Çözüldü Her oyunda bir hatayla karşılaşıyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Öncelikle merhaba, detaylı bir kendimi ifade etmeye çalışacağım umarım başarılı olurum. 1 ay önce yeni aldığım ekran kartını bilgisayarıma iliştirdim tamamen uyumlu hiçbir sıkıntısı olmadan çalıştırdım ve test ettim. Eski ekran kartımı değiştirmemin sebebi anormal derecede ısınması ve sonra mavi ekran almamdı. Yeni ekran kartını sadece sırf bu lanet hatadan bu lanet mavi ekranı görmemek için aldım ama ne fayda. Her şey gayet normal giderken bilgisayar birden saçmalamaya başladı. LOL'de belirli aralıklarla crash(bugsplat) hatası alıyorum adam gibi bir oyunum var onu bile oynayamıyorum.

Hadi dedim onu da geçtim versin bugsplat iki dakika kapatır tekrar oyunumu açar oynarım ona da razı oldum. Ulan bu sefer mavi ekran sorunu yine gelmeye başladı. Bir bilgisayarcıya danıştım hatta komple bilgisayarı aldım adamın dükkanına götürdüm orada açtım LOL oynadım o derece kafayı sıyıracak duruma geldim. Bakıyorum bir sorun yok birkaç kere crash verdi mavi ekran falan yok adam göremediğim sorunu çözemem dedi haklı olarak ve voltajdan kaynaklı olabileceğini söyledi.

Bu şüphe bana da çok mantıklı geldi eve döndüm tüm prizleri fişleri çektim voltaj düşüklülüğüne neden olacak her bir unsuru ortadan kaldırdım. Ama yine nafile biraz önce yine LOL oynarken 2-3 kere crash hatası verdi, 1 kere ekran gitti sağ aşağıda bildirim geldi (Görüntü Sunucusu Yanıt Vermeyi Kesti Ve Bu Durumdan Başarıyla Kurtuldu) diye.

Tamam dedim olur böyle şeyler açtım oyuna devam ettim mavi ekran yedim. Gerçekten trajikomedi bir durum ruh sağlığım bozulacak bu yüzden adım gibi eminim. Eklemek istediğim bir şey daha var ben bu lanet kasanın içine dışarıdan bir vantilatör tutunca bir sorun olmuyor.

Şimdi diyeceksiniz ki kesin sıcaklıktan kaynaklı bir şey ben de onu düşünüyordum anakartın ısısı normal derecede ekran kartının ısısı normal derecede işlemci keza aynı her şeyin ısısı gayet normal ama anlamadığım saçma sapan bir nedenden dolayı vantilatör tutunca bilgisayara bir şey olmuyor. Kış geldi evin içinde vantilatör çalıştıracak değilim, yaz olsa hadi neyse derim açarım çalıştırırım yeter ki adam gibi oynayabileyim şu oyunları mı?

Abilerim, ablalarım, kardeşlerim sorunuma bir çözüm bulun derdime bir deva bulun gerçekten çok zor durumdayım tek istediğim çok fazla bir oyun oynamıyorum CS:GO, LOL, Payday2 sadece şu 3 oyun ya şu 3 oyunu adam gibi oynamak bir türlü nasip olmadı bayağı uzun bir yazı oldu buraya kadar okuyan herkese ve sorunumun çözümüne ulaşmam için bana yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim en son aldığım bluescreen hatasının dosyalarını aşağıya bırakıyorum. Bilgi eksikliği yaşanmasın diye bilgisayarımın özelliklerini de yazıyorum. Herkese iyi günler dilerim.

(Az önce konuyu yazdıktan sonra bilgisayarımın özelliklerini belirtmek için dxdiag yazdım ve mavi ekran yedim xd)

Bilgisayarımın Özellikleri;
-İşletim Sistemi: Windows 7 Ultimate X64
-İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-3470 CPU 3.20 GHz (4 CPUs)
-Bellek (RAM): 12 GB DDR3
-Harddisk (HDD): 500 GB
-DirectX Sürümü: DirectX 11
-Eski Ekran Kartım: AMD Radeon HD 5450 4 GB
-Yeni Ekran Kartım: AMD Radeon RX 560 Series 4 GB

Konuyu yazarken aldığım mavi ekranın dosyaları: Temp, Minidump

Konuda Bahsettiğim mavi ekranın dosyaları: Temp, Minidump

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Chipset indir ve RAM leri tek tek denemen gerek gibi görüyorum. RAM lerde sorun yoksa işlemci yazılımsal yada donanımsal olarak sıkıntılı gibi. Sen chipseti indir birde öyle dene sonra bak bakalım sıkıntı devam ederse RAM leri tek tek dene. Yazılımsal gibi görünüyor. Herşey güncelle yeniden başlat.
HD Tune programıyla full scan yaptım sonuç bu şekilde ;

20-Ekim-2019_14-18.png

Stres testine soktum teker teker hatayı bulmak amaçlı CPU ve FPU'yu test ettiğimde bir sorun çıkmadı fakat sadece cache'i stres testine tabi tuttuğumda bilgisayar yaklaşık 1-2 dakika sonra mavi ekran verdi bilgisayarı kapatıp açtım programı çalıştırıdım program böyle bir bilgilendirmeyle açıldı ;

stabilitytest.png

Sorunun bunda olduğunu düşünüp atladım en son tekrar dönerim fikriyle system memory'yi test ettim o da böyle bir hata verdi ;

stabilitytest1.png

En son tekrar cache'i test ettim tekrar mavi ekran verecek mi diye. Mavi ekran vermedi test hemen açılıp kapandı o da bu şekilde ;

stabilitytest2.png

Detaylar bu şekilde bundan sonraki adımlar nasıl ilerliyor tekrar yazarsanız sevinirim.

buradan Memtest86 ile de RAM'leri test edebilir misiniz?

Chipset indir ve RAM leri tek tek denemen gerek gibi görüyorum. RAM lerde sorun yoksa işlemci yazılımsal yada donanımsal olarak sıkıntılı gibi. Sen chipseti indir birde öyle dene sonra bak bakalım sıkıntı devam ederse RAM leri tek tek dene. Yazılımsal gibi görünüyor. Herşey güncelle yeniden başlat.

Çözüm
Memtest86 ile RAM'leri kontrol ettim en ufak bir hata bile yok. Chipset Driver'ı indirdim onu da güncelledim oyuna girdim ilk oyunumda arka planda YouTube açıktı şarkı dinliyordum oyunun 6. dakikasında mavi ekran verdi yeniden başlatıp oyuna Chrome'u açmadan devam ettim yaklaşık 40 dakika sürdü oyun ve hiçbir hata veya sorunla karşılaşmadım. 2. oyuna geçtim bilerek arka planda YouTube açık bıraktım o da 20 dakika sürdü 10. dakikasında bugsplat hatası aldım onun haricinde yine bir sorun çıkmadı. Büyük ihtimalle bu hata almamam bir süre sürecek ondan sonra bluescreen yağmuruna tutulacağım bugsplat delisi olacağım ama hayırlısı. Tekrardan hepinize teker teker teşekkür ederim umarım yanılıyorumdur ve umarım bundan sonra bir hatayla karşılaşmam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı