High Power Element Smart 750W PSU nasıl?

Nowitzer

Megapat
Makaleler
42
Merhabalar. Bundan 3-4 hafta önce 5700 XT sistemde kullanmak için High Power Element Smart 750W güç kaynağını, 400 civarına almıştım. Biraz aceleye getirdim sanırım. Daha sistemi kurmadım. İşlemci, kasa ve ekran kartı kaldı. İmzamdaki sistem için bu PSU nasıl olur? FSP güç kaynağı alsaydım keşke diyorum bir yandan da. Çünkü 5 yıl garanti sunuyor. High Power ise 2 yıl garanti sunuyor. Elimdeki güç kaynağını satmalı mıyım sizce? Nedenini belirtirseniz sevinirim.

Tamam o zaman. Ancak son bir soru soracağım özür dileyerek. 400 TL'niz olsa ne alırdınız?
Gigabyte P650B alabilirdim veya benim sistemime yettiği için biraz daha ekleyip, Gold Zero alabilirdim. Korumasız ama güzel, daha sorun yaşayan olmadı.

Gigabyte P650B alabilirdim veya benim sistemime yettiği için biraz daha ekleyip, Gold Zero alabilirdim. Korumasız ama güzel, daha sorun yaşayan olmadı.
Evet o PSU'ya ben de bakıyordum. Ancak 750W PSU almak istedim. Umarım bir sorunla karşılaşmam. High Power markası hakkında araştırma yaptım gerçekten kaliteli bir marka. Şu FSP'nin 5 yıl garanti sunması olayı olmasa aklım bu kadar takılmazdı. Geçenlerde Hydro 700W'ı 400'e gördüm. 50W daha az ve yarı modüler değil ama biraz daha iyi bir güç kaynağıydı. Bu arada High Power diğer ülkelerde çok popüler değil mi? PSU Tier List adlı sayfalarda sadece birkaç tane High Power gördüm. Onlarda 1000W falan veren güç kaynakları.

İlk olarak, kullanan birisinden yorumları alalım. Yani benden. 🥳

1. Yaklaşık olarak 5 aydır, sistemim 7/20 açık. Günde 3-4 saat ben uyuduktan sonra dinleniyor. :)
2. Normal kullanımda sessiz, %60'ın üzerinde GPU kullanımında 14cm. fan, ben buradayım diyor. Ekran kartı fanı kadar ses yapıp, arada kaynıyor işte. Oyun oynarken falan ben sesini bile duymuyorum. Oyundan çıkınca fark ediyorum.
3. Gücünün 675W değerini direkt 12V kanalından veriyor, çok güçlü bir PSU.
4. Model olarak eski bir PSU. Aşırı akım koruması, aşırı güç koruması, aşırı gerilim koruması, düşük gerilim koruması, kısa devre koruması, yüksek sıcak koruması mevcut. Aktif PFC mevcut.
5. Ürün yarı modüler, bu fiyata yarı modüler ürün bulabilmek çok mümkün değil.
6. Sıradan bir PSU'yu sol elinize, bu PSU'yu sağ elinize alırsanız farkı görebilirsiniz. Oldukça ağır bir PSU.
7. Garanti süresinden daha uzun kullanabileceğinizi düşünüyorum, bana o güveni veriyor. Ne kadar doğrudur bilinmez ama 6-7 yıldır kullandığını belirtip, ikincisini yeni sistem için sipariş ettiğini söyleyenler var.

İlk olarak, kullanan birisinden yorumları alalım. Yani benden. 🥳

1. Yaklaşık olarak 5 aydır, sistemim 7/20 açık. Günde 3-4 saat ben uyuduktan sonra dinleniyor. :)
2. Normal kullanımda sessiz, %60'ın üzerinde GPU kullanımında 14cm. fan, ben buradayım diyor. Ekran kartı fanı kadar ses yapıp, arada kaynıyor işte. Oyun oynarken falan ben sesini bile duymuyorum. Oyundan çıkınca fark ediyorum.
3. Gücünün 675W değerini direkt 12V kanalından veriyor, çok güçlü bir PSU.
4. Model olarak eski bir PSU. Aşırı akım koruması, aşırı güç koruması, aşırı gerilim koruması, düşük gerilim koruması, kısa devre koruması, yüksek sıcak koruması mevcut. Aktif PFC mevcut.
5. Ürün yarı modüler, bu fiyata yarı modüler ürün bulabilmek çok mümkün değil.
6. Sıradan bir PSU'yu sol elinize, bu PSU'yu sağ elinize alırsanız farkı görebilirsiniz. Oldukça ağır bir PSU.
7. Garanti süresinden daha uzun kullanabileceğinizi düşünüyorum, bana o güveni veriyor. Ne kadar doğrudur bilinmez ama 6-7 yıldır kullandığını belirtip, ikincisini yeni sistem için sipariş ettiğini söyleyenler var.
Çok teşekkür ederim hocam. 5700XT gibi bir ekran kartını çok rahat kaldırır değil mi o zaman?

Element Smart modelinin sentetik testleri dahilinde bir incelemesi yok ama Element Smart platformunu kullanan modellerin sentetik testler dahil bir incelemesi varsa o şekil giderek yorum yapabiliriz.
1585528308723.png
İç Yapısı:
Birincilde 85C ile derecelendirilmiş Taepo ve ikincilde filtreleme kısmında ise Taepo SC ve Su'scon kapasitörler mevcut Su'scon üzücü olmuş kalite bakımından giriş/orta segmentte bir model. (Üreticiler üretim tarihine göre iç yapıda kullanılan kondansatörlerde haber vermeksizin değişikliğe gidebilir.) Sirtec bu tarihten itibaren bir takım değişiklik yapmış olabilir kendi deneyimim sonucu söylüyorum.

İnceleme:
Voltaj sapma oranı normal, hold-up time testinde 7.2ms ile sınıfta kalıyor ATX şartnamelerine göre minimum 16ms olmalıydı. Sebebi birincil tarafta kullanılan bulk kondansatörün kapasitansı düşük olması. Ani akım testinde ise oldukca düşük sonuç vermiş gayet iyi.

1585530699720.png

Öte yandan voltaj regülasyonunda ise bu modern bir platform olmadığı için rayları ayrı ayrı DC-DC dönüştürü yerine, 12V, 5V ve 3V birlikte düzenlenerek (grup düzenlemesi) çapraz yük testlerinde belirtilen ATX şartlarının dışına fazlası ile çıkıyor. Ben şahsen bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum. Bu ünitenin kusuru değil, üreticinin problemidir. DC-DC olmayan platformlar çapraz yükte sapkın sonuçlar vermeye mahkum maliyeti daha pahalı olabilir ama giriş modellerde yaygınlaşması lazım.

1585532360385.png

Gelişmiş geçiçi yanıt testlerinde 12V sapmalar var ama kabul edilebilir 3.3V kanalı ise başarısız olmuş, olması gerekenin ATX şartnamesine göre %6 sapma. Yüksek voltaj düşüşleri söz konusu, 12V kanalı ayrı olarak güçsüz.

1585531426867.png

Grup düzenlemesi kullanan klasik eski bir platform çapraz yük testinde 142mV dalgalanma cidden rezil rüsva bir değer. Öte yandan %'lik yüklerde 12V için 120, diğer raylar için 50 mV ve altı dalgalanma en azından burda iyi üzmemiş.

Ek olarak kullanılan koruma IC'si Sitronix ST95313 barındırdğı korumalar OVP, UVP, OPP ve SCP mevcut bakabilirsin.
High Power kendi sayfasındaki ürünün belgesinde bahsettiğim korumalar mevcut.
1585536532919.png
Resme tıklayıp indirebilirsin.

Ama ne hikmettir ki markanın distribütörü Akortek satış sayfalarınındaki açıklamadaki görselde 6 adet tam korumanın olduğunu söylüyor.
1585537048725.png

Performans özeti olarak kötü bir platform, sistem sağlığı için iyi değil potansiyel olarak tehlikeli ama belli başlı durumlar için. Elinizde olduğu için vede yüksek güç tüketimine sahip olmadığı için kullanabilirsiniz. Eğer elinizde belirli bir bütçe varsa satıp, başka bir alternatiflere bakabilirsin en azından ben öyle yapardım, RX 5700 XT gibi bir kart ile bu PSU'yu kullanmazdım neticesinde seni 5-6 sene sorunsuzda götürebilir, götürmeyebilirde tamamen kumar, riski minimuma indirmek senin elinde.

PSU'ları 5 kısma ayırmak gerekirse;

1 > C4
2 > Kalitesiz, kötü
3 > Orta seviye
4 > Güzel, iyi
5 > Kaliteli, sağlam

High Power buradan 4.Sırada olan güzel, iyi bir PSU'dur. Mesela ben bit pazarından 10TL ye 450W TX PSU buldum ki 3.Sırada olan orta seviye bir PSU'dur. Halen sorunsuz sıkıntısız çalışıyor. Sorun olmaz diye tahmin ediyorum kullanabilirsiniz. İçinize sinmezse 1 yıl sonra değiştirirsiniz bütçe de olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı