Her gün saç yıkamak zararlı mı?

isabela

Kilopat
Saçlarımı uzatıyorum ve her gün yıkıyorum. Yani yağlanmasına izin vermiyorum. Önceden şampuan kullanıyordum şimdi zeytinyağlı sabuna geçtim. Sizce her gün saç yakamak saçı döker mi veya zararlı mı?

Çözüm
Benim bildiğim saça saatlerce fön çekilmez, saça fön çekmek çok ciddi oranla saçı kurutur ve yıpratır sağlıklı bir saç olmaz. Şöyle hafifçe kurutup tararsın olur biter.

Saçı her gün yıkamakta iyi değildir, saç yeterince vitaminler ve minerallerden yararlanamaz. Her gün yıkamak saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek, kepeklenme ve saç dökülmesine yol açar.
Üstelik saçı her gün şampuanlamak saça her gün ciddi oranda kimyasal madde sürmek demektir, ehh malum... bu da çok zararlı.

1 gün arayla yıkarsan daha iyi olur örneğin bugün yıkadıysan pazartesi günü tekrar yıka sonra çarşamba...

Açıkçası uzmanlar saçı haftada 3 gün ve PH değeri 5,5 olan şampuanla yıkayın diyor, en sağlıklı saç buymuş. Yıkama sırasında da çok sıcak su yerine ılık su kullanılmalıymış.
Benim bildiğim saça saatlerce fön çekilmez, saça fön çekmek çok ciddi oranla saçı kurutur ve yıpratır sağlıklı bir saç olmaz. Şöyle hafifçe kurutup tararsın olur biter.

Saçı her gün yıkamakta iyi değildir, saç yeterince vitaminler ve minerallerden yararlanamaz. Her gün yıkamak saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek, kepeklenme ve saç dökülmesine yol açar.
Üstelik saçı her gün şampuanlamak saça her gün ciddi oranda kimyasal madde sürmek demektir, ehh malum... bu da çok zararlı.

1 gün arayla yıkarsan daha iyi olur örneğin bugün yıkadıysan pazartesi günü tekrar yıka sonra çarşamba...

Açıkçası uzmanlar saçı haftada 3 gün ve PH değeri 5,5 olan şampuanla yıkayın diyor, en sağlıklı saç buymuş. Yıkama sırasında da çok sıcak su yerine ılık su kullanılmalıymış.

Çözüm
Bunla ilgili bir yazı okumuştum Bundle da:) Eğer spor yapan, çok terleyen biriyseniz 2 günde 1, normal bir yaşantınız varsa ve saçlarınız o kadar da kirlenmiyorsa 3 günde 1 makbul:)

Saçı her gün yıkamak saç derisindeki koruyucu bakterileri yok eder. Ayrıca saçın kendi yağı saçın beslenmesi için gereklidir. Zaten saçın 1 günde yağlanacağını da sanmıyorum. 2 günde bir yıkamak en doğrusu olacaktır.

Bu kesinlikle saçınız ile alakalı bir durum.Benim saçlarım her gün yağlanan cinsten ve yıkamak zorundayım bu arada bahsettiğim yağlanma cidden fazla bu yüzden her gün yıkamadan yapamam kesinlikle.Bir diğer gerçek ise dökülmesi veya dökülmemesi genleriniz ile ilgili dökülecek ise engel olamazsınız fakat sizinde benim gibi yıkamadan olmayacak ise malesef her gün yıkamalıyız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı