Her RAM 4 slotlu kullanılamıyor

basganmemduh

Decapat
Benim RAM'lerim asla 4 slotu desteklemiyor. Yanlış duymadınız anakartım 4 slotlu olmasına rağmen aynı RAM'lerden 4 tane taksam çalışmıyormuş. Bunun anakart marka modeliyle de alakası yok. Her anakart markasına ve modeline baktım, benim RAM'lerim DIMM 4'ü desteklemiyor. Başka RAM'ler destekliyor ama benim RAM'ler desteklemiyor.
Sizce yine de aynısından bir kit daha alsam 4 slotlu çalıştırmayı denesem ne olur? Çalışır mı? Çalışmaz mı?

Dosya Ekleri

• related pic.png
    related pic.png
    756,4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer o anakartta Quad Channel yani 4x8 4x16 gibi takarsanız Dual Channel çalışacak. Aynı konuyu açmıştım Bazooka anakartta Quad Channel uyumu diye falan.

Hocam, 4 RAM destekler. Fakat yine Dual Channel olarak çalışırlar. Quad Channel desteği her anakartta olmaz. Aynı zamanda her işlemcide de olmaz. Dert etmeyin.

Eğer o anakartta Quad Channel yani 4x8 4x16 gibi takarsanız Dual Channel çalışacak. Aynı konuyu açmıştım Bazooka anakartta Quad Channel uyumu diye falan.

O anlama mı geliyor bu? Yanlışınız var bence çünkü Quad Channel çalışan anakartlar aşırı yüksek fiyatlı ve hatta bizim gibi tüketicilere satılmıyormuş demişti buradaki arkadaşlar. Yani DIMM4 tiki olsa bile o; 2xdual şeklinde çalışacak demek oluyormuş. Benimkiyle aynı fiyatlarda olan başka modellerde DIMM4 onay tiki vardı mesela şans meselesi.
Hocam, 4 RAM destekler. Fakat yine Dual Channel olarak çalışırlar. Quad Channel desteği her anakartta olmaz. Aynı zamanda her işlemcide de olmaz. Dert etmeyin.

E peki hocam benim anakartta DIMM4 tiki olan RAM'lerle benim RAM'lerin(DIMM4 tiki yok) farkı ne o zaman?

Her anakart markasına ve modeline baktım, benim RAM'lerim DIMM 4'ü desteklemiyor. Başka RAM'ler destekliyor ama benim RAM'ler desteklemiyor.
Anakartın sitesinde yazanlar test amaçlı yapılan RAM'ler. Oradakiler dışında da RAM takılabiliyor yani. Listede senin RAM'lerinin 4 slot versiyonu yok diye endişelenmene gerek yok. Eğer çalışmazsa anakart veya RAM'lerde veya ikisinde de sorun vardır.

Ama quad kit almadığın için elindeki dual kit ile ekstra alacağın dual kit çalışmama olasılığı da var, çalışma olasılığı da.

Anakartın sitesinde yazanlar test amaçlı yapılan RAM'ler. Oradakiler dışında da RAM takılabiliyor yani. Listede senin RAM'lerinin 4 slot versiyonu yok diye endişelenmene gerek yok. Eğer çalışmazsa anakart veya RAM'lerde veya ikisinde de sorun vardır.

ama Quad kit almadığın için elindeki Dual kit ile ekstra alacağın Dual kit çalışmama olasılığı da var, çalışma olasılığı da.

Çok teşekkürler cevabınız için. Quad kit alma meselesini biliyorum onda sorun yok da,
Kafama takılan şey şu, bazı RAM'lerin DIMM4 tiki var, o zaman bu RAM'lerin benimkiyle farkı ne?
O RAM'lere baktım Quad kit falan da değiller yine benimki gibi 2x8 GB. Konunun anakartla da alakası yok çünkü ASUS'a da baktım Gigabyte'a da baktım hiçbirinde benim RAM'ler DIMM4 değil.

Çok teşekkürler cevabınız için. Quad kit alma meselesini biliyorum onda sorun yok da,
Kafama takılan şey şu, bazı RAM'lerin DIMM4 tiki var, o zaman bu RAM'lerin benimkiyle farkı ne?
O RAM'lere baktım Quad kit falan da değiller yine benimki gibi 2x8 GB. Konunun anakartla da alakası yok çünkü ASUS'a da baktım Gigabyte'a da baktım hiçbirinde benim RAM'ler DIMM4 değil.
RAM'lerin nedir?

Geri
Yukarı