Her Şey Dahil 7000 TL Oyuncu Bilgisayarı Önerisi

Şöyle 1070'li, i5 8400'lü, OC destekli anakart ve ekran kartılı, 21 inç monitör de dahil fakat 8GB Ramli bir sitem kurulabiliyormuş. :D Ne kadar dengeli bir sistem tartışılır elbet. :)
1070.png

-Dual channel önemli dostum, es geçme. Kimi oyunda performans etkisi olmayabilir, ama bazı oyunlarda çok etkiliyor. Özellikle işlemciye yüklenen oyunlarda.

-Eğer GTX 1060'dan uzun bir süre vazgeçmeyeceksen, i5 8400 o kartı ilelebet besleyecektir, hâliyle toptan sistem değiştirmediğin müddetçe işlemci güncellemesi yapmak zorunda kalmayacaksın. Bu da mevcut sistemde Z yerine B serisi anakartı alabileceğini gösteriyor. İşin gerçeği i7 8700k gibi bir işlemci 1070, 1080 gibi kartlar için var. Yani güncelleme yapayım dediğinizde hem ekran kartı hem işlemci değişecek. Bence o günler geldiğinde ortada ne 1070 ne de 8700k kalır, bambaşka işlemciler çıkar. Yani siz şimdilik baş koyduğunuz yoldan devam edin derim.

-7000 bütçeye çıkabilirsen kesinlikle 1070 sığdırabilir.

-Intel işlemcilerde RAM hızı çok fark etmiyor. 3000 MHz takıntınız olmasın, fazladan para vermenize gerek yok. :) 2666 ya da 2400 kâfi gelir.

-Dual'in önemi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konuyu bölüyorum kusura bakmayın. :D Şöyle bir alternatif bırakayım ben de.

Düzenleme:
-Konunun bir kısmını güzellikle okudum. i5 8400'de hemfikiriz sanırsam. İşlemcimiz i5 8400 diyebiliriz öyleyse.
-Anakart kısmında bir karmaşıklık var sanırsam. 7000Tl bütçe varken anakarta bence de biraz fazla yatırım yapmak gerekir. Ben giriş seviyesi sayılacak bir şey sundum.
-Bellek kısmında ise 2133'lük koymuşum. Düzelteyim onu. 2400'lük 16 GB Ram koyalım ve şunu önereyim. CL değeri de ideal. Böyle bir sistem toplayıp da 8 GB'ta bırakırsak dengesiz gibi olur diye düşünüyorum.
-Ekran kartı kısmında dikkat edilecek çok husus var. Öncelikle bu sistem sandığım kadarıyla oyun için toplanacak. O yüzden Ramleri soğutuculu seçtim. Ekran kartı kısmında ise çift fanlı bir model seçmeye çalıştım. 6GB'lık 1060'a bütçemiz yettiği için 6GB'lık modelini koydum. Bunun mutlaka videodan sıcaklık değerlerine bakın.
-Harddisk kısmında ise genel bir seçim yaptım ve WD önerdim.
-SSD kısmında ise SATA'yı tercih ettim. Niye bilmiyorum anakartın M2 desteği var mı yok mu bakacağım birazdan.
-Kasa olarak kaliteli bir şey bakmaya çalıştım fakat sanırsam olmadı. Kasada uzman olanların fikirlerini, önerilerini duymak istiyorum.
-PSU'yu biraz fazla koydum. OC yapmak istediğiniz zaman ne olur ne olmaz bir sıkıntı çıkmasın diye. Bence aşırıya kaçmışım. Maksimum 600W işimizi görür diye düşünüyorum.
-Monitör kısmında bütçeyi aşmamak için inçten kısmak zorunda kaldım.
Şimdi bunları göz önünde bulundurarak tekrardan toplama yapacağım.
Eki Görüntüle 309873
Seçtiğiniz monitör 75 Hz yalnız. 1060'ın daha iyi bir monitör hak ettiğini düşünüyorum. Attığınız sitede monitörü değiştirmeden, PSU'yu 550 veya 600 seçerek, rami düzeltip ssd de ocz'yi seçince fiyat nasıl oluyor?
1070'li, i5 8400'lü, OC'lu iyi de bir anakart ile monitör de dahil 7000'i aşmamak mümkün mü :D bir arkadaşıma sordum da, 7000 tl bütçe varsa 1070'li bir sistem kur dedi. Olmuyorsa sağlık olsun.
Dediğiniz arkadaş gelip yardım ederse güzel olur :D Ben seçtiğiniz parçaların daha ucuza gelmesine çalıştım biraz. Aynı sistemin daha ucuza gelmesine yani. 1060'ı msi yapmak vb.. 7000 liraya monitör dahil 1070'li yapılabiliyorsa yapmak en iyisi. 1070 takılırsa da uğraşmak gerekecek. Mobildeyim, o konuda yeni gelen arkadaşlar yardım edebilir sanırım.
@Silinen üye arkadaş 7000 bütçeye çıkabiliyor. 7000 bütçesi olduğunu belirtmiş zaten. Bir sistem de siz önerirsiniz 1070'li güzel olur :)

Seçtiğiniz monitör 75 Hz yalnız. 1060'ın daha iyi bir monitör hak ettiğini düşünüyorum. Attığınız sitede monitörü değiştirmeden, PSU'yu 550 veya 600 seçerek, rami düzeltip ssd de ocz'yi seçince fiyat nasıl oluyor?

Dediğiniz arkadaş gelip yardım ederse güzel olur :D Ben seçtiğiniz parçaların daha ucuza gelmesine çalıştım biraz. Aynı sistemin daha ucuza gelmesine yani. 1060'ı msi yapmak vb.. 7000 liraya monitör dahil 1070'li yapılabiliyorsa yapmak en iyisi. 1070 takılırsa da uğraşmak gerekecek. Mobildeyim, o konuda yeni gelen arkadaşlar yardım edebilir sanırım.
@Silinen üye arkadaş 7000 bütçeye çıkabiliyor. 7000 bütçesi olduğunu belirtmiş zaten. Bir sistem de siz önerirsiniz 1070'li güzel olur :)
7000 TL bütçe var da, buna monitör de dahil :) yoksa 6000 TL diyelim. Yine de 1070'lik bir sistem yapılabilirse 1070 tercih edebilirim. 1070 takılırsa ne anlamda uğraşmak gerekecek?

tavsiyem internet siteleri yerine vatan da kdv indirimi bekleyip öyle toplaman adamlar hem çok nizami temiz topluyor hemde sorun çıktığında muhattab olabileceğin düzgün biyer oluyor

O değilde 4. sayfanın ilk yorumunda 1070'li bir sistem paylaştım bütçeyi 20 TL aşan. Kimse mi fark etmedi? :D
@Learian hocam gönül isterdi ki bütçeyi aşmadan bir 144 Hz koyalım ama aşıyor. Bütçe kısıtlıyken ana bileşenlerden kısıp da monitöre biraz daha yatırım yapmak ne bileyim bir garip geldi. Tamam monitör de önemli bir parça ama sonuçta 75 Hz de iş görür bence.

Son düzenleme:
Herkese iyi akşamlar.

PC toplamaya karar verdim ve bütçem 7000 TL.

Şöyle bir sistem yaptım:

Pc toplama sihirbazı - Bilgisayar toplama sihirbazı - incehesap.com

Ama bütçeyi fazla aştım, ne yapmam gerekir? Hazır sistem istiyorum, her parçanın farklı siteden olduğu öneriler lütfen olmasın. İncehesap olması şart değil.
Sistem itopya tarafından toplanmıştır 6997TL'ye
Ekran Kart: MSI GTX1060 GAMING X 6GB GDDR5 192Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci
RAM: Kingston 8GB DDR4 3000MHz CL 15 Hyperx Predator Bellek
Anakart: MSI B350 GAMING PLUS AMD Çipset Soket AM4 DDR4 3200MHz(OC) VGA DVI HDMI
Güç kaynağı: Cooler Master MasterWatt 750W 80 Plus Bronze Yarı Modüler Aktif PFC
Harddisk: WD 3.5" 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64MB Harddisk
SSD: ADATA SU650 120GB 520/320MB/s 3D NAND Sata3 2.5'' SSD
Kasa: Power Boost Unique Serisi G1030RGB USB 3.0 Tempered Glass Pencereli RGB Fanlı Gaming
Monitör: AOC 24" G2460PF DVI HDMI DisplayPort FullHD 144Hz Freesync Led Gaming Monitör

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı