Her hafta format atmak SSD ömrünü azaltır mı?

İyicene düşsün diye mi uğraşıyorsunuz anlamadımki.

Yok hocam birkaç sorun yaşadım hem driverla alakalı ondan kaynaklı olarak da atmak zorunda kaldım

Genellikle bilgisayarı ne amaçla kullanıyorsunuz hocam? Oyun oynayan birisiyseniz Windows 10'da sabit kalmanızı öneririm.
Sistemim i5 1135G7 MX330 8 GB RAM 512 GB SSD. Hangi OS uyumlu karar veremedim ondan biraz fazla attım formatı

Yok hocam birkaç sorun yaşadım hem driverla alakalı ondan kaynaklı olarak da atmak zorunda kaldım.

Sistemim i5 1135G7 MX330 8 GB RAM 512 GB SSD. Hangi OS uyumlu karar veremedim ondan biraz fazla attım formatı.

10 uyumlu zamanı gelince 11 yaparsın.

Yok hocam da geçmişte trojan kaptım driverlardan mavi ekran yedim onun için 4-5 kez format attım.

Tamam onu anlarım fakat benim de başıma geldi bende 4 5 defa attım sonra dikkatli kullanıyorum Windows'u. Her yerden her şey indirme indiridiğin dosyaya dikkat et gerisi hallolur zaten herhafta herhafta format atmaya gerek yok.

Tamam onu anlarım fakat benim de başıma geldi bende 4 5 defa attım sonra dikkatli kullanıyorum Windows'u. Her yerden her şey indirme indiridiğin dosyaya dikkat et gerisi hallolur zaten herhafta herhafta format atmaya gerek yok.

Son birkaç haftadır böyle olmaya başladı hocam en kısa zamanda düzene sokucam sistemimi.

Genelde okuma ömürleri uzun oluyor SSD'lerin fakat, çok fazla veri yazıp silmek ömrünü kısaltacaktır.
Katılmıyorum. SSD'lerin ömrü her zaman kısa olmuştur. Özellikle HDD'lere kıyasla yazma/okuma hızları uzun vadede ilk haline göre çok düşüyor. HDD'de ise 15 yıllık HDD'ler taş gibi ilk günkü gibi çalışıyor. %100 sağlık ve performansta üstelik. SSD'lerde ise iPhone bataryası gibi ilk senesi dolmadan sağlık ve performans düşüyor.

Merhaba. Biraz fazla format atan biriyim genelde her hafta atarım 512 GB SSD m var SSD ömrüm kısalır mı, bir sorun yaratır mı?
Ben kısalır diyorum. Sonuçta sen her format attığın yüzlerce GB veri siliniyor ve tekrardan yüzlerce GB veri diske yazılıyor. SSD'lerin sağlığını düşüern şeyde zaten sürekli veri yazılması.

Katılmıyorum. SSD'lerin ömrü her zaman kısa olmuştur. Özellikle HDD'lere kıyasla yazma/okuma hızları uzun vadede ilk haline göre çok düşüyor. HDD'de ise 15 yıllık HDD'ler taş gibi ilk günkü gibi çalışıyor. %100 sağlık ve performansta üstelik. SSD'lerde ise iPhone bataryası gibi ilk senesi dolmadan sağlık ve performans düşüyor.

Ben kısalır diyorum. Sonuçta sen her format attığın yüzlerce GB veri siliniyor ve tekrardan yüzlerce GB veri diske yazılıyor. SSD'lerin sağlığını düşüern şeyde zaten sürekli veri yazılması.

Bundan sonra daha dikkatli kullanıcam hocam laptopu. Biraz takıntılı biriyim ondan da kaynaklanıyor.

Bundan sonra daha dikkatli kullanıcam hocam laptopu. Biraz takıntılı biriyim ondan da kaynaklanıyor.
Babam 7 yıllık cihazına ilk defa benim zorlamamla bu sene format attı. Üstelik en ufak bir virüs söz konusu bile değildi. Cihazı dikkatli kullanırsan bişey olmaz. Zırt pırt format atmayın yahu.

Geri
Yukarı