Hiçbir bilgisi olmayan biri nasıl web programlama alanına başlar?

PatatesliSucuk

Centipat
Arkadaşlar site alanında kodlamayla birlikte ilerlemek istiyorum. İşlevsel olarak hiçbir bilgim yok ama ne gerekiyorsa biliyorum. Web alanında sıfırdan başlayan biri nasıl ilerlemeli?

İngilizceniz ne düzeyde? Orta düzeyde ingilizce yoksa ilerlemeniz çok yavaş olur. Kelimeleri anlamak, sindirmek ve uygulamak... İngilizceniz iyi düzeydeyse Front-end veya back-end seçimi yapın. Ardından yaptığınız seçime göre Java, CSS, HTML üçlüsü üzerine yoğunlaşın. Youtube ve Udemy'den faydalanabilirsiniz.

İnternette çeşitli dersler veren siteler var Udemy vs. vs. buralardan başlayıp dersleri atlamadan dinlemeni öneririm. Ücretsiz olanlara bir göz at.

Olmaz diye bir şey yok ama en önce kendinize şu soruyu sormalısınız; ben araştırmayı seviyor muyum ve pes etmeyen bir yapım var mı?

Bir şirkette aylarca helper program developer olarak çalıştım geçen sene başladım daha önce başka bir şirkette stajyerdim şimdi donanım ortamları üreten bir firmanın driverlarını geliştiren bir ekibin içindeyim orta okuldan beri program yazıyorum web programlama ile başladım bu işe bunları anlatmamın sebebi bu adamların bir şey bilmediği ve bu tarz bir bilgi yığının YouTube gibi bir platformdan öğrenilebileceğini sanmaları "Dil seç video izle" böyle programlama öğrenilmez.

Arkadaşlar site alanında kodlamayla birlikte ilerlemek istiyorum. İşlevsel olarak hiçbir bilgim yok ama ne gerekiyorsa biliyorum. Web alanında sıfırdan başlayan biri nasıl ilerlemeli?
Ayrıca matematiksel zekan önemli ingilizce bayağı öne atar ama arakdaşın dediği gibi çok yavaşlamazsın mantığa dayalı kavramlar üzerinden işler.

Ve bu işe "offf çok havalı offff çok para var" diye başlarsanız hiçbir yere gelemezsiniz çünkü programcılık diğer mesleklere benzemez her sene yeni bir teknoloji dillere gelen güncellemeler gibi asla durmaksınızın öğrenmeniz lazım yani bir programcı asla bilmez sürekli öğrenir 20 senedir bunu yapan İtalyan bir iş arkadaşım kendisi 45 yaşında günde 3 saatini programlama öğretilerine ayırıyor. Yani her şeyden önce neden bu işi istiyorum diye sorun kendinize eğer TikTok'ya da Instagram Reels'dan gördüğünüz zengin ellerinde kahve tutan adamları görüp özendiyseniz veri tabanından veri getiren programlar yapmaktan başka bir yere varamazsın aynı yukarıdaki arkadaşlar gibi olursun.

Son düzenleme:
@Timuçib Bu işi Youtube'dan temelden öğrenerek başlayan binlerce, yüz binlerce insan vardır. Matematik ne kadar önemliyse, İngilizce de bir o kadar önemli. Alaylayıcı olmayın, mantıklı yaklaşın. Herkes sizin yaşadığınız tecrübeyi yaşayacak diye bir şey yok.

Ben her zaman ilk başta kesinlikle İngilizcenin öğrenmesi gerektiği taraftarıyım hocam, bir çok kaynak, dokümantasyon, bu konuda önde gelen kişilerin yazdığı blog yazıları, bir çok video, İnternette kodda bir hata çıktığında soru soracağın Stackoverflow gibi siteler tamamıyla İngilizce, İngilizceyi öğrendikten sonra Algoritma ve veri yapılarını öğrendikten sonra sırasıyla HTML,CSS, CSS frameworku, JS, JS fameworku, SQL ve tercihen de ekstra olarak PHP ve tema tasarımını kesinlikle bilmen gerekiyor. Bunları öğrenme işi ise şöyle, dersleri sıkı bir şekilde belirlediğin bir kaynaktan not alarak dinleyip bol bol proje yapman gerekiyor, proje yapmadan yazılım kesinlikle öğrenilmez. Örnek veriyorum HTML ve CSS’i bitirdin, JS’e geçmeden önce kesinlikle 9-10 tane kolaydan zora doğru site yapman gerekiyor, böyle böyle ilerleyeceksin hocam.

Birkaç kurs bul. Youtube olur, udemy olur farklı platform olur farketmez. Bu şekilde kendi kendine doğru yanlış ilerlersin.
Bolca zaman ve sabır isteyen iştir öğrenmek.

Nasil emeklemeden kosabilirim? -> Kosamazsin.

Once hello world'ler yazilacak, uzun yol haritalarina bakilacak, basit socket programlama ve network ogrenilecek vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı