Her şeyin siyaset olması

Evet ülkemiz siyaset konuşmak için herkese çok uygun bir zemin sunuyor maalesef. Küçücük yaştaki çocuklar bile ekonomi konuşuyor çok sakıncalı. Ancak artık her zaman her yerde siyaset konuşan insanlardan da bıktım. Başka şey konuşamaz hale geldik artık.

Aklıma bu sözler geldi fakat konuşulan şey sadece seçim. Siyasi olmayan denilen şeyler bile siyasi. Uzaktaki yıldız bile medeniyetle ilgili olduğu için siyasi. Medeniyetle ilgili ise siyasi. Medeniyet olduğu sürece siyasi kelimesi ağzımızdan düşmez. Fakat yine de siyasete düşmanım. Siyasetle ilgilenirim ama.
images (1).jpeg

Screenshot_20230215-113022.jpg

Her şeyin temel suçlusu iktidar veya devlet değil aslında. Evet çok büyük bir payları mevcut. Ama eskiden bu kadar tüketen bir ülke değildik.

Benim ilk bilgisayarım 2010 civarında alınmıştı. Şimdi bebek elinde tabletle doğuyor. Yanına bir de kredi kartı miss. Eskiden oyunlara para vermezdik çünkü yoktu. Eskiden kahve dükkanları vb mağazalar bu kadar yoktu. Şu an ülke olarak sadece tüketim odaklı yaşıyoruz. Bu yüzden kazandığımız paraları yurt dışı merkezli şirketler götürüyor.

Bu biraz Japonya örneği sanırım. Üretenler kitap okuyor. Tüketenler telefona bakıyor. Gibi.

Yukarı da ki yazımda aynı "çıkar telefonunu göster" diyen dayılar gibi yazmışım. :D

Düzeltme yazısı: Evet arkadaşlar tüm olaylarda derinlere inince konu siyaset oluyor. Çünkü devletin denetleme olayları bizde yok sanırım.

Çocukların gözü erken açıldı :D
Zamanın da üniversiteliler eylem yapardı terörist olurdu. Şimdi o sınır 12'ye kadar indi galiba.

Çünkü bizim milletimiz sohbet edecek konu bilmiyor. Gelişmiş ülkelerde ki insanlara bakarsanız çoğunun bir sanata, spora hobisi var ve bu konular üzerinden konuşuyorlar. Bizim ülkemizde maalesef iş ve okul hayatından hobimiz olmadığı için ülke meselelerine herkes kafa yoruyor. Ben 14 yaşımda ülkenin başbakanın adını bilmezdim şimdi ki nesil sürekli medya da böyle haberlere maruz kaldığı için siyaset konuşuyor.

Hocam tamam da o dediğin hobileri yapacak bir ortam yok. Ekonomik sıkıntıler ve alt tabaka ailelerin eğitimsizlik seviyeleri. Nüfus politikası vb şeyler derken elbette her şey siyasete gidiyor.

Eki Görüntüle 1669328

Anti-politik olmak bana kalırsa ezikliktir. Her insanın hayat görüşü olması lazım. Siyasi muhabbetten uzak duruyorum diyorsanız onun adı apolitiklik değil.

Hocam aslında mesele bu değil mesele Türkiye'de gerçekten iyi bir siyasetin yapılmayışı. İnsanlar oy verecek adam bulamıyor.

Futbol olarak anlatmak gerekirse Türkiye ligiyle İngiltere ligini kıyaslamak gibi. Bir taraf sanat yapıyor bizde ise felaket.

Geri
Yukarı