey varken, bazısında ise yok. Ucu beyaz olanlar kalın telli, sağlıklı görünen uzun teller. Beyaz olmayanlar ise ince telli kısa teller. Beyaz olması mı yoksa olmaması mı sağlıklı bilmiyorum, bilenler aydınlatabilir. Şu an dünyada saçı en çok dökülen kişi ben olabilirim. Duş esnasında 40 tel, suyu kapatıp havlulamaya geçince 20+ tel ve gün icinde sayamadığım kadar çok fazla tel döküyorum. Saçlarımın arkası ve tepesinde o kadar dökülme yok. Buralardan kopanlar zaten kalın telli, ucu beyaz olan, sağlıklı görünen teller. Problem ön tarafta, özellikle şakaklarda. Elimi saçımın önüne sadece dokundursam 5-6 tel gidiyor. Elimi sokup karıştırsam düşünmek bile istemiyorum. Geçen lavaboya doğru sadece bir iki dakika saçlarımı karıştırdım, tek tek saydım tam 39 tel saçım döküldü. Günde 100, max 150 tel saç dökülmesi normal deniyor. Ben bir dakikada 39 tel döktüm. Moralim aşırı bozuk aylardır. Benim uzun, dalgalı, temiz tıraşlı saçlarım vardı hep. Herkes saçlarımı çok çok beğenir ve hep perma falan olduğunu düşünürdü. Doğal olduğuna pek inanmazlardı. Hal böyle olunca saçlarımın dökülmesi çok canımı sıkıyor. Sorularınız olursa sorabilirsiniz, yanıtlarım.

Ha bu arada dökülme karşıtı ürünler kullanıyorum:
Bioxcin Forte Yoğun Saç Dökülmesine Karşı Şampuan (2 hafta oldu).
Urban Care Biotin Kafein Tonik (Bugün başladım).
Ve 3-4 günde bir 5-10 dakika saç masajı yapıyorum.

Bu seferki dökülme bir başka, biliyorum. Bunların hiçbirisi para etmeyecek ve saçlarım açılacak, kellik oluşacak. Ancak canım yanıyor ve oturup dökülen saçlarımı öylece izleyemiyorum. Saçlarım 12 cm falandı ve koca koca tellerin döküldüğünü görmek moralimi çok kötü yaptığı için güzelim saçlarımı 5-6 cm'e kadar kısalttım.

3 yıl sonra güncelleme: Arkadaşlar saçlarımdaki dökülme 2020 yılında durmuştu. Mevsimsel bir şeymiş sanırım, geçip gitmişti. Ancak şimdi hayatımdaki en şiddetli dökülme ile karşı karşıyayım ve bu sefer mevsimsel de değil cünkü en az 2 mevsim geçti dökülmeye başladığından bu yana. Konuyu açtığım zamanlarda veya herhangi bir zamanda hiçbir zaman saçımda seyrelme olmamıştı. Şu an saçlarım seyreldi, şakaklarımda kel görünüyor artık 😔😭. Saç tellerim inceldi. Dökülen saçlarımın bazısının ucunda kök olduğunu düşündüğüm o beyaz şey varken, bazısında ise yok. Ucu beyaz olanlar kalın telli, sağlıklı görünen uzun teller. Beyaz olmayanlar ise ince telli kısa teller. Beyaz olması mı yoksa olmaması mı sağlıklı bilmiyorum, bilenler aydınlatabilir. Şu an dünyada saçı en çok dökülen kişi ben olabilirim. Duş esnasında 40 tel, suyu kapatıp havlulamaya geçince 20+ tel ve gün icinde sayamadığım kadar çok fazla tel döküyorum. Saçlarımın arkası ve tepesinde o kadar dökülme yok. Buralardan kopanlar zaten kalın telli, ucu beyaz olan, sağlıklı görünen teller. Problem ön tarafta, özellikle şakaklarda. Elimi saçımın önüne sadece dokundursam 5-6 tel gidiyor. Elimi sokup karıştırsam düşünmek bile istemiyorum. Geçen lavaboya doğru sadece bir iki dakika saçlarımı karıştırdım, tek tek saydım tam 39 tel saçım döküldü. Günde 100, max 150 tel saç dökülmesi normal deniyor. Ben bir dakikada 39 tel döktüm. Moralim aşırı bozuk aylardır. Benim uzun, dalgalı, temiz tıraşlı saçlarım vardı hep. Herkes saçlarımı çok çok beğenir ve hep perma falan olduğunu düşünürdü. Doğal olduğuna pek inanmazlardı. Hal böyle olunca saçlarımın dökülmesi çok canımı sıkıyor. Sorularınız olursa sorabilirsiniz, yanıtlarım.

Ha bu arada dökülme karşıtı ürünler kullanıyorum:
Bioxcin Forte Yoğun Saç Dökülmesine Karşı Şampuan (2 hafta oldu).
Urban Care Biotin Kafein Tonik (Bugün başladım).
Ve 3-4 günde bir 5-10 dakika saç masajı yapıyorum.

Bu seferki dökülme bir başka, biliyorum. Bunların hiçbirisi para etmeyecek ve saçlarım açılacak, kellik oluşacak. Ancak canım yanıyor ve oturup dökülen saçlarımı öylece izleyemiyorum. Saçlarım 12 cm falandı ve koca koca tellerin döküldüğünü görmek moralimi çok kötü yaptığı için güzelim saçlarımı 5-6 cm'e kadar kısalttım.
Hocam bu dediğim şey belki size çok saçma gelecektir ama 23 yaşında bir insan olarak, şu hayatta öğrendiğim en büyük şey, bir şeyi çok kafaya taktığınızda gerçekleşecek olmasıdır. Şu an durumun nasıl bilmiyorum ancak tam senin tarzda yakın arkadaşım vardı. Saçları çok güzeldi ve genetik olarak da kellik vardı ancak kendi kendine ben kel kalacağım triplerine girdi, bir sürü şampuanlar, kremler vs. kullandı. Şu an kendisi tamamen kel. Aynı şey bende de var, babam kel amcam kel, dayılarım kel. Hiçbir zaman saçlarımı umursamadım, çocukluğumdan beri seyrekti saçlarım, halen seyrek. Hiç bakmam saçlarıma, her gün de duşumu alırım, elime geçen şampuanı kullanırım. Saçlarımda dökülme sıfır. Kafaya takmamayı nasıl başarırsınız gerçekten bilmiyorum ancak bu tip şeyleri kafaya takmamak, bu tip şeylerin gerçekleşmemesi için en önemli yol. Genetikte varsa illa dökülecektir, kaçarın yok ancak bu denli kafaya taktığın zaman bu kadar erken dökülmesine sebebiyet veriyorsun.

Geri
Yukarı