Herkes neden bilgisayar mühendisi olmak istiyor?

Bu olasıkları filan düşünmüyor benim dediğim kesim dedim ya kız elini bilgisayara bile sürmemiş ama gelip entel olacak diye söyleniyor ben bunlara sinirleniyorum.
"Sen bilgisayardan iyi anlarsın, sana bir şey danışmak istiyorum: RTX 3050 darboğaz yaptı, hangi işlemciyi önerirsin?" diye sorsana kıza.

Ya anlatmak istediğimi bence anladınız hepiniz ben gerçekçi olana lafım yok ama hava atacağım diye olan yoğun bir kesim var ileride siz pişman olursunuz boşu boşuna herkesin önüne geçmeye çabalamayın önde olan zaten önde olduğunu belirtmeye ihitiyaç duymaz.

Herkezde ağız var laf yapar, gerçekten okuyacak adamda akıl vardır üniversite kazanır gider okur.

Vallahi bırakın eğer yapan varsa ve bu konuyu okuyorsa. Yanlış yapmak kötü değil yanlışının görülmesinden korkup hala yanlışını savunmak asıl yanlıştır.

"Sen bilgisayardan iyi anlarsın, sana bir şey danışmak istiyorum: RTX 3050 darboğaz yaptı, hangi işlemciyi önerirsin?" diye sorsana kıza.

Hopp hocam yavaş öyle ölmez füze atsaydınız onlar daha RTX'in ne olduğunu bilmiyordur lütfen yavaş yani.

Hocam onları boş verin yapabildikleri maksimum şey tahtayı(okul olduğu için) açıp kapatmak hadi taş çatlasın interneti açıp kapatmaktır çevremde yazılım bilgisayar mühendisi olucağım diyenler var benim de ancak bilgisayar hakkında gram bilgileri yok 1-2 kişi ya var ya yok onlarda aynı bir şey bilmeyen insanlar böyle kişilerin hiçbir marifeeti veya özelliği yok.
yarısı zaten ortada bırakıyor okuyamıyorlar. O yüzden boşverin zaten bir şey olamayacaklar.

Bu olasıkları filan düşünmüyor benim dediğim kesim dedim ya kız elini bilgisayara bile sürmemiş ama gelip entel olacak diye söyleniyor ben bunlara sinirleniyorum.
Hocam sen dert etme, bilmeyen adam isterse Koç çıkışlı olsun onu kim ne etsin? Futbolcu da şebek de çok var ama hep en iyileri piyasada. Ben de yazılım ve bilgisayar düşünüyorum ve senin gibi böylelerine sinir oluyorum ama boş ver onlar garanti meslek ( son zamanlarda öyle bir algı var ya) diye yöneliyorlar ama emin ol cogusu çöp gibi ayıklanacak. Gerçek ilgililer revaçta olacaktır.

Yarısı zaten ortada bırakıyor okuyamıyorlar. O yüzden boş verin zaten bir şey olamayacaklar.
İşin değerini de göz önünde düşürüyorlar. Şöyle iş tabirlerini çok görür oldum:
"Basit bir iş"
"Kısa sürelik bir iş"
"Ben de yaparım ama zamanım yok işi"
"Kolay bir iş yaptırmak istiyorum"
"İş de iş".

Geri
Yukarı