HHO Subayı görevlendirilmesi nasıl olur?

Yagiz_K

Hectopat
Daha fazla  
HHO'dan mezun oldum ve subay oldum dıyelım. Anladığım kadarıyla pilotluk ve diğer branşlardan ilerlenebiliyormuş. Peki bu seçim nasıl yapılıyor? Bazı yetkınlıklere mı ulasmak gerekıyor ya da bu branşları bız mı secıyoruz? Bu konu hakkında bılgım yok bılen bırı anlatabılırse sevınırım.

Bildiğim kadarıyla Harp okulunda eğitim sırasında tıpkı lisedeki gibi MF TM SOZ gibi alanlara ayrılıyorsunuz. Ve tıpkı bildiğim gibi Yeni subaylara -savaş olmadığı sürece- (Tğm,Ütğm gibi düşük rütbe subaylara direkt al F-16 uç demiyorlar.

Size Realist bir yorum yapacağım. Hedefiniz çok güzel ama güzel olduğu kadar ulaşılması bir o kadar zor. Her yıl 100.000'in üzerinde kişi MSÜ sınavına giriyor ve ort. 3.000 kişi (Subay adayı) alınıyor. Bunlar KHO, DHO ve HHO aynı şekilde yine bunların arasından da en az alınanı Hava Harp Okulu (HHO). Üstelik bu 300 kişilik kontenjanda da bayan Subay adaylarını sayınca kontenjan çok ama çok az oluyor. Neredeyse imkansıza yakın.
Şansınızı denemeyin, uğraşmayın, olmaz veya yapamazsın demiyorum. Ama sonuçlar için kendi beklentinizi çok yüksek tutmayın.

Önümüzdeki sene sanırım girmeyi deneyeceksiniz size bol şans.

Bildiğim kadarıyla harp okulunda eğitim sırasında tıpkı lisedeki gibi MF tm soz gibi alanlara ayrılıyorsunuz. Ve tıpkı bildiğim gibi yeni subaylara -savaş olmadığı sürece- (tğm, ütğm gibi düşük rütbe subaylara direkt al F-16 uç demiyorlar.

Size realist bir yorum yapacağım. Hedefiniz çok güzel ama güzel olduğu kadar ulaşılması bir o kadar zor. Her yıl 100.000'in üzerinde kişi MSÜ sınavına giriyor ve ort. 3.000 kişi (subay adayı) alınıyor. Bunlar KHO, dho ve HHO aynı şekilde yine bunların arasından da en az alınanı Hava Harp Okulu (HHO). Üstelik bu 300 kişilik kontenjanda da bayan subay adaylarını sayınca kontenjan çok ama çok az oluyor. Neredeyse imkansıza yakın.
Şansınızı denemeyin, uğraşmayın, olmaz veya yapamazsın demiyorum. Ama sonuçlar için kendi beklentinizi çok yüksek tutmayın.

Önümüzdeki sene sanırım girmeyi deneyeceksiniz size bol şans.

Hedefim iyi bir bilgisayar/uçak/yazılım mühendislerinden biri olabilmek MSÜ biraz 2. planda. MSÜ'ye girdim YKS'nin yanında buradan da şansımı denemek istiyorum.
O yüzden tüm durumları öğrenmek istiyorum. Çok bir beklenti içinde değilim. Sağ olun. Subay olarak mühendislik yapabiliceğini vs duydum nasıl oluyor bilmiyorum o yüzden biraz araştırmak istedim.

Hedefim iyi bir bilgisayar/uçak/yazılım mühendislerinden biri olabilmek MSÜ biraz 2. planda. MSÜ'ye girdim YKS'nin yanında buradan da şansımı denemek istiyorum.
O yüzden tüm durumları öğrenmek istiyorum. Çok bir beklenti içinde değilim. Sağ olun. Subay olarak mühendislik yapabiliceğini vs duydum nasıl oluyor bilmiyorum o yüzden biraz araştırmak istedim.
Hocam Üniversitenin adı Sadece Milli Savunma Üniversitesi. Büyük ihtimal Kara, Hava, Deniz tercihlerinizi yaptıktan sonra hangi bölümü istediğinizi soruyorlardır. Ya da eğitim sırasında karar veriyorsunuzdur. Çünkü dediğiniz gibi MSÜ'de Subay öğrencisi olurken aynı zamanda Lisans okuyarak mezun oluyorsunuz. Yani dediğiniz gibi Endüstri Müh. Pilot Tğm. XXX XXX gibi. Benim Bölükte Veteriner Subay vardı :) (sanırım Kara Harp'ta Veterinerlik alanında uzmanlaşmış, onu tercih etmiş.)

Son olarak bütün mühendislikler olmadığından eminim. Mesela Yazılım mühendisliği yoktu galiba. Ama googleye bakarak öğrenebiliyorsunuz bizzat msu. edu . Tr sitesinden.

Kendinizi buna hazırlamanız çok iyi olmuş. Olmazsa bir şey kaybetmezsiniz. Başarılar.

Hocam üniversitenin adı sadece milli savunma üniversitesi. Büyük ihtimal kara, hava, deniz tercihlerinizi yaptıktan sonra hangi bölümü istediğinizi soruyorlardır. Ya da eğitim sırasında karar veriyorsunuzdur. Çünkü dediğiniz gibi MSÜ'de subay öğrencisi olurken aynı zamanda lisans okuyarak mezun oluyorsunuz. Yani dediğiniz gibi endüstri müh. Pilot tğm. Xxx XXX gibi. Benim bölükte veteriner subay vardı :) (sanırım kara Harp'ta veterinerlik alanında uzmanlaşmış, onu tercih etmiş.)

Son olarak bütün mühendislikler olmadığından eminim. Mesela yazılım mühendisliği yoktu galiba. Ama Google'a bakarak öğrenebiliyorsunuz bizzat MSÜ. Edu. TR sitesinden.

Kendinizi buna hazırlamanız çok iyi olmuş. Olmazsa bir şey kaybetmezsiniz. Başarılar.

Teşekkür ederim güzel açıklamışsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı