Herkesin depremi unutması

Makaleler
9
Daha fazla  
Not: Konuya "Konusu açılmadı diye unutmuş olmuyoruz" diyeceksiniz eminim, sonuna kadar okuyunuz.

Elazığ depremini bile bu kadar çabuk gündemimizden çıkarmamıştık. Ne oldu da belki de yüz binden fazla insanımızın can verdiği depremi bu kadar gündemden çıkardık?

Yine mi unutacağız? Yine mi ders almayacağız? Yine mi 5-10 yıl sonra aynı şeyleri yaşayacağız?

Benim burada bahsettiğim konusunun açılması değil, bayağı bayağı unutulması. Sanki böyle bir şey olmamış gibi insanlar yaşamaya, konuşmaya devam ediyor. Hayır arkadaşlar bu kadar basit değil. Artık saçma sapan sebeplerden insanlar ölmesin ya.

Maden kazası bitiyor, deprem başlıyor. Deprem bitiyor, selden ölüyoruz. Sizce en önemli şey ve temel hakkımız "yaşamak" değil mi? Depremde enkaz altında kalan biz de olabilirdik. Bu konuyu bu kadar hızlı gündemden çıkararak önceki olaylar gibi normalleştirmeyelim.

"Konusu açılmadı diye unutmuş olmuyoruz" diyeceksiniz eminim

Yok valla tam olarak bunun tersini söyleyecektim. Unuttuk gitti. Gündemden çıkarmak için de haber kanallarının yaptığı saçmalıkları takip edince de iyice ikna oldum. Toplumsal bir olay, konusunu açmıyorsak unutmaktan bir farkı yoktur.

Herkesin kendince bir yaşantısı var, kafamız meşgul oldukça akıldan gidici olması doğal bir süreç ama isyanını anlıyorum.

Standart hale gelmesi bunun en büyük sebebi bence. 20'li yıllarda her yıl en az bir olay oluyor. Bu nedenden ötürü insanlar zaten bir şey olacak anın tadını çıkaralım diye düşünüyor bence. Ki haksız da değiller. Her türlü olay başımıza geldi. Ve bir daha gelmeyecek gibi de durmuyor.

Bu ülkede her şey unutulur. Dün dost diye sarıldığına ertesi gün hain dersin. Dün küfür ettiğine bugün o herşeyin en iyisine layık dersin. Örnek bahçeli :)

Napalım? Bizde üzülüyoruz içimiz yanıyor çünkü 100 binlerce insanımız öldü evsiz barksız kaldı anasız babasız kaldı evlatlarını kaybetti ama ölenle ölünmüyor yapacak bir şey yok.

Her gün farklı bir olay olduğu için millet olarak yorulduğumuzu düşünüyorum hocam. Çok önemli skandallar yaşayan bir ülkeyiz. Başka bir ülkede yaşansa 1-2 hafta sokaklarda tamamen eylen olacak olayları 2 gün haber kanalları veriyor sonra unutuyoruz. Deprem konusunda bende çok üzgünüm ama elden bir şey gelmiyor. Her gün farklı bir olayla karşılaşıyoruz çünkü.

İnsanın fıtratında var unutmak, aslında aynı zamanda unutmak çok büyük bir velinimettir. Sadece bizim insanımız biraz fazla unutur. Şahsi düşüncem olayı birebir yaşayanlar veya yakınını kaybedenler dışında ben dahil herkes illaki unutacak ve gayet de normal. İşin önlem cart curt kısmına gelirsek bazı şeyleri başkalarından beklememek gerekiyor. Başkasının sağlam yaptığına inanarak ev alan herkes şu an o evlerin altında yatıyor. Kendim yaptıramıyorum kısmında da yapacak bir şey yok maalesef.

İnsanın fıtratında var unutmak, aslında aynı zamanda unutmak çok büyük bir velinimettir. Sadece bizim insanımız biraz fazla unutur. Şahsi düşüncem olayı birebir yaşayanlar veya yakınını kaybedenler dışında ben dahil herkes illaki unutacak ve gayet de normal. İşin önlem cart curt kısmına gelirsek bazı şeyleri başkalarından beklememek gerekiyor. Başkasının sağlam yaptığına inanarak ev alan herkes şu an o evlerin altında yatıyor. Kendim yaptıramıyorum kısmında da yapacak bir şey yok maalesef.
Ölmeyi mi bekleyelim yani? Elbette herkesin tepki göstermesi lazım. Yüz yılın felaketi dediğimiz bir olayı bu kadar çabuk gündemden atamayız.

İnanın insanlar sağlam olmayan binalarda istedikleri için kalmıyor. Ekonomik şartlardan ötürü kalıyor. O yüzden hep fakirler ölüyor, bir tane bakanın veya zengin çocuğunun öldüğünü görmedim. Kader hep garibana çalışıyor nedense.

Hayat devam ediyor ne yapalım oturup ağlayalım mı? Önemli olan unutulup unutulmaması değil ders çıkarmak. Aramızda mimar, inşaat mühendisi, müteahhit yok ise alabileceğimiz binada yapı kaydı sorgulama yapın depreme dayanıklı mı güvenilir yerde mi? Ona göre oturun binaya herkes böyle yapsa zaten çürük binalarda kimse oturmaz. Gerçi ekonomi bir yandan bu olayı baskılar ama orası ayrı mesele...

Geri
Yukarı