Hiçbir veri silinmeden Windows 11'e nasıl yükseltilir?

Hocam tek AÖF dersleri dinlerdim ve ETS 2 oynardım. Pek geçmeye meraklı değilim ama geçsem mı diye düşünüyordum. Bir videoda tek fark görüntü değişikliği olduğu fazla abartıldığı gibi bir durum olmadığı söyledi. Ben de geçmeyi düşünmemiştim. Şimdi bu konuyu görünce yine geçme hevesi geldi ama bu mesaj ile Windows 11 geçiş sonrası geri dönüş olduğu için tekrardan Windows 10 sürümünde kalmaya devam edeceğiz. HDD var dizüstünde ondan bende çok külfetli olur. 10'dan 11 geç. 11'den 10'a dön.

Yeni görünüm güzel ama nedense yine çoğunluğun sevmediğim başlat menüsündeki widgetların olmaması benim için büyük dezavantaj oldu. Ayrı bir widget kısmı var ama Windows 10'daki görev çubuğundaki hava durumunun gösterildiği ve tıklayınca açılan o menünün büyüğünü yapmışlar. İstediğim widgetlar eklenemiyor. Windows 8'in widgetlarını bile seven ender insanlardanım herhalde o yüzden bu başlat menüsü epey çirkin geldi. Genel olarak yeni sistem sesleri harika soft olmuş, yuvarlatılmış köşeler, yeni animasyonlar, yakında geleceğini umduğum Android uygulama desteği ve çoklu masaüstü olayının birbirinden daha bağımsız olması hoş olmuş. Yeni bir işletim sistemi için bu kadar özellik gerçekten çok az ve buna sıfırdan para vermek yani gidip Windows 11'in lisansını almak saçmalık olur ama ücretsiz yükseltme olması sayesinde sorun yok şimdilik.

Sizin yapabileceğiniz en iyi yükseltme 120GB bile olsa SSD almak olurdu. Windows 10 ilk çıktığında 1 yıl civarı HDD ile kullanmaya devam ettim ve daha önce hiç SSD almamıştım. Bir yerden sonra Wndows 10 çok hantallaştı ve herkes SSD alınması gerektiğini söyleyince WD Green 120GB SSD ile ilk kez SSD'nin gücünü görmüş oldum. Şu an ayrıca Samsung EVO 860 500GB SSD ile Windows 10 ve önemli 2-3 oyun ile tüm programlarımı SSD üzerinde kullanıyordum (artık Windows 11). Gerçekten aşırı derecede fark var. Windows 11 yerine SSD ile Windows 10 kullanmak eminim ki Windows 11'den daha farklı hissettirecektir.

Yeni görünüm güzel ama nedense yine çoğunluğun sevmediğim başlat menüsündeki widgetların olmaması benim için büyük dezavantaj oldu. Ayrı bir widget kısmı var ama Windows 10'daki görev çubuğundaki hava durumunun gösterildiği ve tıklayınca açılan o menünün büyüğünü yapmışlar. İstediğim widgetlar eklenemiyor. Windows 8'in widgetlarını bile seven ender insanlardanım herhalde o yüzden bu başlat menüsü epey çirkin geldi. Genel olarak yeni sistem sesleri harika soft olmuş, yuvarlatılmış köşeler, yeni animasyonlar, yakında geleceğini umduğum Android uygulama desteği ve çoklu masaüstü olayının birbirinden daha bağımsız olması hoş olmuş. Yeni bir işletim sistemi için bu kadar özellik gerçekten çok az ve buna sıfırdan para vermek yani gidip Windows 11'in lisansını almak saçmalık olur ama ücretsiz yükseltme olması sayesinde sorun yok şimdilik.

Sizin yapabileceğiniz en iyi yükseltme 120GB bile olsa SSD almak olurdu. Windows 10 ilk çıktığında 1 yıl civarı HDD ile kullanmaya devam ettim ve daha önce hiç SSD almamıştım. Bir yerden sonra wndows 10 çok hantallaştı ve herkes SSD alınması gerektiğini söyleyince WD Green 120GB SSD ile ilk kez SSD'nin gücünü görmüş oldum. Şu an ayrıca Samsung EVO 860 500GB SSD ile Windows 10 ve önemli 2-3 oyun ile tüm programlarımı SSD üzerinde kullanıyorum. Gerçekten aşırı derecede fark var. Windows 11 yerine SSD ile Windows 10 kullanmak eminim ki Windows 11'den daha farklı hissettirecektir.

Geçen yıl bu zamanlarda almadım keşke alsaydım. SSD ve RAM. Bu yıl en kötü SSD almayı düşünüyorum.

Lenovo Ideapad 320-15ıkb 81BT dizüstü.
8 GB RAM.
1 TB HDD
Intel UHD Graphics
Intel 8250-U işlemci
AMD Radeon 530.

Laptop olması kişiselleştirme için dezavantaj yaratsa da eğer yapabiliyorsanız 8 GB'ı 16 GB yapmak ve SSD epey iyi olur. Gerçi ekran kartı ile çok yüksek detaylarda oyun oynamak pek mümkün olmayacağı için RAM ihtiyacınız çok öncelikli değil gibi. Evdeki bilgisayarın detayları Ryzen 2600, 16 GB RAM, Sapphire RX570 4 GB, Samsung EVO 500GB, WD Green 120GB, WD Blue 1TB ve WD Blue 500GB. Oyununa göre değişiyor ama genelde 16 GB RAM ihtiyacı çok olmuyor. Cities Skylines gibi şehir simülasyonu oyunlarında şehir büyüdükçe 16 GB RAM yetmeyebiliyor ama ekran kartı çok yüksek olmadığından genelde 10-12 GB yeterli oluyor. İş bilgisayarım FX6300, 8 GB RAM, 480GB Kingston SSD, GTX 550 Ti (eski bilgisayarım) olduğundan 8 GB RAM ile iş programları ve daha fazlasına gayet yeterli oluyor. Bu bilgisayar ile GTA V ilk çıktığında oynayabiliyordum ve genel gücüne göre RAM yeterliydi. 16 GB yapsaydım anlamsız olurdu. O yüzden önceliğiniz SSD olsun kesinlikle.

Laptop olması kişiselleştirme için dezavantaj yaratsa da eğer yapabiliyorsanız 8 GB'ı 16 GB yapmak ve SSD epey iyi olur. Gerçi ekran kartı ile çok yüksek detaylarda oyun oynamak pek mümkün olmayacağı için RAM ihtiyacınız çok öncelikli değil gibi. Evdeki bilgisayarın detayları Ryzen 2600, 16 GB RAM, Sapphire RX570 4 GB, Samsung EVO 500GB, WD Green 120GB, WD Blue 1TB ve WD Blue 500GB. Oyununa göre değişiyor ama genelde 16 GB RAM ihtiyacı çok olmuyor. Cities Skylines gibi şehir simülasyonu oyunlarında şehir büyüdükçe 16 GB RAM yetmeyebiliyor ama ekran kartı çok yüksek olmadığından genelde 10-12 GB yeterli oluyor. İş bilgisayarım FX6300, 8 GB RAM, 480GB Kingston SSD, GTX 550 Ti (eski bilgisayarım) olduğundan 8 GB RAM ile iş programları ve daha fazlasına gayet yeterli oluyor. Bu bilgisayar ile GTA V ilk çıktığında oynayabiliyordum ve genel gücüne göre RAM yeterliydi. 16 GB yapsaydım anlamsız olurdu. O yüzden önceliğiniz SSD olsun kesinlikle.

RAM lazım hocam. Benim bilgisayar iş bilgisayarı ben ETS 2 ATS hoıv Age of History oyunları oynarım/oynamak istiyorum. Gidip RDR2 Witcher 3 Tom Clancy's Rainbow Six: Siege gibi FPS ve güçlü ekran kartı ve RAM lazım ve Gaming bilgisayar lazım. Ama RAM benim için daha da hızlı olması için önemli . Bu yıl 1 TB SSD alacağım. Steam oyunları için yeter diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı