Her programda farklı çıkan M.2 SSD hızları

FAT32_1453

Hectopat
Merhabalar
Bu problemi son 2 aydır görüyorum, şu an için çözebilmiş değilim: S
Bu konuyu biraz araştırdım fakat sonuca varamadım.
TRIM açık. BIOS son güncel halinde SATA AHCI modda.
4 aylık bir sistem resimde detaylar mevcut.

SSD.jpg

Okuma ve yazma hızları anlık olarak değişiklik gösterebilir. Arkaplanda çalışan uygulamar anlık hızınıza etki eder ve değişik sonuçlar çıkabilir.

Merhaba,

Firmalar ve test merkezleri reklama çıktıkları, ürün spesifikasyonlarına yazdıkları hızları disk ikinci bir disk olarak bağlı iken yapıyorlar. Böylelikle işletim sisteminin I/O darboğazına takılmıyor. Sizin yapmış olduğunuz test biraz taraflı olmuş, SSD üzerine işletim sistemi kurup test etmişsiniz. Bu yüzden değişken değerler almanız normal.

Okuma ve yazma hızları anlık olarak değişiklik gösterebilir. Arkaplanda çalışan uygulamar anlık hızınıza etki eder ve değişik sonuçlar çıkabilir.
Merhaba,
arka plandaki bütün programları kapadım 2. resimde
Firmalar ve test merkezleri reklama çıktıkları, ürün spesifikasyonlarına yazdıkları hızları disk ikinci bir disk olarak bağlı iken yapıyorlar. Böylelikle işletim sisteminin I/O darboğazına takılmıyor. Sizin yapmış olduğunuz test biraz taraflı olmuş, SSD üzerine işletim sistemi kurup test etmişsiniz. Bu yüzden değişken değerler almanız normal.
Merhaba
Evet sistem SSD üzerinde böyle 3 ay boyunca kullandım hızlar stabildi 3000 okuma 2200 yazma %50 dolulukta alabiliyordum. son zamanlarda böyle bir problem söz konusu 3 farklı programda farklı hızlar gözlemleniyor. Yani SSD 2200 çıkabiliyor 1gb lık transferde 10gb transferde tekrar düşüyüor. Crystal diskmark programında hep 500mb yazma hızı sabit.
2.bir SSD mevcut sata üzerinde bağlı HyperX 3K 120GB oda yazma hızında 170mb ta kalıyor.
Farklı bir problem mevcut olsa gerek
Teşekkürler

... 3 farklı programda farklı hızlar gözlemleniyor. Yani SSD 2200 çıkabiliyor 1gb lık transferde 10gb transferde tekrar düşüyüor. Crystal diskmark programında hep 500mb yazma hızı sabit.
2.bir SSD mevcut sata üzerinde bağlı HyperX 3K 120GB oda yazma hızında 170mb ta kalıyor.
Farklı bir problem mevcut olsa gerek
Teşekkürler

Merhaba,
Sorununuzu şimdi anladım. Her SSD aynı yapıda değil ve farklı kontrolcüler kullanıyor. Bu yüzden fiyat farklılıkları da ortaya çıkıyor. Kullanılan kontrolcü ve SSD üzerinde bulunan cache alanı yüzünden test yaptığınız veri miktarı büyüdükçe SSD 'de zayıf yönü olan yavaşlık başgösteriyor.

Corsair MP510 < MP500 < MP600 arasında fiyat farkının bulunma sebebi bu. Hatta bazı Sandisk SSD'ler büyük verilerin yazılması sırasında mekanik disklerden bile yavaş olabiliyor. Bu yavaşlığı SSD mekanizması içindeki cache alanı dolduğunda farkedebiliyorsunuz. Tabi bunun yanında I/O performans değeri gibi etkenlerde devreye giriyor.

Aşağıdaki videoları izlemeni tavsiye ederim,

Ref:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Zaten programlar farlı rakamlar ortaya koyuor genelde, bir sorun yok ki bu durumda. AS SSD ile alınan sonuç biraz daha düşük olur genelde.

Anakartının modeli nedir?
asus z390-e
Zaten programlar farlı rakamlar ortaya koyuor genelde, bir sorun yok ki bu durumda. AS SSD ile alınan sonuç biraz daha düşük olur genelde.
AS SSD sequential yazma değeri 2332mb/s Crystal da sequential yazma değeri 486mb/s
Merhaba,
Sorununuzu şimdi anladım. Her SSD aynı yapıda değil ve farklı kontrolcüler kullanıyor. Bu yüzden fiyat farklılıkları da ortaya çıkıyor. Kullanılan kontrolcü ve SSD üzerinde bulunan cache alanı yüzünden test yaptığınız veri miktarı büyüdükçe SSD 'de zayıf yönü olan yavaşlık başgösteriyor.

Corsair MP510 < MP500 < MP600 arasında fiyat farkının bulunma sebebi bu. Hatta bazı Sandisk SSD'ler büyük verilerin yazılması sırasında mekanik disklerden bile yavaş olabiliyor. Bu yavaşlığı SSD mekanizması içindeki cache alanı dolduğunda farkedebiliyorsunuz. Tabi bunun yanında I/O performans değeri gibi etkenlerde devreye giriyor.

Aşağıdaki videoları izlemeni tavsiye ederim,

Ref:
Teşekkürler yüksek boyuttaki dosya transferlerinde nand teknolojisi etki ediyor bunu anlamış oldum. Demekki programlarda ortalamayı baz alırken biri anlık diğeri ortalama değerleri bizlere verebiliyor demek ki.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı