Hiçbir şey yoktan olamaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çift mânasına geldiği gibi çeşit ve kısım mânasına da gelir. Allah'ın bütün çeşit ve sınıflarıyla âlemi yarattığını ifade eder. Bu âyet, çift kavramının insanlar gibi bitkilerde de erkek ve dişi unsurlar ile câri olduğunu, hatta insanların çeşitli dönemlerde bilmedikleri birçok şeylerde de çift unsurun bulunduğunu ifade eder.
O canlılar çift diye bir şey yok, eşeysiz üreme yapıyorlar. Bahsettiğim canlılar erkek ve dişi olarak ayrı şekillerde yok.

Bu konu hakkında birçok kitap, kaynak, makale okudum (bir dönem merak etmiştim) ve Islam dininin doğru olduğuna karar kıldım ben ama benle farklı düşünene de sonuna kadar saygım var.
Avesta, Tevrat, Sümer mitolojisi okudun mu?

Biz bunu ne kadar tartışırsak tartışalım ne ben seni ne de sen beni ikna ediceksin. Sen yazıcan ben kanıt sunucam sen yazıcan ben kanıt sunucam
Kanıt olsaydı emin ol senden önce ben inanırdım. Sadece Kuran okursaniz gördüğünüz bazı şeyler mucize gelebilir. Bunların diğer kitaplarda yazdığını gördüğünüzde bir anlamı kalmıyor kitap sıradanlaşıyor. Mesela Adem Havva ve Nuh Tufanı Sümerlerden birebir kopyalanmadır oradan Tevrat'a, Tevrattan ise Kuran'a girmiş.

f1fc41ed-02c8-4329-9e2e-66a44aecf130-m.jpg

Bu benzerliğe tesadüf diyebilir misiniz? Biri 5 bin yıllık diğeri 1400 yıllık din.

Bu benzerliğe tesadüf diyebilir misiniz? Biri 5 bin yıllık diğeri 1400 yıllık din.
Bizim dinimiz ilk insandan itibaren peygamber geldiğini de söylüyor ve o dönemde sırat yoktu sonradan oluştu diyemeyiz. İlk peygamber döneminde yazı diye bir şey olmadığına göre sözlü aktarımları Mısırlıların kitaba geçirmediğinin kanıtını bulur musunuz?

Eki Görüntüle 477997
Mısırlılar biliyordu. Nasıl bilebiliyorlar imkansız diyemezsin.

Attığın kaynakta mısırlıların Demirin indirildiğini bildiği ve bunun yazıtlarında geçtiği vs yazmıyor. Demirle ilgili çalışmaları yazıyor gerisi mevcut kaynağın demire olan yorumu.

Bahane arama başka linkte attım, diyanet ve Elmalı tefsirlerini de yazdım.
Mealden takılıyor, tefsire cephe alıyordunuz. Şimdi de tefsirlere yönelmeye başladınız.
Bu konu attığım "Müslümanlar ateistleri Arapça ile kandırıyor mu" videosunda işlendi.
Araştıran sorgulayan ve işin hakikatini öğrenmek isteyen videolara baksın. Yok ben dogma adamım işime geldiğime bakarım dersen sıkıntı yok.

Aveste ve Tevrat Mitolojisi hakimim ve onlar hakkında (yalanlayan ve savunan) birçok kalemden okudum+ham hallerini de okudum ama Sümer Mitolojisi ilk okuduğum anda saçma geldi ve ne savunan bir kalemden, ne de yalanlayan bir kalemden okuma ihtiyacı duydum.

Eki Görüntüle 478011
Bu ayeti defalarca yazdım.
"Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana anlattıklarımız da var, anlatmadıklarımız da var.." (Mü’min Suresi 78. Ayet)
Daha önceki peygamberlerin vahiyleri yazıt olarak yazmadığının delili var mı? Çinlilerin, Hindistanlıların yazıtlarında da aynı olgular geçmektedir. Bu kadar farklı coğrafyalarda, birlik içinde olarak anlatılması, hepsinin bir yerden geldiğini ispat etmez mi?
Ayrıca, "...sana anlattıklarımız da var anlatmadıklarımız da var" denilen o kısmı, semavi dinlerin haricinde ki oluşumların almadığının bir kanıtı yok.

O canlılar çift diye bir şey yok, eşeysiz üreme yapıyorlar. Bahsettiğim canlılar erkek ve dişi olarak ayrı şekillerde yok.

Kanıt olsaydı emin ol senden önce ben inanırdım. Sadece Kuran okursaniz gördüğünüz bazı şeyler mucize gelebilir. Bunların diğer kitaplarda yazdığını gördüğünüzde bir anlamı kalmıyor kitap sıradanlaşıyor. Mesela Adem Havva ve Nuh Tufanı Sümerlerden birebir kopyalanmadır oradan Tevrat'a, Tevrattan ise Kuran'a girmiş.

Eki Görüntüle 478011
Zerdüştlük dininde 5 vakit namaz farz kılındı diye bir şey yok. Yıllık ve günlük olmak üzere 2 farklı ibadetleri mevcut ve günlük ibadetleri belli saatlerde sadece duadan ibaret iken yıllık olanları ise kutlama ve törenlerden ibarettir.

İlk neden argümanının neden tanrıdan muaf tutulduğunu sorduğum zaman bana ezeli bir tanrıya bu soruyu sormak mantıksız diyorlar. E ezeli olduğunu nereden biliyoruz? Kutsal kitaplardan. Peki onların doğru olduğunu nereden biliyoruz? Onu tanrı gönderdi diyorlar. Tanrının gönderdiğini nereden biliyoruz? Peygamberler öyle söylüyor. E peygamberlerin doğru söylediğini nereden biliyoruz?

Dini istediğiniz gibi esnetirsiniz. Konu kilitlenmezse uzar.

Evrendeki her olayın neden olduğunun cevabını, bilim çerçevesinde incelediğinizde buluyorsunuz. 2000 yıl önce yıldırımdan korkarken, Zeus'un kılıcı derken, tanrının felaketi derken şimdi neden olduğunu açıkça biliyoruz. Gökyüzünde gördüklerimize farklı yakıştırmalar yaparken, şimdi her birinin ne olduğunu biliyoruz.

Gece yukarı baktığınızda küçücük bir parlak noktanın 2 bin ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız olduğunu biliyoruz. (Işık hızıyla 1 saniyede İstanbul'dan Ankara'ya yaklaşık 700 defa gidilir.)

Kıcacası henüz bilimle çözemediğimiz her yere tanrıyı koyuyoruz. Evreni bu şekilde açıklayamazsınız. Sadece açıklayamadığınız kısımlara tanrıyı koymuş olursunuz. Ve o kısım da git gide daralır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı