"Hiçbir şey yapmamak" durumu nasıl çözülür?

Her saniye, her dakika ve her saat ve her an aklımda. Çıkmıyor...

Dostum zamanla unutursun hayatını bir kişi için mahvetme geleceğine bak okul yönünden ayreten yatırım yap para kazanmaya bak o kişiyle sanki evleneceksin tabii ki ilişkin olacak ama belirli seviyede onu düşünürsen çok şey yapamazsın mahvedersin hayatını aşırı çok saçma bir şey çünkü gelip geçici hepsi dediğim gibi zamanla unutucaksın inşallah çünkü unutmazsan iyi şeyler beklemiyor seniseni hiçbir şey kendiliğinden olmaz bir şeyler yapman lazım bunu yapamıyorum şunu yapamıyorum aşırı saçma bir düşünce.

Dostum zamanla unutursun hayatını bir kişi için mahvetme geleceğine bak okul yönünden ayreten yatırım yap para kazanmaya bak o kişiyle sanki evleneceksin tabii ki ilişkin olacak ama belirli seviyede onu düşünürsen çok şey yapamazsın mahvedersin hayatını aşırı çok saçma bir şey çünkü gelip geçici hepsi dediğim gibi zamanla unutucaksın inşallah çünkü unutmazsan iyi şeyler beklemiyor seniseni hiçbir şey kendiliğinden olmaz bir şeyler yapman lazım bunu yapamıyorum şunu yapamıyorum aşırı saçma bir düşünce.
Evet çok saçma bir düşünce ancak sanırım yaşamayan bilmiyor. Kendimi düzeltmek için elimden geleni yapıyorum. Emin olun buraya derdimi yazıp sonra boş durmuyorum. Bir şey yapacaksam yani yapamasam bile başlıyorum o şeye. Önceden başlamaya bile kafam gitmezdi.

"O" kişinin adam gibi karşısına çık. Tüm içini dök. Ve ona de ki ya hayır de bana ya da evet de. Arada asla bırakma beni.
İşin ilacı budur, uygula direkt.

Konu sahibi dostum 9 sayfa mesaj var tamamını okudum anladığım kadarıyla kıza sen açılmamışsın ama arkadaşın gidip belli etmiş trollemiş seni. Böyle çor çocuklarla arkadaşlık kurma, kes direkt bir anda hiçbir açıklama yapma. Zaten üniversiteye gideceksin. İkimiz aynı yaştayız, ben bir ara kurtarmıştım ama son aylar seninle aynı çukura düştüm. Delinin halinden deli anlar elimden geldiğince cevap vereceğim sana.

"o" olmayınca olmuyor beynim sanki kabullenmiyor.
Sevgili olsanız ne olacak? En fazla öpüşeceksiniz, biraz gezip tozacaksınız falan feşmekan. Anladığım kadarıyla bir kızı epey tutkuyla sevmişsin, bende seviyordum. Yani dünya üzerinde bir melek bulmuşum gibi hissediyordum, yanına gidince yere bakıyor gözüme birkaç saniye bakabiliyordu, takipçi sayısı 80 ya betimlemeyeceğim ama dostum benimde kız meselelerim oldu. Sonunda ne oldu biliyor musun? Aldatıldım. Üstelik vasıfsız kekonun tekine yaptı, sırf kızın mesajlarına cevap vermedim diye. Sırf bana garezine yaptı. Gerek yok ya gerçekten. Sporundan, hobilerinden kız için vazgeçme. Kan kırmızı bir çizgi çiz zihninde, üniversiteye bırak bu işleri.

Senin canın sıkılmış sadece. Depresyon apayrı bir uzay. O toplara girme hiç.

Hobi edin falan demeyin sabah koşusu yaptım, spor ve etkinliklere katılmayı falan denedim yok olmuyor.
Kafanda saçma sapan şeyleri şartlarsan olmaz tabi. Of, püf, sıkıldım, yanımda oda olsaydı keşke diye bir işe girersen daha girmeden ölüm fermanını imzalamış olursun o işin zaten. İnsanlık yüzbinlerce senedir sıkılıyor ömrün boyunca yapabileceğin saçma sapan aktiviteler var dostum. Biraz cüzdanın dolu olmalı sadece. Motor sürmek, araba sürmek, denize girmek, tarihi yerleri ziyaret etmek en basit ve en etkili örneklerden.

Yalnız olduğum zamanlarda hep depresif tarzdayım, şu anda olmak üzere. Elimden böyle olmamak için bir şey gelmiyor direkt modum değişiyor. Acaba dinlediğim müzik tarzı mı beni böyle yapıyor diye düşünüyorum, hep hüzünlü/dramatik tarzda dinliyorum. Yabancı müzikler ama gidipte aşk şarkıları veya o tarzda türküler değil. Get Out Alive, This I Love, I Am Machine, After Dark vb. şarkılar.
Neyi tekrar edersen o olursun. Sil şu şarkıları oynatma listenden. Danza kuduro gibi şarkılarla doldur. Yanlış anlama ama senin "tarzına" depresif değil loser tarzı deniyor, kurtulman şart. Profil resmin, masaüstü arka planın her yerde bu durumu değiştir.

Stres (Kortizol) hormonum yüksek çıktı
Sırf bu yüzden spor boşa gider, kas bile yapamazsın biliyor musun?

YKS'den bir sonuç çıkmayacak zaten bu sene benim için bu durumlar beni harbiden bitirdi hiçbir şey yapamadım ve yapamıyorum ders olarak.
Gelecek senede yatmayacaksan mezuna kalmaktan korkma. Ben öyle yapacağım.

Ayrıca yine yanlış anlama ama o çok sevdiğin kız başkalarıyla takılıyor be kankam. Kendimden biliyorum, takılmanın ne anlama geldiğini de anladığını düşünüyorum :) Ayrıca ileride onu da takıntı yapmayacaksan yeni bir kızla tanışabilirsin. Tamamen eskisini unutmak amacıyla. Ne kadar işe yaradığını anlayamazsın.

Bir ilişkide yaşanan geçmişlerden dolayı tamamen küsmek veya karşı tarafında öyle olabileceğini düşünüp hareket etmek bana saçma geliyor. Çok efendi, dürüst, karakteri yerinde olan kızlar kadınlar var arkadaşlar biraz önce karakterine bakın nasıl biri bunu öğrenin sonra devam edersiniz ve bu aranacak bir şey değil, zamansız gelir artık ne zaman olursa. Okuldan olmaz başka sosyal etkinliklerden olur, yapayım olsun diyorsanız yapmayın. Önleminizi alın bundan sonrası olacağı varsa, size zarar veriyorsa silin.

Son düzenleme:
İşin ilacı budur, uygula direkt.

Konu sahibi dostum 9 sayfa mesaj var tamamını okudum anladığım kadarıyla kıza sen açılmamışsın ama arkadaşın gidip belli etmiş trollemiş seni. Böyle çor çocuklarla arkadaşlık kurma, kes direkt bir anda hiçbir açıklama yapma. Zaten üniversiteye gideceksin. İkimiz aynı yaştayız, ben bir ara kurtarmıştım ama son aylar seninle aynı çukura düştüm. Delinin halinden deli anlar elimden geldiğince cevap vereceğim sana.

Sevgili olsanız ne olacak? En fazla öpüşeceksiniz, biraz gezip tozacaksınız falan feşmekan. Anladığım kadarıyla bir kızı epey tutkuyla sevmişsin, bende seviyordum. Yani dünya üzerinde bir melek bulmuşum gibi hissediyordum, yanına gidince yere bakıyor gözüme birkaç saniye bakabiliyordu, takipçi sayısı 80 ya betimlemeyeceğim ama dostum benimde kız meselelerim oldu. Sonunda ne oldu biliyor musun? Aldatıldım. Üstelik vasıfsız kekonun tekine yaptı, sırf kızın mesajlarına cevap vermedim diye. Sırf bana garezine yaptı. Gerek yok ya gerçekten. Sporundan, hobilerinden kız için vazgeçme. Kan kırmızı bir çizgi çiz zihninde, üniversiteye bırak bu işleri.

Senin canın sıkılmış sadece. Depresyon apayrı bir uzay. O toplara girme hiç.

Kafanda saçma sapan şeyleri şartlarsan olmaz tabi. Of, püf, sıkıldım, yanımda oda olsaydı keşke diye bir işe girersen daha girmeden ölüm fermanını imzalamış olursun o işin zaten. İnsanlık yüzbinlerce senedir sıkılıyor ömrün boyunca yapabileceğin saçma sapan aktiviteler var dostum. Biraz cüzdanın dolu olmalı sadece. Motor sürmek, araba sürmek, denize girmek, tarihi yerleri ziyaret etmek en basit ve en etkili örneklerden.

Neyi tekrar edersen o olursun. Sil şu şarkıları oynatma listenden. Danza kuduro gibi şarkılarla doldur. Yanlış anlama ama senin "tarzına" depresif değil loser tarzı deniyor, kurtulman şart. Profil resmin, masaüstü arka planın her yerde bu durumu değiştir.

Sırf bu yüzden spor boşa gider, kas bile yapamazsın biliyor musun?

Gelecek senede yatmayacaksan mezuna kalmaktan korkma. Ben öyle yapacağım.

Ayrıca yine yanlış anlama ama o çok sevdiğin kız başkalarıyla takılıyor be kankam. Kendimden biliyorum, takılmanın ne anlama geldiğini de anladığını düşünüyorum :) Ayrıca ileride onu da takıntı yapmayacaksan yeni bir kızla tanışabilirsin. Tamamen eskisini unutmak amacıyla. Ne kadar işe yaradığını anlayamazsın.
Hocam çok iyi açıklamışsınız durumumu. Tavsiyelerinizi uygulayacağım işe kendimi saçma düşüncelerden olabildiğince arındırıp, en sevdiğim yaz olan 2022 yazındaki gibi gece gündüz fitness yapmayla başlayacağım. Bu arada belirteyim ben küçüklükten beri bu tarz şarkılar dinleyip ağlardım falan, (aşk şarkıları değil) saçma sapan ailemin öldüğü ve yalnız kaldığım falan düşüncelere girerdim :D Hep dramatik olmuşumdur yani. Bende depresyonda olmadığımı ve bunun dopamin ile alâkalı olduğunu düşünüyorum. Sosyal medyada kaydır yeni video, yemek ye, oyun oyna ve yat döngüsünden kaynaklı olarak. Ama işte bunları diyorum ve 3-4 gün sonra tekrar eskisi gibi oluyorum, döngüye girdi kaldı. Üniversiteyi de seneye bıraktım bu yaz işte çalışıp ardından üniversiteye hazırlanacağım.

Çok haklısınız. Sizin gibi diyorum ve örneğin diyet yapmaktan örnek vereyim; diyete başlıyorum ilk 3-4 gün mükemmel gidiyor ve sonrasında kafam öyle bir yemek yemeye kayıyor ki öyle bir mutsuz oluyorum ki anlatamam. Mesela 3 gün diyet yaptım geri bozdum şimdi geçtiğimiz hafta. Bu sadece bir örnek yapmak istediğim şeyler arasında. (kilolu değilim sadece daha iyi görünmek amaç)
Eğer başlarda çok sert şekilde diyet yapmaya çalışıyorsan bir süre sonra bu seni sıkar ve eski haline dönersin. Bu her şey için geçerli mesela sosyal medya. Diyelim sosyal medyayı bırakacaksın, bir anda Instagram TikTok falan hepsini silersen birkaç gün sonra beynin dopamin krizine girecek ve ona yenik düşeceksin. Bu yüzden her şeyi yavaş yavaş azaltmaya çalışın ve pes etmeyin. Eğer başarısız olduysan birkaç gün kafanı topla sonra tekrar dene, emin ol bir gün başaracaksın.

Geri
Yukarı