Her konuda minimalist olma takıntısı

Finduk

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Kullandığım her sistemi minimalist kullanmak gibi bir huyum var. Olabildiğince orijinale bağımlıyım. Kişiselleştirme konusunda geniş olan her türlü şey bana uzak.
Mesela PC'den gereksiz her şeyi kaldırırım. Gerekmedikçe fazlalık program dahi yüklemem. Yüklemek zorunda kalırsam, sildiğimde sistemi kirlenmiş hissederim. Bu, telefon için de böyle. Sırf bu yüzden defalarca format atmışlığım vardır. Bu huyumdan vazgeçmek istiyorum ama yapamıyorum. Benim gibi olan ya da önerisi olan varsa önerilere açığım.

Arkadaşlar merhaba. Kullandığım her sistemi minimalist kullanmak gibi bir huyum var. Olabildiğince orijinale bağımlıyım. Kişiselleştirme konusunda geniş olan her türlü şey bana uzak.
Mesela PC'den gereksiz her şeyi kaldırırım. Gerekmedikçe fazlalık program dahi yüklemem. Yüklemek zorunda kalırsam, sildiğimde sistemi kirlenmiş hissederim. Bu, telefon için de böyle. Sırf bu yüzden defalarca format atmışlığım vardır. Bu huyumdan vazgeçmek istiyorum ama yapamıyorum. Benim gibi olan ya da önerisi olan varsa önerilere açığım.

Bende de bunların bir kısmı var. Google'da 5'den fazla sekme açınca bu lazım bu değil diye bazılarını kapatırım gereksiz programlar PC'de 10 dakika duramaz.

Bende de bunların bir kısmı var. Google'da 5'den fazla sekme açınca bu lazım bu değil diye bazılarını kapatırım gereksiz programlar PC'de 10 dakika duramaz.
Bu da mevcut maalesef. Ek olarak her oturum sonunda temizlik programları ile sistem ve kayıt defteri temizliği var.
sistemi kirletmiş gibi hissetmen için bir sebep yok.
Biliyorum fakat eyleme dökememek kötü. 😔

Bu güzel bir özellik, ileride düzenli olmanı da sağlar. Ben lise zamanlarında test kitabı çözerken sırf soruyu işaretlediğim daireyi beğenmedim diye silip tekrar işaretlediğim oluyordu. İnsan takılabiliyor bu hastalık değil ama küçük de olsa sorunlu bir durum. Sadece bu durum hayatını etkiliyor mu? Yani gece yatmadan önce bilgisayarda dosya vardı silmedim diye uykunun kaçtığı oluyor mu? Ya da bu işlemi her gün mü yapıyorsun, haftada bir mi? Seni rahatsız edecek boyutlara geldiyse, bunu kendini rahatlatacak şeyleri bularak yapmalısın. Aklına geldiğinde bundan kurtulmak için başka çözümler türetebilirsin. Kafayı takma diyerek geçmediğini biliyorum sadece :)

Bu güzel bir özellik, ileride düzenli olmanı da sağlar. Ben lise zamanlarında test kitabı çözerken sırf soruyu işaretlediğim daireyi beğenmedim diye silip tekrar işaretlediğim oluyordu. İnsan takılabiliyor bu hastalık değil ama küçük de olsa sorunlu bir durum. Sadece bu durum hayatını etkiliyor mu? Yani gece yatmadan önce bilgisayarda dosya vardı silmedim diye uykunun kaçtığı oluyor mu? Ya da bu işlemi her gün mü yapıyorsun, haftada bir mi? Seni rahatsız edecek boyutlara geldiyse, bunu kendini rahatlatacak şeyleri bularak yapmalısın. Aklına geldiğinde bundan kurtulmak için başka çözümler türetebilirsin. Kafayı takma diyerek geçmediğini biliyorum sadece :)
Hayır, hayatıma dediğiniz şekilde bir etkisi olmuyor. İki üç ayda bir format oluyor. Çünkü her işi browser üzerinden halletmeye çalışıyorum. Bunlara ek olarak gizlilik takıntılarım var ama onlar iyi hissettiriyor. Takip edilmediğimi ya da daha az takip edildiğimi bilmek hoşuma gidiyor. Tek eksi yanı format sonrası bir ton gizlilik ayarı yapıyor olmam. Artık ayarların kayıt defterlerindeki konumlarını bile ezberledim. 😄

@Finduk, mesela ben her ayda bir veya iki kez (bilgisayarda oyun oynuyorsam bu süreyi beşe kadar çıkarabiliyorum) düzenli olarak temiz kurulum yaparım. Çünkü çoğu kullandığım ofis paketini (G Suite) ve diğer araçları internet tarayıcım üzerinden halledebiliyorum.

Kişiselleştirme konusu, benim o anlık zevkime göre değişiyor. Mesela bir gün minimalist bir duvar kağıdı kullanırken, diğer gün minimalistlikten çok uzak duvar kağıdı kullanabiliyorum. Bunlara bakacak olursak, bilgisayarımda hiçbir duvar kağıdını kalıcı olarak bırakmıyorum veya sonsuza kadar bunu kullanacağım diye duvar kağıdını seçmiyorum. Duvar kağıdının dışında, kullandığım klasörleri gruplarına göre ayrı ayrı düzenlerim ve ortaya gayet minimal bir görüntü çıkar.

Bunların dışında gereksiz yazılımları veya oyunları ben de yüklemiyorum ama o anlık bazı yazılımlara veya oyunlara ihtiyacım olursa yüklüyorum. Ardından o yazılımlarla veya oyunlarla işim biterse, Revo Uninstaller Portable'yi kullanıyorum ve tüm gereksiz uygulama kalıntılarını temizliyorum. Eğer içim rahat etmediyse, Everything yazılımını kullanıyorum ve hangi yazılımı kaldırdıysam onun adını aratarak gereksiz dosyalarını manuel olarak temizliyorum.

Senin yaptığın mantık biraz da olsa garip. Fazlalık programları yüklediğinde, bilgisayarının kirlendiğine inanıyorsun. Eğer kaldırdığında dosyalarını geride bırakıyorlarsa, kirlilik olur. Gelişmiş bir kaldırma aracı ile kaldırırsan, gelişmiş bir temizlik olur. Birisi kirlendi diye onu yok etmek veya öldürmek istiyorsun gibi gözüküyor. O kirliliği temizlemek için uğraşmak yerine direkt olarak onu ortadan kaldırmaya çalışıyorsun. Yapmış olduğun şey tam olarak buna çıkıyor. Hem de bunları tam olarak bünyende oturtamadığın minimalist duygusu ile yapıyorsun. Birkaç kirlilikten dolayı tüm sistemi yok etmene gerek yok.

Önceki bahsettiğin konularda az da olsa seninle aynı fikirdeydim ama bu konuda seninle yollarımız ayrılıyor. Asıl olarak minimalizmi, bir kaos aracı olarak dönüştürüyorsun. Bunun sonucunda da minimalizm için yok edilen işletim sistemleri ortaya çıkıyor. Gerçek minimalizm bu değildir.

Son düzenleme:
Bende de bu takıntı var. Bir şeyin orijinalinin pek bozulmasını istemem. Oyunlarda tır, uçak ve araba gibi şeylerin en fazla rengini değiştiririm. Diğer şeylerini performansa olumlu etkisi varsa onun haricinde asla değiştirmem. Hayatımın geri kalanında da böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı