Hidrolik disk frenli arka frene basınca titriyor

Hidrolik disk frenli bir dağ bisikletim var ve bundan yaklaşık 1 ay önce mekanikten hidrolik frene geçtim. Öncelikle belirteyim mekanikte iken böyle bir sorun yoktu ve rotor değişmedi. Şimdi soruna gelirsek arka frene sonuna kadar yani kilitleme derecesinde basarsam bir titreme sesi ve titreme oluyor. Neden olabilir ve nasıl çözerim?

@IDogukanGZ hocam bisikletle ilgili her konumda doğru yanıtlarınız ve çözümlerinizle sorunlarıma çözüm buldum, buna da bir el atar mısınız? Sizden ricam. :)
Normal, yeni lastik aldığında ya da çok daha fazla basınç uygulayan bir frene geçildiğinde birden sıkarsanız teker kitlenir ve zıplarmış gibi titreyemeye başlar eğer bisiklet duruyorsa sıkıntı yok frenlerin güzel çalışıyor, bunu çift amortisörlü bisikletlerde ve 1.90'dan daha büyük lastiklerde çok daha fazla hissedersin çünkü temas ettiği alan büyük.
Yüksek ihtimal sorun balata da kullandığınız disk mekanik disk rotoru olduğu için rotorun alıştığı balata çeşidi metal balata sizde ki balatalarda resin balata çeşidi. Rotorun alıştığı balata modeline geçerseniz sorun ortadan kalkacaktır yüksek ihtimal ya da rotoru direkt organik veya resin balatalara alışmış bir rotorla değiştirebilirsiniz.
Hocam mekanik ile hidroliğin ayrı rotoru olmaz ikisinide tak kullan burda balata ya da frenler yeniyse daha balata rotora alışmadığı için tepme yapıyor, aynısını çokça yaşadım orta amortisörlü ya da 1.90'dan büyük lastiklerde çok daha gazla görülür bu, bisiklet duruyorsa sıkıntı yok daha balata rotora alışmadığı için yapıyordur, ben yeni balata aldığımda bi dağa çıkıp geri geldiydim ilk yapıyordu indikten sonra kesti hiç yapmıyor.

Son düzenleme:
Normal, yeni lastik aldığında ya da çok daha fazla basınç uygulayan bir frene geçildiğinde birden sıkarsanız teker kitlenir ve zıplarmış gibi titreyemeye başlar eğer bisiklet duruyorsa sıkıntı yok frenlerin güzel çalışıyor, bunu çift amortisörlü bisikletlerde ve 1.90'dan daha büyük lastiklerde çok daha fazla hissedersin çünkü temas ettiği alan büyük.

Hocam mekanik ile hidroliğin ayrı rotoru olmaz ikisini de tak kullan burada balata ya da frenler yeniyse daha balata rotora alışmadığı için tepme yapıyor, aynısını çokça yaşadım orta amortisörlü ya da 1.90'dan büyük lastiklerde çok daha gazla görülür bu, bisiklet duruyorsa sıkıntı yok daha balata rotora alışmadığı için yapıyordur, ben yeni balata aldığımda bir dağa çıkıp geri geldiydim ilk yapıyordu indikten sonra kesti hiç yapmıyor.

Bisiklet gayet güzel duruyor frenlemede sıkıntı yok zaten sadece titriyor ve titreme sesi geliyor en garantisi bugün arka frene basarak bir video atayım sizde sorunu daha net görün garanti olsun. Hidrolik freni değiştiren bisikletçiye sormuştum rotorun değişmesine gerek var mı diye o da rotorun değişmesine gerek yok sizin dediğiniz gibi hidrolik ve mekanik ayrı rotor istemez demişti.

Hocam mekanik ile hidroliğin ayrı rotoru olmaz ikisinide tak kullan burda balata ya da frenler yeniyse daha balata rotora alışmadığı için tepme yapıyor, aynısını çokça yaşadım orta amortisörlü ya da 1.90'dan büyük lastiklerde çok daha gazla görülür bu, bisiklet duruyorsa sıkıntı yok daha balata rotora alışmadığı için yapıyordur, ben yeni balata aldığımda bi dağa çıkıp geri geldiydim ilk yapıyordu indikten sonra kesti hiç yapmıyor.
1 aydır titreme oluyormuş ve balatalar yeniymiş. Onun için bu öneride bulundum. aynı olay benimde başıma gelmişti balatalarım rotora alışmamıştı arkada titreme yapıyordu. Balataları değiştirince sorun ortadan kalktı

Son düzenleme:
1 aydır titreme oluyormuş ve balatalar yeniymiş. Onun için bu öneride bulundum. aynı olay benimde başıma gelmişti balatalarım rotora alışmamıştı arkada titreme yapıyordu. Balataları değiştirince sorun ortadan kalktı
Hocam o genelde özel rotor ve balatalarda bazen oluyor örnek IceTech balataya normal rotor takınca taramalı tüfek gibi tatatatatatata tepme yapıyor :D, tektro rotor vardı bende peder reis IceTech almış taramalı tüfek gibi sekiyordu çok makarasını yaptık zamanında. (Alttaki arkadaşın dediğide doğru olabilir dikey yamulma varsa.)

Bugün videosunu atacağım video da daha net anlaşılır belki.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Olay bu şekilde ses biraz az çıkmış ama duyuluyor titreme sesi.
Düzenleme olduğu için bildirim gelmedi herhalde @IDogukanGZ @Tseenka videoya bir bakar mısınız?daha net anlaşılır belki.

Son düzenleme:
Rotorlar temiz olmadığı için olabiliyor. Rotorlara balata temizleyici ya da sabunlu su sıkıp, kurumasını bekleyebilirsiniz. Yağ tarzı şeyleri rotordan uzak tutun.

Arkadaşlar konuyu biraz hortlattım ama benim bisikletimdende çok rahatsız edici bir ses gelmeye başladı. İlk başlarda sadece 50 60 km hızla giderken ani fren yapınca bu ses geliyodu ancak şuan frene biraz sert basınca bu ses gelmeye başladı. Bu arada frene basarken bütün bisiklette titreme meydana geliyor. Oturak felan feci titriyor. Sebebini yada çözümünü bilen söyleyebilirse çok sevinirim. Videonun linkini aşağıya atıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı