Her şey çok imkansız geliyor

Üniversite öğrencisiyim devletten aldığım burslar disinda herhangi bir gelirim yok ailemden destek almıyorum. Aynı düşüncelere sahiptim benim için zordu. Yaşadığım yerde yaz ayları iş çok olur günlük ücret karşılığı. Hiç beklemedigim bir anda birkaç kişi aradı gel çalış diye günlüğü 500 TL'den çimen bictim, 200 TL'den fındık topladım 30 gün olmadan RTX 2060, Ryzen 5 3600 sistem topladım ekipmanlarimi da zaman içerisinde tamamladım. Yani ne zaman ne olacağı belli olmuyor umutsuzluğa kapılma ama boş da verme her zaman her işinde gayretli ol.

Üniversite öğrencisiyim devletten aldığım burslar disinda herhangi bir gelirim yok ailemden destek almıyorum. Aynı düşüncelere sahiptim benim için zordu. Yaşadığım yerde yaz ayları iş çok olur günlük ücret karşılığı. Hiç beklemedigim bir anda birkaç kişi aradı gel çalış diye günlüğü 500 TL'den çimen bictim, 200 TL'den fındık topladım 30 gün olmadan RTX 2060, Ryzen 5 3600 sistem topladım ekipmanlarimi da zaman içerisinde tamamladım. Yani ne zaman ne olacağı belli olmuyor umutsuzluğa kapılma ama boş da verme her zaman her işinde gayretli ol.
Pek inandırıcı gelmedi açıkçası, günde 500 TL'den çimen biçtirecekler 80 milyon tek yürek o çimenliğe hücum eder. 200 TL'den fındık toplamakta aynı şekil, aylık 6000 TL maaş yapıyor. Hiç inandırıcı değil. Yüksek ihtimal buradaki gençlere umut vermek için uyduruyorsunuz.

Pek inandırıcı gelmedi açıkçası, günde 500 TL'den çimen biçtirecekler 80 milyon tek yürek o çimenliğe hücum eder. 200 TL'den fındık toplamakta aynı şekil, aylık 6000 TL maaş yapıyor. Hiç inandırıcı değil. Yüksek ihtimal buradaki gençlere umut vermek için uyduruyorsunuz.

3,4 yıl önce bir yakınım günlük çim biçme işinden günlük 350,400 TL civarı alıyordu. Fındık toplama işi de basit bir iş olmadığı için 200 TL olması gayet normal. Arkadaşın yazdığında herhangi bir anormal olan durum yok.

Hepinizin bildiği gibi ekonomik olarak çok kötü bir yerdeyiz ve hepimizin hayalleri var. Gerçekleştirmesi zor veya kolay hayaller.
Ben kendi hayalimin çok zor olduğunu düşünüyorum.
Dolar ve Euro'nun adını ve fiyatını sağır sultan bile duymuştur, bir de şu pandemi döneminde olmamızla özellikle elektronik eşyalara ulaşmak çok zor.
Bir sistem almak istiyorum fakat ekonomik olarak bu imkansız duruyor.
Bu konu hakkında tabii aile bireyleri ile konuşursun ve hiçbir sonuç elde edemezsin, üstüne azar yersin. Hepimizin bildiği ve duyduğu şeyler bunlar.
Ben de böyle yaptım ve sonuç değişmedi sonra kendi paramı kendim kazanayım dedim ve kazanıyorum, internet üzerinden ticaret yapıyorum, hizmet satıyorum. Bu çok güzel bir şey insanın kendi parasını kazanması ve bunu harcaması.
İşte asıl problem burada başlıyor, benim aylık kazancım ortalama 200 TL ve bana fazla bile sayılır ama isteklerimi karşılamak için çok az.
Her ay 200 TL kazanmaya devam etsem bile iyi bir sistem almam yıllar sürer.
Ne yapmam gerektiğine dair en ufak fikrim yok ve imkanlar oldukça kısıtlı. Önerilerinizi merak ediyorum sizce ne yapmalıyım?
En azından 1000-2000 TL arası ikinci el sistem toplayabilirsin.

3,4 yıl önce bir yakınım günlük çim biçme işinden günlük 350,400 TL civarı alıyordu. Fındık toplama işi de basit bir iş olmadığı için 200 TL olması gayet normal. Arkadaşın yazdığında herhangi bir anormal olan durum yok.
Öyle bir şey olsun herkes hücum eder abicim. Günlük 350 desen aylık yaklaşık olarak 10000 TL ki bazı doktorlar bile bu kadar para kazanmıyor. Söyle nerede gideyim çalışayım eğer o kadar para veriyorlarsa okumayalım gidelim ömür boyu çim biçelim.

Öyle bir şey olsun herkes hücum eder abicim. Günlük 350 desen aylık yaklaşık olarak 10000 TL ki bazı doktorlar bile bu kadar para kazanmıyor. Söyle nerede gideyim çalışayım eğer o kadar para veriyorlarsa okumayalım gidelim ömür boyu çim biçelim.

O dediğin işler her zaman ihtiyaç olmayan ve her gün yapılması imkansız olan işler. Sen her gün topla bakayım fındığı, biç bakayım çimi 1 aya ölünü toplarlar çöpten.

😂😂 Sabah sabah yüzümü güldürdünüz. Fındığın günlüğü nereye giderseniz gidin 200 TL bandında değişir Giresun ordu Trabzon da aynı şekilde çayır bicmede oldukça ağır ve zor bir iş ben o kadar deneyimli biri olmadığim için 500 TL almıştım daha yüksek ücretlere biçenler mevcut. Zihninizde nasıl bir iş canlanıyor bilmiyorum ama 11 kilo motorla 12 saat çayır bicmek için bana sorarsanız eh işte bir ücret. Ayrıca bunlar sezonluk işler bir kişi maksimum 20 25 gün çayır bicebilir. Oda fındık ayı öncesi fındık başlamadan önceki süre. Cayir bitince fındık başlar oda maksimum 30-35 gün süren bir dönem. Dediginiz gibi yaz dönemi Trabzon'un nüfusu 3.5 katına çıkıyor bunlar gurbetçiler ve sezonluk işçiler. Yani dediğim gibi gayret etmek önemli olan.

Yeni konular

Geri
Yukarı