Hiçbir teknoloji kanalının monitor ghosting testi yapmayı bilmemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yahu koskoca ülkede 1 tane, 1 tanecik ya 1 tane düzgün test yapan kimse yok. Onlar sağ olsun millet yıl 2024 hala 4000TL'lik 1ms monitörü de 25000TL'lik 1ms'i de 1ms sanıyor. 75ms siyah süreli VA panelleri ghosting yok oyuncu monitörü diye millete iteliyorlar. Kimse overdrive nedir bilmiyor, BFI nedir bilmiyor. Çoğu kişi hem Windowstan hem monitörden HDR'ı aktif etmesi gerektiğini bile bilmiyor!

Ama bugünkü konum ghosting testi. Ya 10 saniyelik bir şey ama ülkenin en büyük kanalları dahi beceremiyor!

Adamın birine üretilmiş en hızlı IPS panellerden birini önerdim. Alıp şu fotoğrafı atıp ghosting çok diyor:
Ghosting testi dediğimiz, hareket eden nesneyi takip eden gözü simüle etmektir. Adam sabit kamera koyup hareket eden nesneyi çekiyor. Bu yüzden oluşan kopya görüntüyü ghosting sanıyor. Ghosting dediğimiz ise aslında şu:
Sizce bu niye oluyor? Ben hemen açıklayayım!
Eki Görüntüle 2117369
Eki Görüntüle 2117369Eki Görüntüle 2117370
(Üstteki PC Hocası, altraki Donanım Arşivi)

Ghosting nedir bilmiyor! Ghosting testi nasıl yapilir bilmiyorlar. Sabit kameradan oluşan kopya görüntuleri ghosting sanıyorlar.
Donanım arşivi BFI ayarına Ghosting azaltma ayarı diyor...

Eki Görüntüle 2117374
(ModArt)

Yıldızlı ekranda ghosting testi yapıyor + sabit kamera ile çekiyor...

Şimdi de Technopat'a bakalım!
Eki Görüntüle 2117380
(En son oyuncu monitör incelemeleri)

Yine sabit kamera ile çekilen, yıldızlı ekranda ghosting testi... Gördüğünüz gibi kopya görüntüler...

E incelemeler böyleyken insanlar nereden bilsin?

Peki niye kimse yapamıyor? Çok mu zor? Profesyonel bir ghosting testi rail sistem gerektiriyor. Ancak basit bir telefon kamerası ile dahi çok çok iyi testler yapılabilir. UFO ghosting testini icat eden Blurbusters'ın 10 saniyelik rehberi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu kadar basitken nasıl yapamazsıniz ya? Koskoca ülkede nasıl bir tane düzgün test çıkmaz?

Şimdi soruyorum @Ali Güngör. Siz niye yapmıyorsunuz?
Arkadaşlar öncelikle merhaba Donanım Arşivi'nden Mehmet ben. Konu ile ilgili çok çarpıtma ifadeler olmasından ötürü bir aydınlatma açıklaması yapmak istedik. Monitör ghosting testlerinde tam da konu sahibinin "doğrusu bu" şeklinde ifade ettiği gibi testlerimizi yapmaktayız ve bunu "eski kayıtlı" bir test örneğimizi Instagram hikayemizde paylaşarak kanıtladık, ama konuda şunu farkettik ki "gözümüzden kaçmadıysa" bunu şu an kanıtlayan tek kanal olmamıza rağmen garip bir şekilde görmezden geliniyor. O zaman da amacınızın doğru cevaba ulaşmak değilde kişi ve kurumları yermek olduğu gibi gözüküyor.

Peki neden çok çok daha eski test kayıtlarına dair klip yok? bu gibi testleri iPhone kamerası çok iyi yakalıyor ve elde kamera sürükleme yönetimi ile yaptığımız bu test yönteminde bazen gözümüzle gördüğümüz ghostingi tam yakalayabilmek için 100 kayıt bile aldığımız oluyor ve bu dosya boyutları çok büyük olduğu için aylık periyotlarla kayıtları siliyoruz.

Gelelim temsili görsel meselesine bu konuyu tamamen yanlış anlamışsınız; videoda ghostingi anlatırken elde kamera sürükleme testi videoda çirkin bir görüntü oluşturduğu için o monitörün sabit kamera ile ufo kaydını alıp videonun köşesine elde sürükleme ile yaptığımız testten en doğru SS'i videoya ekliyoruz. Ama bazen de ekleme gereği duymuyoruz deneyimimizi izleyenlere aktarıyoruz (yalan yok bu durum edit sırasındaki tembelliğimizden de kaynaklanmıyor değil). Zaten incelemenin olayı da deneyimleri izleyenlere aktarmaktır ama izleyenler diyorsa yok biz istisnasız her testte bu kayıtları görmek istiyoruz seve seve ekleriz. Neyi istediniz de yapmadık?

Ama bizim üzüldüğümüz ve akabinde burada kızdığımız şey "Ghosting testi nasıl yapılır bilmiyorlar" diye yazıp aksine bunu eski kayıtla kanıtlamamıza rağmen kişisel hırslarınızdan ötürü bizim hakkımızda bu yazdığını düzeltmemeniz bu durumda ne düşünmemizi istiyorsunuz? Sanki marka karalamak için özel bir çabanız varmış gibi duruyor.

Blur konusuna geldiğimiz zamansa değerli arkadaşlar bizim kanalın çıkış noktası, olayları kişilerin anlayacağı şekilde anlatmak bir özelliği açtın kapattın bu en çok neye katkı sağladı? biz bunları anlatıyoruz aslında bu yanlış anlaşılmalar da çok fazla ince düşünmemizden kaynaklanıyor sanırım teknik karşılığını söyleyip geçsek iş bitecek ama bu da bize çok sıkıcı geliyor yinede bu konuda yanlış anlaşılmalar oluştuğu için bu yaklaşımımızı düşüneceğiz.

Ama burada bize ders olan şey ise bu konuda olduğu gibi insanlar sizi hiç umursamaz şekilde çarpıtabiliyor kanıtlasanız da onu da yokuşa sürüp görmezden gelebiliyor biz açıkçası içeriklerimizde bu şekilde çarpıtmalar olacağını hiç düşünmedik bu bizim hatamız bundan sonraki süreçte yaptığımız tüm kayıtları içeriklere ekleyerek içerikleri tamamlayacağız. Günün sonuna geldiğimizde 2024 yılında artık incelemelerimizi çok profesyonel bir çizgiye çekmek için zaten 2 aydır planlama içindeyiz sizlere hayranlıkla izleyeceğiniz çok güzel incelemeler sunacağız. Sağlıcakla kalın.

Kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ancak bu cihaz açık kaynak kodlu bir cihaz, 235 dolar veya Pound'u veren herkesin alıp gecikme testini yapabileceği bir cihaz.

Şayet böyle kolay elde edilebilen bir cihazın dünyada 1-2 tane şirketin elinde olup testini yaptığını düşünmüyorum.

Yine zan altında bırakmak istemiyorum ancak bu kadar rahat elde edilebilen bir cihazın 2 sene boyunca getirtilemeyip heleki böyle bir konu açıldıktan 1 ay kadar sonra getirtilebilmesi ve içeriğinin çıkartılması açıkçası "2 sene boyunca getirtilmeye uğraşıldı" söyleminin pek doğru olduğunu düşündürmüyor maalesef.

Hele ki bu projenin 2 sene öncesinde başlatıldığını düşünürsek 2 sene getirmeye uğraşmaktansa 2 senedir cihazın iyileştirilmesi beklenmiş gibi geliyor bana. Bundan önce.

Bundan önce NVIDIA ldat vardı keza onunla da farklı testler yapılabilirdi. Onun temini tahminen Osrtt'den daha zahmetli olurdu. Time sleuth vb. farklı test ekipmanları vardı ve tanıtılmayan 2 Sene'nin 1 senesinde bu cihazlar getirtilebilir ve kalan 1 senede bu monitörler tanıtılabilirdi.

Ben de merakımdan soruyorum bu 2 sene boyunca farklı test cihazları getirtilebilecek iken neden elde edilebilirliği rahat olan bir cihaz ancak getirtildi, özellikle de bu konu açıldıktan sonra getirtildi. Her ne kadar kimseyi zan altında bırakmak istemesem de maalesef bu bana tesadüf gibi gelmiyor.

Son düzenleme:
Kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ancak bu cihaz açık kaynak kodlu bir cihaz, 235 dolar veya Pound'u veren herkesin alıp gecikme testini yapabileceği bir cihaz.

Şayet böyle kolay elde edilebilen bir cihazın dünyada 1-2 tane şirketin elinde olup testini yaptığını düşünmüyorum.

Yine zan altında bırakmak istemiyorum ancak bu kadar rahat elde edilebilen bir cihazın 2 sene boyunca getirtilemeyip heleki böyle bir konu açıldıktan 1 ay kadar sonra getirtilebilmesi ve içeriğinin çıkartılması bana pek gerçekçi gelemiyor açıkçası.

Heleki bu projenin 2 sene öncesinde başlatıldığını düşünürsek 2 sene getirmeye uğraşmaktansa 2 senedir cihazın iyileştirilmesi beklenmiş gibi geliyor bana.

Ben bu kısma değinmemiştim. Sonuçta geç de olsa gelmesi iyi bir şey. Ancak bize hakaretler yağdıran onlarken benim verdiğim cevap siliniyor. Mesajda da uygunsuz herhangi bir şey yoktu. Nasıl DA'nın beni kanıtladığını ve hata yaptığı diğer yerleri anlattım. Modart ve PCHocası silinmedi ben kaldırdım. Hepsini beraber atmak istiyoruö çünkü.

Yine zan altında bırakmak istemiyorum ancak bu kadar rahat elde edilebilen bir cihazın 2 sene boyunca getirtilemeyip heleki böyle bir konu açıldıktan 1 ay kadar sonra getirtilebilmesi ve içeriğinin çıkartılması açıkçası "2 sene boyunca getirtilmeye uğraşıldı" söyleminin pek doğru olduğunu düşündürmüyor maalesef.

Hele ki bu projenin 2 sene öncesinde başlatıldığını düşünürsek 2 sene getirmeye uğraşmaktansa 2 senedir cihazın iyileştirilmesi beklenmiş gibi geliyor bana. Bundan önce.

Bundan önce NVIDIA ldat vardı keza onunla da farklı testler yapılabilirdi. Onun temini tahminen Osrtt'den daha zahmetli olurdu. Time sleuth vb. farklı test ekipmanları vardı ve tanıtılmayan 2 Sene'nin 1 senesinde bu cihazlar getirtilebilir ve kalan 1 senede bu monitörler tanıtılabilirdi.

Ben de merakımdan soruyorum bu 2 sene boyunca farklı test cihazları getirtilebilecek iken neden elde edilebilirliği rahat olan bir cihaz ancak getirtildi, özellikle de bu konu açıldıktan sonra getirtildi. Her ne kadar kimseyi zan altında bırakmak istemesem de maalesef bu bana tesadüf gibi gelmiyor.

Arkadaşlar selamlar konunun geneli olduğu gibi bu yorum da hatalı Nvidia'nın böyle bir ürünü yok. Sizin bahsettiğiniz Nvidia LDAT, bahsettiğini ürün input Lag içindir ve input lag için de apayrı bir ürün satın aldık. Evet bu projenin çıkış zamanı 2 yıl önce ama maalesef ilk ürünlerin sensör sayıları düşük ve hata payı yüksek olabilecek deneme ürünleri idi. Haliyle böyle bir ürüne bodoslama atlayamayız takip edip tamamlanmasını beklemeliyiz. Bu yeni ürün üreticinin yeni piyasaya sürdüğü 6 sensörlü olanıdır. Ve maalesef Türkiye'de yaşıyorsanız 230 sterlinlik ürünün kargosuyla 290 Euro yaptığını ve TR'de 150 euro sınırı olduğunu bilip yorum yapmanız lazım. 150 euro üstü ürün "ithalat"a girmektedir. Yani böyle bir ürün getirmek tam bir işkence, ürün maliyetinin 3-4 katı vergilerin çıktığı durumlarda var. Bu konu ile denk gelen hiçbir durumumuz zaten olamaz, konunun varlığından önce zaten gerekli testleri doğru şekilde yaptığımızı kanıtlamıştık. Size yorum yazmaya da bilirdik ama fikirlerinize değer verdiğimiz için konudan bulunmak istedik. Ama yaptığınız yorumlar çok düşünmeden yapılan yorumlar bazen cevap yazsak mı yazmasak mı diye çok arada kalıyoruz...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı