Her evin çatısında güneş panelleri olmalı ve elektrik ücretsiz hale gelmeli

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Size bir fikrimi açıklayacağım. Her binanın çatısına güneş panelleri kurulmalı. Binalar bu enerjiden faydalanmalı. Binalarda enerji fazlalığı olmasına karşın ortak bir enerji deposu kurulmalı. Bu şekilde enerji ücretsiz olmalı. Tek maliyet güneş paneli kurulumu ve bakımı olmalı. Bu vatandaşların enerji anlamında rahatlamasını sağlar.

Peki sizce ne kadar mantıklı bir çözüm?

Çatıdaki paneller yetersiz kalır ayrıca panellerin ömrü de çok uzun değil diye biliyorum.
Edit: Bir de burda taksalar bir haftaya çalınmış olur. 😀 😀

Son düzenleme:
Kısaca:
Güneş panellerinin maliyetinden haberin yok galiba😅
Uzunca:
Güneş panellerinin maliyetleri bir yana, şu formül ile saçma bir öneri olduğu görülebilir:
bütün ülkede mevcut binaların çatılarının alanı, metrekare cinsinden - güneş almayan çatılar/ metrekare panelde enerji üretimi Kw cinsinden
Aradaki fark çok uçuk, maliyeti de hesaba katarsak mevcut durum saatler içinde çuvallar.

Üretilen elektrik yeterli değil. O kadar basit olsaydı zaten yapılırdı. Eğer bir fikrin varsa bir düşüncen varsa beyin fırtınası yaparak kendine sorular sor bunlardan önce de araştırma yap. Mesela elektrik enerjisi şu an nasıl üretiliyor biliyor musun ? Ortalama bir ailenin yıllık elektrik tüketimi nedir ? Bunları hep araştırman lazım. Bu konuya özel düşünme. Genel olarak aklında bir düşünce varsa büyük ihtimalle senden önce milyonlarca insan bunu düşünmüştür. Önemli olan araştırmacı davranman. Yoksa kahvehane dayılarından farkın olmaz. Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

@One Way Trigger

Evet, anlatmak istediğini anlatabildin. :)

Benim amacım forumda olmayan içerikleri foruma kazandırmak. Aklıma güzel içerikler gelince açıyorum. Hem bir tartışma konusu başlatıyoruz. Biraz da bu açıdan değerlendirmek lazım. Belki daha farklı fikri olanlar vardır. ;)

Benim yaşadığım yerde herkes güneş enerjisinden sıcak su elde ediyor. Her binanın, evin çatısında var. Bugün ben de şunu düşündüm aslında. Şimdi Ekim ayındayız. Gün boyu çok sıcak yapacak seviyede bir güneş yoktu. Ve toplasanız 3-4 saat yarım yamalak bir güneş vardı. Fakat güneş enerjisi ile az önce banyo yaptım. Sıcak suyu komple açsam derimi yakar, o derece kaynamış seviyeye yakın. Bu aletlerin tam olarak işlevini bilmiyorum, ama en azından gün içinde 3-4 saat hadi diyelim hava sıcaklığını 20 derece yapan bir güneş bu suyu nasıl bu hale getirdi ? :D Güneş enerjisi ile elektrik üreten şeyler sanırım pahalı. Burada bir tek yer var havuzu olan bir yer, sadece orası güneş enerjisi ile elektrik üreten aletler kurmuştu. Eğer suyu ısıtan aletler gibi olsaydı maliyet açısından sanırım herkes yapardı bunu. Fakat sıcak su konusunda gerçekten iyi. Yazın mesela o sıcak su asla bitmiyor. Kışın akşamları soğuk olduğu için sıcak su akşam belli bir saatten sonra soğuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı