Herkes neden bilgisayar mühendisi olmak istiyor?

Arkadaşlar basitçe açıklıyorum; kesinlikle maaşı ve iş imkanları için. Ama bilmiyorlar ki okulu bitirse bile kendini geliştirmeyenler emek vermeyenler iş görüşmesinde tek tek dökülecek. Hayatında bilgisayar ile tanışmamış(maddi nedenler dışında) veya bu bilgisayarlar ve programlar nasıl çalışıyor gibi şeyleri merak bile etmemiş olanlar gidip bilgisayar veya yazılım yazıyor sonucunda patlıyorlar.

Bilgisayar Mühendisliğinin daha çok seçilmesinin nedeni bence eski kafada okumamış anne babaların çocuklarına sen büyüyünce masa başında çalışacaksın bilgisayarın olacak demeleridir.

Ya anlatmak istediğimi bence anladınız hepiniz ben gerçekçi olana lafım yok ama hava atacağım diye olan yoğun bir kesim var ileride siz pişman olursunuz boşu boşuna herkesin önüne geçmeye çabalamayın önde olan zaten önde olduğunu belirtmeye ihitiyaç duymaz.
Ben de hava atmak için olacağım bundan sanane? Çünkü havalı.
Öyle insanlar yüzünden boşu boşuna bölümün puanı artıyor gerçekten isteği ve fedakarlık yapabilecek kapasitede olan birisi sırf biraz daha fen neti yapamadığı için giremiyor maalesef.
Kafası gerçekten çalışan güzel puanlar alıp kazanıyor hocam ekran kartı bilmese ne olur kopyala yapıştır bilmese ne olur zaten her türlü öğrenecek geri kalan da işte sistem videosu falan izliyor, sabah akşam oyun oynuyor sonuç hüsran züğürt tesellisi.
Üniversite dediğimiz mekanın verilen eğitimden öte vizyon kazandırması gerek. Günümüz üniversiteleri lisenin devamı tadında olduğu için öyle bir ortam oluşmuyor. Vizyon kazandırmayan üniversiteden mezun olan öğrencinin de bir şey geliştirmesini beklemek abes. İstisnalar mevcuttur tabii.
Yok yav onlara göre sadece taşra üniversitesi kendini geliştirmek için bir şeyler yapıyor😂 ODTÜ İTÜ öğrencileri sizin yetişmenizi bekliyor arkadaşlar merak etmeyin hiç gelişmiyorlar. Dandik üniversitedeler diye bulmadıkları kılıf kalmadı. Başarısızsın işte kabul et.

Son düzenleme:
Ben de hava atmak için olacağım bundan sanane? Çünkü havalı.

Kafası gerçekten çalışan güzel puanlar alıp kazanıyor hocam ekran kartı bilmese ne olur kopyala yapıştır bilmese ne olur zaten her türlü öğrenecek geri kalan da işte sistem videosu falan izliyor, sabah akşam oyun oynuyor sonuç hüsran züğürt tesellisi.

Bilgisayarı sadece YouTube, Instagram gibi uygulamalar için kullanmak ayrı bir şey, algoritma geliştirmek çok ayrı bir şey. Herkes bilgisayar kullanabilir hatta o hiç bilmeyen birisi 1 ay sonra bilgisayarı komple söküp yeniden toplayabilir, ama herkes algoritma geliştiremez kod yazamaz. Yazacak olan kişi adı için değil sevdiği için seçmeli.

Bilgisayarı sadece YouTube, Instagram gibi uygulamalar için kullanmak ayrı bir şey, algoritma geliştirmek çok ayrı bir şey. Herkes bilgisayar kullanabilir hatta o hiç bilmeyen birisi 1 ay sonra bilgisayarı komple söküp yeniden toplayabilir, ama herkes algoritma geliştiremez kod yazamaz. Yazacak olan kişi adı için değil sevdiği için seçmeli.
Evet bir adabı var algoritma geliştirmenin, kod yazmanın. Mezesi çeşitli olacak yanında şalgam olacak #şiirsokakta
Yanımda on yıllık yazılımcı arkadaş var ben de avukatım çok hakim de değilim konuya ama iyi güldük mesajınıza hakkınızı helal edin😄 Hocam diyince gaza geldiniz sanırım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı