High End PC'ye Donanım Güncellemesi (X99 vs Z97)

HUNTER

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar R9 295X2 kartımı sattım ve şu sıralar yeni bir ekran kartı alıp pc'mi de güncellemeyi düşünüyorum. (Parçaları Amerika'dan almayı düşünüyorum)
Şu anki sistemim şöyle:
-Intel İ7 2600k İşlemci 4.6 Ghz'de Overclocklu
-Asus Sabertooth P67 Anakart
-GEIL 8 GB 1600 MHz DDR3 Ram
-Samsung 840 Evo 250 GB SSD +1TB HDD
-Seasonic X serisi 1050 Watt Güç kaynağı
-Zalman CNPS12X işlemci soğutucu
-Corsair Obsidian 750D Full Tower Kasa
Kullanım amacım Unreal Engine 4 ile oyun geliştirme, oyun oynama, 3D tasarım ve kısa süren render çalışmaları.
İki konfigürasyon hazırladım. Birisi X99 diğeri Z97 tabanlı. Bileşenler ise şu şekilde: (Karar veremediğim parçaları madde madde yazdım)
X99
İşlemci:
-INTEL I7 5820K
Anakart:
-ASUS ROG X99 Rampage V
-ASUS X99 Deluxe
-MSI X99S XPower
Ram:
-Crucial Ballistix Sport 4x4GB 2400MHz CL16
Z97
İşlemci:
-INTEL I7 4790K
Anakart:
-ASUS ROG Maximus VII Formula
Ram:
-Corsair Vengeance 2x8GB
ORTAK PARÇALAR
Ekran kartı:
-Zotac AMP Extreme GTX 980 SLI
-Asus ROG Matrix GTX 980 SLI
CPU Soğutucu;
-Corsair H100i
-Corsair H105
1- GTX 980 SLI'ı hangisi daha iyi besler? Yani hangisi daha iyi?İ7 2600k'dan sonra hangisine geçersem aradaki farkı daha iyi hissederim? Aslında X99 daha mantıklı bence. Ama Z97 seçeneğini aklıma sokan tek parça anakart: ASUS ROG Maximus VII Formula. Bence şimdiye kadar üretilmiş en iyi anakart bu model. Tasarımı çok etkiliyor beni. Sizin fikriniz nedir bu seçenekler için?
2- X99'a karar verirsem hangi anakartı seçmeliyim? ROG'a gerek var mı cidden? Ekran kartı olarak da ROG modelini seçersem güzel bir görünüşü olacağını düşünüyorum ama o kadar fark vermeye değer mi bilemiyorum. Deluxe de güzel bir model aslında. Sizin öneriniz nedir? MSI'ın Gaming anakartlarını düşünmüyorum çünkü tasarımı çok itici geliyor.
3-X99 sistem için seçtiğim ram CL16. Bunun bir zararı olur mu oyunlar için? Olursa nasıl bir zarar?
4-Ekran kartı olarak Zotac AMP Extreme GTX 980 mi yoksa Asus ROG Matrix GTX 980 mi? Zotac daha yüksek çalışma hızı ve daha iyi soğutmaya sahip ama Asus'un da ROG olayı var. Ayrıca 300-350 Tl daha fazla tutuyor Asus.
5- Soğutucu olarak ise H100i'ye daha sıcak bakıyorum rengi değiştirilebilen Işığından dolayı ama 105 biraz daha performanslı. Ondaki Corsair logosunun ışık rengi değişiyor mu?Eğer değişiyorsa onu da düşünebilirim.
6- Yukarıdaki konfigürasyonlardan başka sizin önerdiğiniz başka bir konfigürasyon varsa onları da öğrenmek isterim.
Madde madde cevaplarsanız daha yaralı olur. Şimdiden teşekkürler.

Şu ROG olayına fazla takılma. X99 alacaksan Rampage sana ancak görüntü vericekdir. Sonuçta sen bu anakart Ln2 cooler takıp OC yapmayacaksın. Anakart olarak X99 alacaksan Asus X99 Deluxe, MSI X99S Mpower, MSI X99S Gaming 7 yeterlidir. Fazlasıyla. Çıkabiliyorsan 5930k al.

Ekran kartı olarak Evga GTX 980 Classified al. Global garanti ve Evga kalitesi. Başka lafa gerek yok bence. Zotac AMP i at aklından. Adamlar orda maxwell yapıyor, az enerji, az ısınma olsun diye çabalıyorlar, Zotac da burdan 3 slot tutan kart yapıyor.

Ram olarak DDR4 alacaksan Kingston HyperX Predator al. CL değerleri diğerlerine göre düşük.

Sıvı soğutucudansa Noctua Nh U14s falan bak. İlla sıvı soğutucu alacaksan H110i GT yi bekle.

4790k-5820k meselesi biraz size kalmış. Bütçe varken almanız iyi olur. Zira 2600k gibi manyak CPUdan 4790k ya geçmezdim ben.

Az daha bekle 8 GB modellerden al 980'i. Zaten DX12 çıktığında bir kaç adım daha öteye gidecek performans. İki kat vram ile buna biraz daha ömür verirsin.

5820K 'da SLI için pek uygun değil, X16 + X16 kullanmak için 5930K seçsen iyi olur. Anakartıda bir sefer alıyorsun, 4790K için pahalı anakarta gerek yok ama 5930K için Rampage V almak çok hoş olur.

1 ) Tabiikide X99 üzerine kuracağın sistem 980'leri daha iyi besler ama DX12 ile işlemci yükü azalacağı için oc'li 2600K bile üzmez diye düşünüyorum.

2 ) 5939K için kesinlikle en iyi anakartlardan biri olan Rampage V öneririm.
3 ) GT/saniye yani saniye başına gigatransfer oranı 2 kat arttığı için yaşanan 3-4 nanosaniyelik gecikme kayıp yaşatmıyor kullanıcıya. Bir seferde 10 kilo tuz götürüyorsun salondan mutfağa, ve bunu 9 saatte yapıyorsun DDR3 ile, fakat DDR4 ile bir seferde 20 kilo tuz götürüyorsun ve bunu 12 saatte yapıyorsun, CL 10 DDR3 ve CL 12 DDR4 arasında ki farkı anca böyle bir benzetme ile anlatabildim.
4 ) Evga öneririm, 780 classified'da ağzım açık kalmıştı soğutma performansında. Tamamen sana kalmış, testlere bakmakta tam doğru değil, eve getirip kasaya takınca testlerdeki sonuçları alamıyorsun tam olarak.
5 ) Nepton 280L kullanıyorum, ışığıda var, üst tarafa hem 14 hem 12 fan takılabiliyor, performansı da çok iyi. Şekil önemliyse Corsair GT serilerini bekle ya da amzondan al, tasarımları çok güzel.
www.corsair.com: Hydro Series™ H110i GT 280mm Extreme Performance Liquid CPU Cooler
Bunun rengi de değiştirilebiliyor, tasarımı da çok güzel.

Öncelikle tasarıma önem veriyorsanız custom sıvı soğutma yapmak daha yararlı olur. Bütçe belirtirseniz daha yararlı bir sistem toplanabilir biraz fazlalık var sisteminizde. Custom soğutma yapmak o kadar kolay değil gerçi riskli bir iş siz yine bütçe belirtin. ROG serisi kartları tasarım için tercih etmek gereksiz Formula yerine Hero yeterli olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevaplarınızdan dolayı teşekkürler arkadaşlar.
@Sasha UKR
Kapladığı slot vs önemli değil, bana kalırsa Zotac AMP Extreme alıp geçicem (çünkü özelliklerine rağmen fiyatı daha uygun diğerlerine göre) ama Nedensiz bir şekilde Zotac'i tavsiye etmeyenler var. Sebebini sorduğumda da kem küm ediyorlar :D Tek kart için bütçeyi 600$'ın üstüne çıkartacaksam evga classfield yerine Asus ROG Matrix'i tercih ederim. Çünkü tasarım da önemli benim için. Evga'nın tasarımını başarılı bulmuyorum. Asus'un garantisini de amazon.com'a sordum. Sorun olursa siz bize gönderin kargo vs ücretlerini biz ödüyoruz ve sizin ürününüzü en kısa sürede tamir edilmiş veya değiştirilmiş şekilde size gönderiyoruz diye bir mesaj geldi. O yüzden Asus'a daha sıcağım Evga'ya göre.

@Oğuzhan Yıldırım
Detaylı yanıtın için teşekkürler. Gtx 980'in 8gb'lık versiyonunun geleceği kesin mi? Dx12 ile nasılsa vram'ler birleşiyor. 4gb gtx 980'i sli yapmak yeterli olmaz mı?
5930K ve 5820K olayını çok araştırdım. En son şu videoyu izleyince de kesin olarak emin oldum SLI için iki işlemci arasında bir fark olmadığını. Bu yüzden 5820K alıp overclock etmeyi düşünüyorum. Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1) oyunlarda dx12 ile cpu işlevini azaltsa da Unreal 4'teki build işlemi için (bir nevi Render) X99'u tercih etmek istiyorum.
2) Bütçe de sıkıntı olmazsa ben de Rampage V almayı isterim. Bir de ROG matrix Gtx 980 SLI ile birleşince çok güzel görüneceğini düşünüyorum.
3) Ram olayını da anladım, teşekkürler.
4)Evga'ya olan görüşümü yukardaki arkadaşa bahsettim.
5)Böyle bir modelin olduğunu bilmiyordum. İnceliyorum en yakın zamanda.

@Silinen üye
Custom sıvı soğutma hakkında pek bilgim ve deneyimim yok açıkçası. Ama kolay ve zahmetsiz birşeyse belki düşünebilirim. Bütçem ise ekran kartı için 1.00-1.200 dolar. İşlemci+Ram+ Anakart+ Cpu soğutucusu için de 1.000-1.200 dolar.

Galax 980 Hof aldık arkadaşıma. 3 kere değişim yaşadık, hep sorunlu kart geldi. 8'lik modeli bekliyor o da. Tam olarak ne kadar var bilmiyorum ama 5 dakika içinde bulabilirsin sanırım araştırıp, bilmiyorum şuan.

Zotac ve Sapphire aynı firma tarafından üretiliyordu en son, PC Partner. Ben hayatımda hiç Zotac kart almadım ama iki defa Zotac almış olan Ali ve Berker hiç memnun kalmadı. Sapphire, RMA oranı en yüksek marka. Yani en çok iadeye giden ürünleri PC Partner üretmekte. Bu bağlamda Zotac ve Sapphire çok da öneremeyeceğim.
Bak ne yazmış R.Baltaş :)
3 Slotun zararını 2 kartı kasaya takdığında göreceksin. Oldukça çirkin görüntü. Matrix hakkında ise overpriced ürün olduğunu düşünüyorum.

Bu tasarımı mı beğen miyorsunuz ? Görsel sistem de kurmak istiyorsan custom liquid cooling göz kırpar sana ;).
EVGA-GeForce-GTX-980-Classified-Kingpin-Edition.jpg

Bak ne yazmış R.Baltaş :)
3 Slotun zararını 2 kartı kasaya takdığında göreceksin. Oldukça çirkin görüntü. Matrix hakkında ise overpriced ürün olduğunu düşünüyorum.
Kasam Full Tower o yüzden sıkıntı olacağını sanmıyorum ve biraz dolu gözükmesi sorun olmaz benim için :) Ayrıca Zotac'in ışıklandırma detayı da hoşuma gitmiyor değil :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı