Hesaplarım çalınıyor

Hesaplarım teker teker çalınmaya başladı yardım edin. Olaylar şöyle gelişti: Geçen gün Epic Games hesabımın çalınıp, ülkesinin Arjantin yapılıp, mailinin ise Rus mailine çevirildiğini gördüm hesabım rahat çalışnmış olabilir çünkü 2 faktörlü doğrulama yoktu. Neyse ben Epic Games ile iletişime geçip hesabımı geri aldım. Ve bilgisayarımda acaba virüs mü var diye kontrol etmek amacıyla Avast antivirüs ve Malwarebytes indirip bilgisayarı temizledim. (ikisinin de 1 aylık premium versiyonunu satın aldım.) Tam hesabı kurtardım diye sevinirken bu sefer de Steam hesabımın çalındığını gördüm bu sefer çok ama çok şaşırdım çünkü hesabımda Steam Guard, e-posta koruması ve telefon numarası kayıtlıydı. Böyle bir şeyi nasıl yapabiliyorlar anlamış değilim. Hesabımda bir de kartım kayıtlıydı herhangi bir şey satın alabilirlerdi. Hesabımın adını Çince yapıp, profil fotosunada Çince bir yazı koymuşlar. Yazı normalde umurumda olmasa da Google çeviriden çevirme isteği geldi ve çevirdiğimde aşağıda fotoğraftaki yazı ortaya çıktı. Tüm mail hesaplarımın hepsini güvenceye aldım, PC'ye iki tane antivirüs yükledim, hesaplarımda çift faktörlü doğrulama açtım ancak yine hesaplarımı bir şekilde ele geçiriyorlar anlamış değilim bu siber güvenlikten anlayan birisi varsa ardım edebilir mi?

Eki Görüntüle 1893922

Hocam e-posta şifrenizi değiştirin hatta kısa süreli numaralarınıda hesaplarındaki ailenden birine ait olsun çünkü onlara bulaşmadıklarını var sayarsak. Sonra çift doğrulama aç mailinden ve yine antivirüsle tara ama tam tarama yap bir de bilgisayaranızdaki yeni indirilen dosyalara bakın uygulamalarla gelen klavye okuyucu olabilir. Gereksiz şeyleri silin tarayıcınızı silin bütün verilerle şifrelerinizi gerekirse kaydedin sonra geri yükleyin.

McAfee güzel bir antivürsdür temiz kurulum yapacaksanız ve bitirirseniz hemen McAfee veya güzel antivirüs yazılımlarını kurabilirsiniz
ESET, Kaspersky ve Malwarebytes varken McAfee boş. Bilgisayarımda McAfee yüklü geldi, boş diye sildim, Kaspersky kurdum. Şimdiyse bedava 3 aylık kod buldum. ESET kullanıyorum.
2 tane antivirüs kurun bir daha bu olayların yaşanmaması için
Hocam şaka mısınız? İlkokul çocuğu değilseniz ya da BT dersini dikkatli dinlemiyorsanız bu bilgiyi net bilmeniz lazım. 6. sınıfta BT dersinde çakıştığı anlatılıyor. Siz ne anlatıyorsunuz?
Bir de crackli bir dosya indirirseniz onu deneme yapmanız gerekir ilk olarak VirtualBox'a istediğin işletim sistemini kur dene sonra oraya antivirüs yükle tarat bu yöntemler işe yarayabilir.
Virustotal gibi sağlam bir site varken Virtualbox ve türevlerine gerek bile yok. Sadece Virustotal sonrası emin olmak için ESET, Kaspersky veya Malwarebytes üçlüsünden birisiyle dosyayı taratsanız yeterli.
Telefonunuz varsa bunları orada da deneyebilirsiniz.
Kahkaha attım buna. Linux tabanlı bir işletim sistemi nasıl Windows'taki işlemleri uygulasın?

ESET, Kaspersky ve Malwarebytes varken McAfee boş. Bilgisayarımda McAfee yüklü geldi, boş diye sildim, Kaspersky kurdum. Şimdiyse bedava 3 aylık kod buldum. ESET kullanıyorum.

Hocam şaka mısınız? İlkokul çocuğu değilseniz ya da BT dersini dikkatli dinlemiyorsanız bu bilgiyi net bilmeniz lazım. 6. sınıfta BT dersinde çakıştığı anlatılıyor. Siz ne anlatıyorsunuz?

Virustotal gibi sağlam bir site varken Virtualbox ve türevlerine gerek bile yok. Sadece Virustotal sonrası emin olmak için ESET, Kaspersky veya Malwarebytes üçlüsünden birisiyle dosyayı taratsanız yeterli.

Kahkaha attım buna. Linux tabanlı bir işletim sistemi nasıl Windows'taki işlemleri uygulasın?
Arkadaşın sanırım temel güvenlik ve sistem bilgisinde büyük sıkıntı var. Forumda öneri yapmasa daha iyi olacak.

@BlackNaX
McAfee güzel bir antivürsdür temiz kurulum yapacaksanız ve bitirirseniz hemen McAfee veya güzel antivirüs yazılımlarını kurabilirsiniz yine de 2 tane antivirüs kurun bir daha bu olayların yaşanmaması için kurulum oldu antivirüsler kuruldu adım 3 PC güvenliklerini sağlamak. Bir de crackli bir dosya indirirseniz onu deneme yapmanız gerekir ilk olarak VirtualBox'a istediğin işletim sistemini kur dene sonra oraya antivirüs yükle tarat bu yöntemler işe yarayabilir.

Telefonunuz varsa bunları orada da deneyebilirsiniz.
Bu mesajdakileri sakın uygulamayın. Arkadaşın temel güvenlik bilgisi yanlış.

VirusTotal gibi sağlam bir site varken VirtualBox ve türevlerine gerek bile yok. Sadece VirusTotal sonrası emin olmak için ESET, Kaspersky veya Malwarebytes üçlüsünden birisiyle dosyayı taratsanız yeterli.

Gerçekten Linux'da exe nasıl mı açılır işte karşında. WineHQ - Run Windows applications on Linux, BSD, Solaris and macOS

Bir de dediklerim yanlış olabilir ama ben bu işlerden anlayan biriyim size göre yanlış gelebilir ama ben böyle dedim eleştirebilirsiniz ama bunlar bana göre size yanlış gelebilir.

Her şeyde doğru olacak diye bir şey yok ben sadece bildiklerimi toplayıp sundum.

İnsanız sonuçta hata yapabiliriz.

Gerçekten Linux'da exe nasıl mı açılır işte karşında. WineHQ - Run Windows applications on Linux, BSD, Solaris and macOS
Yalnız bilginiz olsun. Bu programla bazı programlar açılmıyor. Okulların Pardus'a veda edip Windows'a geçmesinin sebebi bu.
Ben 3 antivirüs kullanıyorum biri pasif modda ne olur ki?
İkisi tararken birbirlerinin dosyalarını tarayacak. Bazen tarandı gibi gözüküp taranmayacak. Bazı dosyalar hiç taranmayacak vs.
Bir de dediklerim yanlış olabilir ama ben bu işlerden anlayan biriyim
Hocam, bende bazen kafayı yiyip yanlış öneride bulunuyorum. Fakat bu kadar da bilgisizlik olmaz. Ayıp. 2 antivirüs programının aynı anda çalıştırılmamasını bilmeyen herhangi birisinin bu forumda işi olmaz. Olsa bile sadece level kasıp havalı gözükme amacı olur.
Her şeyde doğru olacak diye bir şey yok ben sadece bildiklerimi toplayıp sundum.
O bilgilerinizi bi' ara değerlendirin. Google amca ağlıyor.
İnsanız sonuçta hata yapabiliriz.
Tamam da, bu kadar yaygın bir bilgiyi bilmemek mantıksız. Ben bile bilgi verirken net demiyorum yanlış çıkarım diye. "Sanırım", "bazen" gibi ifadeler kullanıyorum. Sizin net gibi konuşmanız ilginç geldi. Özür dileyin. Bu bilgi de hatasıyla ve doğrusuyla beraber aklınızın bir köşesinde dursun hangisi hatalı, hangisi doğru diye.
@Windows Güvenliği siz de hatasıyla ve doğrusuyla aklınızda yer alsın bu bilgi. Yeni üyesiniz diye bilmezsiniz. Yanlış bilgi verirseniz ceza alırsınız ve daha fazla ceza/uyarı aldıkça ceza süreniz artar.

Yeni konular

Geri
Yukarı