Her şeyin başladığı yaşınız kaç?

4 yaşında annemin kucağında başladı benim hayatım. Gerisini hatırlamıyorum.

Bomboş insanlar ile bakışırken bir anda bir şey fark etmiştim. Başkasının nereye baktığını göz bebeklerinin yönünden anlamaya başlamıştım.

Mesela göz bebeği sağa kayıyor ya, demek ki kişi sağa bakıyor. Bunu fark ettiğim ve akıl edebilmeye başladığım andan itibaren benim hayatım başlıyor sonra buradayım.

14 olabilir, okumaya başlamıştım ve bir şeyler öğrendiğimi hissetmiştim. Ama hala yaşamanın anlamını tam olarak anlayamadım. Bunu saymazsak büyük ihtimalle üniversitede hayata başlarım, diye düşünüyorum.

15. Liseyi bırakıp hayata atılınca okulda anlatılan yada dizilerde gösterilen toz pembe hayatın olmadığını ve bütün sistemin acımasızlık ve kapitalizm üzerine kurulu olduğunu anladım.

Paran kadar adamsın, paran yoksa söz hakkın yok, diğer insanlar düşüncelerini umursamaz sözlerini dikkate almaz. Arkadaşlıkların hatta akrabaların bile menfaat için yürüdüğünü görürsün. Her şey güzel giderken bir kere tökezlersen kendi anne baban bile sana düşman olur.

Hayatın anlamı ne o zaman diye soruyorsan sana dini bir yönden cevap vereyim. Allah'a kulluk yapmak ibadet etmek için yaratıldık ötesi yok. Ne kula kul olacağız nede kendimizi yüksek göreceğiz. İnsan kendini bilirse başkasının hakeretlerine bile güler geçer.

Hayat hep inişli çıkışlı olmuştur. İyi günde şükret kötü günde sabret ama sakın isyan etme. Ben hep şunu söylerim. Ailen yakınların bir gün ölecek ama her zaman seninle olan, sana darılmayan, yorulmayan, her daim koruyan ve iyiliğini isteyen yüce rabbin var. Dönüşümüz sadece ona. Bunun bilincinde olursan ne ölenle ölürsün ne de geçici olan dünya hayatını bırakıp ebedi ahiret hayatını iple çekersin.

25 yaşındayım ve bir şey başlamış gibi hissetmedim hiç bir zaman 🤔

Yeni konular

Geri
Yukarı