Hevesim çabuk kırılıyor

headyy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Ne zaman bir işe hevesle başlasam, o konuda usta kişileri görünce hevesim kırılıyor.

Bir örnek vereyim: Şu sıralar yazılıma, program dillerine çok heveslenmiştim ancak bu konuda çok çok ilerlemiş kişileri görünce tüm hevesim kaçıyor. Veya düşünüyorum "kolaysa neden herkes yapmıyor?" diye. Üstüne "Who am I" diye bir hacker filmininde geçen bir sahneden dolayı hevesim tamamen kırıldı diyebilirim. Bu her şeyde oluyor. Spordan tutun, her türlü hobiye kadar.

Bu nedir, ne değildir? Nasıl aşarım?

Merhaba. Ne zaman bir işe hevesle başlasam, o konuda usta kişileri görünce hevesim kırılıyor.

Bir örnek vereyim: Şu sıralar yazılıma, program dillerine çok heveslenmiştim ancak bu konuda çok çok ilerlemiş kişileri görünce tüm hevesim kaçıyor. Veya düşünüyorum "kolaysa neden herkes yapmıyor?" diye. Üstüne "Who am I" diye bir hacker filmininde geçen bir sahneden dolayı hevesim tamamen kırıldı diyebilirim. Bu her şeyde oluyor. Spordan tutun, her türlü hobiye kadar.

Bu nedir, ne değildir? Nasıl aşarım?
benim de öyle genelde ama bu aralar pek takmamaya çalışıyorum. Kolaysa neden herkes yapmıyor sebebi ise herkes filmlerdeki gibi kolay sanıyor önlerine basit bir algoritma çıkınca "üf lan bu ne çok zormuş " gibi şeyler söyleyip bırakıyorlar yani benim çevremde öyle.

Kimsenin o seviyelere anne karnında gelmediğini kabullenmekle başlayabilirsin, ben 5-6 yıl öncesinde format bile atamayan (daha doğrusu sürücüsüz Windows kullanacak kadar salak olan) birisiydim, şimdi bu forumda (hiç abarttığımı düşünmüyorum) 1/5'inin anca hayal edebileceği şeylere kalkıştım, kendinize güvenin sonrası geliyor.

Bu yapmak istediğin işi ne kadar başarmak istediğine bağlı eğer gerçekten başarman gerekiyorsa ve elinden gelen tüm çabayı gösteriyorsan olmaması için hiçbir sebep yok zaten başarı hiçbir zaman insanlara altın tepsilerde sunulmaz isteyen onun için mücadele eder ve elde eder.🙂

Bu bana hiç olmadı dostum, aklıma bile gelmedi doğrusu.

Şu sıralar yazılıma, program dillerine çok heveslenmiştim ancak bu konuda çok çok ilerlemiş kişileri görünce tüm hevesim kaçıyor.

Onlar sanki doğar doğmaz profesyoneldi. Sen de başarabilirsin, hiç bir farkın yok o kişilerden emin ol.

Bu özgüven kitaplarından uzak dur. Ayrıca isteyen başarır istemekle söylemek arasındaki farkı anlayın bence. Ben spordan örnek vereyim o tekmeleri nasıl atacağım diye düşünürdüm sonra her gün 3 saat antreman yaptım millet bana özeniyordu artık diğer salonlarda bile vay be ne kadar yetenekli diye fakat kimse benim antremanlarımdan habersizdi.
Ayrıca yazılım ile de uğraşıyorum harbiden zor iş ya fakat kimseye özenmem sadece örnek alırım, gereği kadar, çünkü kimse gibi olmak istemem Kendim'im ben.
Aşmak içinse en iyi yaptığınız ya da en sevdiğiniz işleri yapın aileniz ya da başkasının istediği değil, bu konuda ise motivasyon videoları var barış özcanında vardı sanki neyse.
Kendi yeteneklerinizi keşfedin ben daha sonra spordan çok sıkıldım bıraktım ama şimdi tekrar başlayacağım fakat eskisi gibi değil, insan bazı şeyleri kaybedince anlıyor.
Bir de yaptığınız işten zevk alın ayrıca şu sözü severim;
"Çöpçü bile olsanız yaptığınız işin kralı olacaksınız"
Bu da fena değil;
"Ve yazar Mark Twain bir sabah uyandığında kendini ünlü olarak bulmuştur fakat o şöhret için günde 8 saat yazı yazdığını kimse bilemezdi"
Bu da benden olsun;
Ben herkesin bir gün her şeyi anlayacağının garantisini veririm fakat o günün garantisini veremem.

Son düzenleme:
Tembellik bunun adi. Hatta bu soruyu sorman bile cevabini aslinda bildigin halde belki baska kolay bir yol bularak asabilirim cabasi bana gore.

Geri
Yukarı