Her isteyen açık liseye geçebilir mi?

Luciferss

Hectopat
Arkadaşlar ben şu anda lise 1. sınıf öğrencisiyim. Geçen seneden hiçbir sağlık durumu vs gibi sorunları olmayan tonla arkadaşım açık liseye geçti açıkçası ben de tüm günümü kaybettiğim ve kendi kendime daha hızlı ve daha iyi öğrenebileceğimi düşündüğüm için geçmeyi düşünüyorum. Her isteyen açık liseye geçebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İradesi olan herkes geçebilir bence. Benim açık liseye geçen arkadaşlarımın çoğu, örgün eğitimin zaman kaybı olduğunu düşünüp, açık liseye daha iyi ve verimli çalışabilmek için geçtiler ama günlerinin %90'ı boş geçtiği için ve çok fazla zamanlarının olduğunu düşündükleri için çalışmadılar. Tabi zaman bol, yeyip, içtiler sadece. Eğer gerçekten çalışacaksanız geçebilirsiniz.

Peki hangi belgelere ihtiyacım var ve nereye başvuru yapmam gerekiyor?

9. sınıflar ile ilgilenen müdür muavininden ailenizin onayıyla birlikte tasdiknamenizi alıp, Halk Eğitim Merkezi'ne müracaat ediyorsunuz.

Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık gerekli. 15 yaş ve üstü iseniz kimliğinizde fotoğrafınızın olması gerekli. Zaten Halk Eğitim Merkezi'ne müracaat ettikten sonra tamamını da oradaki yetkililer açıklar. Sizin yapacağınız en önemli şey tasdiknamenizi almanız.

İnternet'ten düzenli olarak takip edip, kayıtlar açılınca halledersiniz.

Kayıt için 30-40 TL arası bir ücret gerekiyor. Halk Eğitim Merkezi'ne gitmeden önce yanınızda biraz para bulundurursanız iyi olur.

Onun harici içinde kullanıcı adı ve şifrelerin de olduğu bir sürü belgeler falan veriyorlar. Onları atmayın, mutlaka saklayın.

İradesi olan herkes geçebilir bence. Benim açık liseye geçen arkadaşlarımın çoğu, örgün eğitimin zaman kaybı olduğunu düşünüp, açık liseye daha iyi ve verimli çalışabilmek için geçtiler ama günlerinin %90'ı boş geçtiği için ve çok fazla zamanlarının olduğunu düşündükleri için çalışmadılar. Tabi zaman bol, yeyip, içtiler sadece. Eğer gerçekten çalışacaksanız geçebilirsiniz.

9. sınıflar ile ilgilenen müdür muavininden ailenizin onayıyla birlikte tasdiknamenizi alıp, Halk Eğitim Merkezi'ne müracaat ediyorsunuz.

Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık gerekli. 15 yaş ve üstü iseniz kimliğinizde fotoğrafınızın olması gerekli. Zaten Halk Eğitim Merkezi'ne müracaat ettikten sonra tamamını da oradaki yetkililer açıklar. Sizin yapacağınız en önemli şey tasdiknamenizi almanız.

Kayıt için 30-40 TL arası bir ücret gerekiyor. Halk Eğitim Merkezi'ne gitmeden önce yanınızda biraz para bulundurursanız iyi olur.

Onun harici içinde kullanıcı adı ve şifrelerin de olduğu bir sürü belgeler falan veriyorlar. Onları atmayın, mutlaka saklayın.
Ne için kullanıcı adı?Açık liselerin kendi sitesi falan mı var?

Epey bilgi sahibisiniz.Ben 11. sınıf Anadolu Teknik Lise öğrencisiyim.2. dönemde açık liseye geçmek istiyorum.Mesleki Açık Öğretim ve Açık Öğretim var sanırım.Ben istediğime girebilir miyim? Meslek dersleri ile uğraşmak istemiyorum artık.Bilgilendirebilir misiniz detaylıca ?

Epey bilgi sahibisiniz.Ben 11. sınıf Anadolu Teknik Lise öğrencisiyim.2. dönemde açık liseye geçmek istiyorum.Mesleki Açık Öğretim ve Açık Öğretim var sanırım.Ben istediğime girebilir miyim? Meslek dersleri ile uğraşmak istemiyorum artık.Bilgilendirebilir misiniz detaylıca ?

Evet, geçebilirsiniz. Meslek öğrencileri de mesleği bırakıp, düz açık öğretime geçebilir. Tasdiknamenizi her an alabilirsiniz. Önemli olan kayıtların ne zaman açılacağıdır. İnternet'e yazarak düzenli olarak takip edebilirsiniz. Yani istediğinize girebiliyorsunuz.

Okuldan alacağın tasdikname öğrenci belgesi elinde olmalı.
AÖL merkezi olan halk eğitim yerine giderek gerekli şeyleri öğren.
Gerekli şeyleri yaptıktan sonra AÖL merkezi olan halk eğitime tekrar gidip onay işlemlerin gerçekleşiyor.
Onaylandıktan sonra sana yapacağın şeyleri kısaca anlatacaklar.

Bende AÖL öğrencisiydim. AÖL gerçekten sınavları başarıyla geçen öğrenciler için çok güzel bir olanak.
Seçtiğin bir ders üzerinden geçer not aldıktan sonra derse ait kredi miktarı kazanmış oluyorsun.
Sınav günleri cumartesi ve pazar günleri oluyor.
Toplamda 35 kredilik kadar ders seçebiliyorsun.
Bir oturum için seçeceğin ders miktarı en fazla 5 olmalı. Zamandan kaynaklı sıkıntı çekebilirsin sayısal çözerken. Dil anlatım ve edebiyat çok zaman tükettiğini söyleyebilirim sözel alanda.

Ders seçerken zorunlu dersleri bitir.
Bir dersten üç kez başarısız olursan zorunlu olanlardan muaf olursun. Ancak kredi kazanmak ve diploma notunu yüksek tutmak istiyorsan muaf olan zorunlu dersi geçmeye bak. Ayrıca bir dersten ne kadar yüksek puanla geçersen senin için daha iyi olur.
Örnek olarak senin sürekli puan ortalaması 70 olsun. Başka bir öğrencinin ise 80 olsun. Bu öğrencinin diploma puanı senden daha yüksek olacaktır.

İki günde dört kez oturum oluyor. Bir günde sabah ve öğlen sonrası olarak iki oturum var.

AÖL öğrencisi olacaksan bunları bilerek geçiş yap.

Geri
Yukarı