Hi-Fi nedir?

Hİ-Fİ işine girerseniz işin içinden çıkamazsınız. İyisi mi uzak durmanızı, standart bir cihazla, piyasada olan standart müziğinizi dinlemenizi ve Spotify'ın Hİ-Fİ oyununa gelmemenizi öneririm 😁 (''Oyun'' diyorum çünkü öyle; Spotify'ın paylaştığı ve baylaşacağı müziklerin kendisi de Hİ-Fİ olacak mı? Olacaksa kaç tane ve bunların içinde bizlerin sevdiği veya seveceği parçalar da olacak mı?)

Yıllardır artık ego haline dönüşen Hİ-Fİ sevdam yüzünden dünyanın parasını harcadım ama yine de olmadı; istediğim o mübarek ses kalitesini 'genel olarak' elde edemedim.
Çünkü Hİ-Fİ olayı sadece kurabileceğiniz ultra pahalı cihazlarla da mümkün olmuyor. Aynı zamanda severek dinlediğiniz o müziğin de kaliteli kayıt olmuş olması gerekir. Bu bağlamda Spotify'ın Hİ-Fİ kalitesinde hizmet sunabilmesi pek bir şey ifade etmeyecektir. (Yabancı müziklerde sorun yok çünkü genel anlamda adamlar kaliteli kayıtlar alıyorlar ama Türkiye öyle mi?) Türkçe müzik sevenler üzerinden yola çıkarsak; Türkiye'de Hİ-Fİ kalitesinde kayıt yapan kaç tane kuruluş var? Bildiğim kadarıyla en son DJ-Kantik bu işe girmişti.

Hİ-Fİ; namı diğer kayıpsız, birebir sahnede duyulan o kutsal ses...
Sadece ses işlemcisi 9-10 bin TL civarında olan bir sistem kurdum. (Binlerce liralık amfiler, Teyp, altın kaplama RCA ve bağlantı kabloları vs..) Kaliteli kayıt yapılmış müzikler hayran bırakırken, standart piyasa müzikleri ha bire cortluyorlar. Bir ses sistemi (kulaklık, volkman- müzikçalar- oto ses sistemleri) ne kadar kaliteli olursa, müzikteki hataları da o kadar çok ortaya çıkarırlar. Özetle: Ne verirsen sana onu verir Hİ-Fİ sistemler.

Hi-Fi denemek istiyorsanız Tidal var. Türkiye'den çekildiğini duyurmuştu galiba, ama bir aralar kullanıyordum bundan birkaç sene önce. FLAC formatında yayın yapıyor.

Hİ-Fİ; namı diğer kayıpsız, birebir sahnede duyulan o kutsal ses...
Açık yapıda kulakları görünce oluşan o kutsal çarpıntı hissi, gümüş kablonun kendine has tınısı ve her yeni ekipmanda burası böyle miydi diye tekrar tekrar dinlenene arşivler...

Sonu yok.
Hi-Fi denemek istiyorsanız Tidal var. Türkiye'den çekildiğini duyurmuştu galiba, ama bir aralar kullanıyordum bundan birkaç sene önce. FLAC formatında yayın yapıyor.
FLAC bir şekilde bulunuyor ama ekipman almak imkânsıza yakınlaştı. Girişin giriş seviye basit kurumlarda 20-30K para söz konusu. O yüzden bu ülkede hobi edinmek imkansızdır...

Denedim hocam fakat üstte de yazıldığı gibi, farkı anlayamadım. Çok kaliteli ekipmanlar gerekiyor gerçekten.

Spotify Hi-Fi getireceğini duyurmuştu. Apple Music'te halihazırda olan bir özellik zaten. Hi-Fi nedir? Araştırdım fakat net bir cevap bulamadım. Bu teknolojiden nasıl yararlanılır?
Hi-Fi ses özelliği dijitalde 16bit 44100Hz 1410kbit'e tekabül etmektedir. Spotify şuan 320kbit ile
çalışmakta Hi-Fi (CD kalitesi) gelince 1410kbit'e kadar destekleyecek(Cihazınız kablolu olmak zorunda, şu ana kadar herhangi bir kablosuz bağlantı Hi-Fi kalitede müzik yayınlayamıyor LDAC,ALACvb). Elindeki her cihaz CD kalitesini destekler ancak Hi-Fi özel bir damgadır testler sonrasında verilir. Kağıt üstünde Spotify Hi-Fi'ın sana sunduğu müziği kayıpsız dinleyebilirsin.
Android cihazlarda dinlerken ses 16bit 44100Hz'den 48000Hz'e örneklenir yani su katar kaliteyi çok ufak da olsa bozar. iPhone'larda bu durum söz konusu değil(iPhone ses kalitesi bi tık daha iyi oluyor DAC ve AMP bakımından. LG V serisi buna dahil değil). Hi-Res ise bu işin bi üstü: Çoğunlukla 24bit 96Khz 4600kbps'e denk gelir. Çoğu telefon desteklemez(LG V serisi harici DAC AMP bulundurur o sayede destekler). Bilgisayarınızda kontrol etmek için; görev çubuğunun sağındaki ses simgesine sağ tıklayın, ''Ses düzeyi karıştırıcısını aç'',Aygıt kısmındaki simgeye çift tıklayın, açılan sekmenin üstündeki ''Gelişmiş'' kısmına girdikten sonra varsayılan biçim, cihazınızın desteklediği ses biçimlerini gösterir.

Hi-Fi ses özelliği dijitalde 16bit 44100Hz 1410kbit'e tekabül etmektedir. Spotify şuan 320kbit ile
çalışmakta Hi-Fi (CD kalitesi) gelince 1410kbit'e kadar destekleyecek(Cihazınız kablolu olmak zorunda, şu ana kadar herhangi bir kablosuz bağlantı Hi-Fi kalitede müzik yayınlayamıyor LDAC,ALACvb). Elindeki her cihaz CD kalitesini destekler ancak Hi-Fi özel bir damgadır testler sonrasında verilir. Kağıt üstünde Spotify Hi-Fi'ın sana sunduğu müziği kayıpsız dinleyebilirsin.
Android cihazlarda dinlerken ses 16bit 44100Hz'den 48000Hz'e örneklenir yani su katar kaliteyi çok ufak da olsa bozar. iPhone'larda bu durum söz konusu değil(iPhone ses kalitesi bi tık daha iyi oluyor DAC ve AMP bakımından. LG V serisi buna dahil değil). Hi-Res ise bu işin bi üstü: Çoğunlukla 24bit 96Khz 4600kbps'e denk gelir. Çoğu telefon desteklemez(LG V serisi harici DAC AMP bulundurur o sayede destekler). Bilgisayarınızda kontrol etmek için; görev çubuğunun sağındaki ses simgesine sağ tıklayın, ''Ses düzeyi karıştırıcısını aç'',Aygıt kısmındaki simgeye çift tıklayın, açılan sekmenin üstündeki ''Gelişmiş'' kısmına girdikten sonra varsayılan biçim, cihazınızın desteklediği ses biçimlerini gösterir.
Birebir katılıyorum. Zamanında G5 için harici DAC satın alıp uygun ekipmanlarla kullandım. Uygun kaydı bulduğunuzda değiyor gerçekten. Ayrıca V20'de bulunan dahili DAC'ın daha da yaygınlaşması gerekli ancak artık kablosuz müzik aktarımına yöneldiği için herkes, kaliteden ziyade kesintisiz senkronize müzik arıyorlar. Bizim gibi DAC ile uğraşan, sırf ses kalitesi için hala kablolu kulaklık kullanan az sayıda insan kaldı.

Birebir katılıyorum. Zamanında G5 için harici DAC satın alıp uygun ekipmanlarla kullandım. Uygun kaydı bulduğunuzda değiyor gerçekten. Ayrıca V20'de bulunan dahili DAC'ın daha da yaygınlaşması gerekli ancak artık kablosuz müzik aktarımına yöneldiği için herkes, kaliteden ziyade kesintisiz senkronize müzik arıyorlar. Bizim gibi DAC ile uğraşan, sırf ses kalitesi için hala kablolu kulaklık kullanan az sayıda insan kaldı.
Ben de Lg G5 cihazımda B&O HiFi DAC kullanıyorum.

Geri
Yukarı