Hiçbir Linux dağıtımında sürücüler çalışmıyor

fevzidurmayan

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Olmayacağını biliyorum ama yine de sormak istedim.
Intel UHD Graphics 600.
Intel Celeron N4000 işlemci.
4 GB RAM.
Sistemim bu şekilde ve Windows'ta bile driver sıkıntısı yaşıyorum, sadece Windows 10'da çalışıyor bilgisayar. SSD var ama Linux'ta kullanmak istiyorum. Acaba bir şekilde stabil bir şekilde Linux kullanmam mümkün mü?
Oyun oynamak istemiyorum zaten. Günlük kullanımda işimi görse yeter. Şu ana kadar çoğu dağıtımı denedim. Bilgisayarda şu an Linux Mint ve Windows 10 var. Windows bozulduğunda mecburen Mint kullandım fakat driver olmayınca Discord'da bile problem yaşadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Olmayacağını biliyorum ama yine de sormak istedim.
Intel UHD Graphics 600.
Intel Celeron N4000 işlemci.
4 GB RAM.
Sistemim bu şekilde ve Windows'ta bile driver sıkıntısı yaşıyorum, sadece Windows 10'da çalışıyor bilgisayar. SSD var ama Linux'ta kullanmak istiyorum. Acaba bir şekilde stabil bir şekilde Linux kullanmam mümkün mü?
Oyun oynamak istemiyorum zaten. Günlük kullanımda işimi görse yeter. Şu ana kadar çoğu dağıtımı denedim. Bilgisayarda şu an Linux Mint ve Windows 10 var.

Bu sistem için Linux'ta herhangi bir sürücü kurmaya gerek yok.

Genel olarak hepsinde. 5-10 dakika sonra kasmalar donmalar başlıyor.

Sistem takas alanına başvurmaya başlayınca, bir sürelik donma yaşanabiliyor. Çünkü bu sırada disk kullanımı bir müddet için yoğun şekilde artıyor. Bunu geciktirmek için şunları uygulayabilirsin. Linux Mint donuyor

Ayrıca aşağıdaki komutla çekirdeğin daha güncel sürümünü kurup, sistemi yeniden başlatmayı da deneyebilirsin.

Kod:
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Windows bozulduğunda mecburen Mint kullandım fakat driver olmayınca Discord'da bile problem yaşadım.

Maalesef ne sorun yaşadığını tahmin etmemiz mümkün değil.

Kasma ve donmaların sürücü sebepli olduğuna nasıl kanaat getirdin ki? Mesela kablosuz internet mi çalışmıyor? Ya da ekranda yırtılmalar mı oluyor? Seste mi sıkıntı var? Sürücü sorunları bunun gibi şeyler olabilir. Kasma ve donmaların sebebi daha birçok sebebi olabilir. Discord'da yaşadığın sorunu nasıl sürücü bulamamana bağladın onu anlayamadım.

Kasma ve donmaların sürücü sebepli olduğuna nasıl kanaat getirdin ki? Mesela kablosuz internet mi çalışmıyor? Ya da ekranda yırtılmalar mı oluyor? Seste mi sıkıntı var? Sürücü sorunları bunun gibi şeyler olabilir. Kasma ve donmaların sebebi daha birçok sebebi olabilir. Discord'da yaşadığın sorunu nasıl sürücü bulamamana bağladın onu anlayamadım.
Windows 10'da hiçbir problem yaşamıyorum. Bu perfonmans kaybı herhangi bir Linux dağıtımın da oluyor.
Bu sistem için Linux'ta herhangi bir sürücü kurmaya gerek yok.

Sistem takas alanına başvurmaya başlayınca, bir sürelik donma yaşanabiliyor. Çünkü bu sırada disk kullanımı bir müddet için yoğun şekilde artıyor. Bunu geciktirmek için şunları uygulayabilirsin. Linux Mint donuyor

Ayrıca aşağıdaki komutla çekirdeğin daha güncel sürümünü kurup, sistemi yeniden başlatmayı da deneyebilirsin.

Kod:
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Maalesef ne sorun yaşadığını tahmin etmemiz mümkün değil.
Peki hangi dağıtımı kurmamı istersiniz?
Linux Mint'de denesem olur mu?

Olur.

Ayrıca aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştır ve çıktısını paylaş bakalım.

Kod:
inxi -SGMxx
Ekran Görüntüsü - 2021-05-01 22-11-16.png

1. kodu yazdım yükleme yapıyor.

Geri
Yukarı