Herkesi orijinal oyun almaya zorlamak ne kadar mantıklı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Crian

Hectopat
Yanlış anlamayın Torrent yancısı gibi gözükebilirim ancak ben zaten Torrent kullanan biri değilim genellikle online oyun oynarım. Yalnız sosyalde ne zaman korsan oyuna sahip birini görsem katilmiş gibi davranılması düşündürüyor. Bu ne kadar doğru? Şöyle bir düşünün o orijinal oyunu yapan firmalar ve Torrent'ten oyun indiren insanlara "emek hırsızı" denmesi adamların emeğini çalıyormuş gibi anlaşılıyor fakat o oyunun yapımında emeği olan bütün insanlar aylık en az 2 bin dolar alıyor olması da bir gerçek.

Şöyle bir düşünürsek Türkiye'de asgari ücret 1000 TL o oyunun yapıldığı yerde ise bu fiyat kaç katı kim bilir. Yani demem o ki 1000 odalı sarayı olupta gidip Torrent'ten oyun indiren biriyse sonuna kadar haklısınız ancak Torrent'i kullanan çoğu kişi de durum böyle değil.

Derseniz ki parası yoksa oyunda oynamasın saygı duyarım buda bir görüştür ancak zaten sefil olan bir milletin ultra sefillik çekip okula gidip 10 saat bir şey yemeden durup bu parayı orijinal oyuna vermesi ne kadar mantıklı? Orijinal oyun almak tabi ki güzel bir şey firmaların Türkiye'ye bakış açısı değişir dil desteği vs. çoğu desteği artar. Devlet 1000 odalı saray yerine asgari ücreti artırsaydı size katılırdım ancak durum böyle değil. Yani böyle bir halka birde neden kendimiz yüklenelim?

Not: Siyaset yapmadım sadece halkımızın "emek hırsızlığı" yaptığı diğer milletlerle arasındaki uçuruma dikkat çektim, hükumeti eleştirmiş olabilirim ama bu siyaset değildir ve kimse Allah değildir herkesin eleştirilecek bir tarafı vardır diyorum.
Dipnot: Lütfen bu konuyu da herhangi bir sebepten dolayı mesaja kapatmayın sadece tartışmak istiyorum herkesin görüşünü belirtmesinde bir sakınca yok sanırım genelde böyle konular mesaja kapatılıyor ondan söylüyorum.

@Silinen üye @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Siyaseti karıştırman hoş olmamış. Ama görüşünün haklı yönleride var haksız yönleride. Bence Türkiye'de ucuzlamayak iki şey vardır. 1.Kitaplar 2.Oyunlar.

Siyaseti karıştırman hoş olmamış. Ama görüşünün haklı yönleride var haksız yönleride. Bence Türkiye'de ucuzlamayak iki şey vardır. 1.Kitaplar 2.Oyunlar.
Siyaseti karıştırdığımı düşünmüyorum sadece hükumetin yaptığı bir adımı eleştirdim dediğim gibi oy verin şuna verin gibi bir ifade yok. Bir ülkede hükumetin ihmali yüzünden insanlar ölüyorsa ve o ölen insanın babası çocuğunun cenazesine yırtık ayakkabıyla geliyorsa ve bu devlet 1000 odalı saray yapıyorsa senin için ne kadar rahat bilemem. Neyse konuyu dağıtmayalım cidden siyasete dönecek.

Siyaseti karıştırdığımı düşünmüyorum sadece hükumetin yaptığı bir adımı eleştirdim dediğim gibi oy verin şuna verin gibi bir ifade yok. Bir ülkede hükumetin ihmali yüzünden insanlar ölüyorsa ve o ölen insanın babası çocuğunun cenazesine yırtık ayakkabıyla geliyorsa ve bu devlet 1000 odalı saray yapıyorsa senin için ne kadar doğru için ne kadar rahat bilemem.

Ortadoğu şuan kaynayan bir kazan, ama biz şuan çok rahatız hep eleştiri hep isyandansa biraz şükretmek gerekir.

Kitaba 5 tlyi bile çok gören insanlar var.

Ortadoğu şuan kaynayan bir kazan, ama biz şuan çok rahatız hep eleştiri hep isyandansa biraz şükretmek gerekir.
Haklısın da ben şuan ülke şartlarına göre 150 lira orijinal oyun alınmaya zorlamada ki mantığı sorguladım. Kitap demişsin ancak kitaplarda durum gene iyi oyunlara göre çok daha ucuz ki zaten kitaplara ilgisi en düşük olan ülke sıralamasında ilk sıralardayız bu durumda sahte bile olsa kitap okuyan bir kişiye kızmanın mantıklı olacağını sanmıyorum.

Hırsızlık yapan birini gördüğünüzde durdurmaz mısınız? Aynı şey. Özellikle bağımsız yapımcılar için çok zor bir durum korsan.

Haklısın da ben şuan ülke şartlarına göre 150 lira orijinal oyun alınmaya zorlamada ki mantığı sorguladım. Kitap demişsin ancak kitaplarda durum gene iyi bana sorarsan.

Orijinal oyunlara göre kitapların fiyatları çok iyi tabi kide, aslında bizim insanımızın gözü biraz aç yani bilgisayarında 20 tane oyun var hepsi korsan, halbuki biraz para biriktirip kampanyaları takip etse 1 oyunu oynar o da orjinal oyundur ama bizim insanımız kolay olanı yapıyor korsan kullanıyor.

Hırsızlık yapan birini gördüğünüzde durdurmaz mısınız? Aynı şey. Özellikle bağımsız yapımcılar için çok zor bir durum korsan.
Gidip milyarlar için banka soyan hırsız vardır birde ailesinde biri hasta olduğu için ancak parası olmadığı için eczane soyan adam vardır. Bu ikisi aynı şey değil. Sen ne yaparsın eczaneyi soyan adamı gidip polise mi teslim edersin yardım mı edersin?

Genellikle fiyatı yüksek olan oyunların yüksek sistem gereksinimleri oluyor. Bu gereksinimleri karşılayacak bir bilgisayara 2-3 bin tl verip oyuna 100 tl vermemek sence ne kadar adil?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Crian Emin ol oyun oynamadığı için kimse ölmez. Oyunu su ve ekmek olarak görüyorsun sanırım.

Türkler oyun yaparsa arkasında dururum, parası neyse veririm fakat yerli üretim olmayınca para vermek istemiyorum. "Sanki bilgisayarın yerli üretim." diyeceksiniz biliyorum, bence bilgisayar artık olmazsa olmazlar arasında, yerli üretim varda biz mi almıyoruz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı